Lifestyle Zdrowie

Oddaj swój stary stanik i pomóż uratować życie!

Redakcja
Redakcja
8 października 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Wystartowała akcja charytatywna DOTYKAM=WYGRYWAM. Głównym jej celem jest promocja profilaktyki raka piersi poprzez regularne samobadanie piersi i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Wszystkie zebrane podczas akcji środki zostaną przekazane stowarzyszeniu Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Każdy ma szansę wesprzeć projekt.

Wystarczy oddać swój stary, źle dopasowany biustonosz do reCYClingu, by zasilić konto stowarzyszenia. Celem jest zebranie jednej tony staników i zebranie funduszy dla Amazonek.

Fot. Materiały prasowe

Do akcji włączyły się gwiazdy zachęcające do dbania o zdrowie piersi przez swój udział w oryginalnej sesji zdjęciowej. Powstał w ten sposób oryginalny BRAplanner. Są nimi: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio, Ilona Felicjańska, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Lidia Popiel, Marzena Rogalska, Anna Iberszer, Anna Gzyra-Augustynowicz, Aleksandra Mikołajczyk, Olga Kozierowska, a także  influencerki: Anka Dziedzic Fit Mom, Mum Me, Ash Plum Plum,Paula Perez oraz siostry ADiHD współzałożycielki marki FIT & JUMP. Pomysłodawczynią projektu, który odbywa się po raz 7. jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu i lingerie stylingu.

Fot. Materiały prasowe

Każdemu kto odda swój stary stanik do reCYClingu otrzyma od sklepów współpracujących z bieliźnianą marką Panache, wspierającą akcję DOTYKAM=WYGRYWAM, bon o wartości 20 zł na zakup nowego biustonosza i ekspercką poradę profesjonalnej brafitterki. Biustonosze można wyrzucać do 31 października do specjalnie przygotowanych pojemników ustawionych w salonach z bielizną w całej Polsce, oznaczonych logiem kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Ich lista znajduje się na stronie: www.dotykamwygrywam.pl.

Fot. Materiały prasowe

Rak piersi w Polsce jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet.  Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. wyleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje jedynie 2-3 proc. kobiet!

Fot. Materiały prasowe

„Działając w branży bieliźnianej, która jest tak blisko związana z kobiecymi piersiami, uważam za swój obowiązek popularyzowanie i podnoszenie świadomości kobiet w temacie dbania o zdrowie piersi. Dlatego nieprzerwanie od 7 lat organizuję właśnie akcję DOTYKAM=WYGRYWAM.” – tłumaczy swój zapał pomysłodawczyni kampanii Izabela Sakutova, międzynarodowy ekspert brafittingu i lingerie styling.  – „W tym roku dodatkowo został stworzony oryginalny gadżet kampanii, jakim jest BRAplanner z pożytecznymi informacjami na temat samobadania i brafittingu oraz zdjęciami Ambasadorek, które aktywnie włączyły się w promocję projektu.”

Fot. Materiały prasowe

Oprawę graficzną BRAplannera przygotowała znana wszystkim wielbicielkom ciętego dowcipu rysunkowego Magda Danaj i jej Porysunki, a zdjęcia wykonała Karolina Chabel-Williams i Piotr Harwas.

Fot. Materiały prasowe

Nasz portal jest partnerem medialnym akcji.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Lifestyle Zdrowie

Skutki uboczne przyjmowania leków. Jak się ich uniknąć? Oto sześć prostych wskazówek

Redakcja
Redakcja
8 października 2018
Fot. iStock/undefined undefined
 

Wszystkie leki na receptę mają działania niepożądane. Prawdę mówiąc, gdybyśmy przeczytali każde słowo na etykiecie, większość z nas odmówiłaby przyjmowania leków przepisanych przez lekarzy. To jedna strona. Druga wygląda tak, że reklamy telewizyjne gloryfikują branie leków dla typowych problemów, biorąc te bez recepty bardzo rzadko jesteśmy zaniepokojeni potencjalnymi szkodliwymi efektami ubocznymi i interakcjami z innymi lekami.

Oto sześć wskazówek i pytań, które warto zadać lekarzowi, by zostać jak lepiej poinformowanym o potencjalnych skutkach ubocznych, zanim zdecydujesz, czy powinieneś przyjmować leki czy nie.

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu jakiegokolwiek leku skonsultuj się ze swoim lekarzem

Zwykle lekarz wydaje zalecenie, a następnie pacjent kiwa głową i otrzymuje receptę lub na kartce papieru zapisany lek, który recepty nie potrzebuje.

Ważne jest, aby zapytać, jakie to jest lekarstwo. Upewnij się, że otrzymałaś odpowiedzi na wszystkie dręczące cię pytania.

Zapytaj czy istnieją inne alternatywy dla przyjmowania leków

Wiele osób zgadza się przyjmować leki, nie pytając o długoterminowe skutki albo o to, czy można inaczej zaradzić chorobie. Czasami domowe sposoby wystarczą, choć wymagają więcej cierpliwości i siły.

Spytaj o potencjalne pozytywne i negatywne skutki uboczne

Do częstych niepożądanych skutków należą: pragnienie lub suchość w ustach, wysypka skórna, zaparcia lub luźne stolce, zaburzenia żołądkowe, zawroty i bóle głowy.

Zapytaj, czy istnieją produkty, leki bez recepty, które obniżają skuteczność leku

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach i suplementach, które przyjmujesz, ponieważ niektóre produkty spożywcze i suplementy bez recepty sprawiają, że leki są mniej skuteczne.

Zażywaj leki zgodnie z zaleceniami

Badania konsekwentnie pokazują, że 20 do 30 procent recept na leki nigdy nie jest wykupowana, około 50 procent leków na choroby przewlekłe nie są przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Ci, którzy biorą leki na receptę – czy to na zwykłe przeziębienie czy na stan zagrażający życiu, zwykle przyjmuje tylko połowę przepisanych dawek.

Przeczytaj uważnie ulotkę, zażyj leki zgodnie z zaleceniami i nigdy nie podawaj przepisanych tobie leków znajomym.

Niech farmaceuta będzie twoim nowym najlepszym przyjacielem

Gdy osoba przy kasie w aptece spyta, czy masz pytania na temat leku, powiedz „Tak”. Farmaceuci wiedzą więcej niż większość lekarzy na temat interakcji z lekami, skutków ubocznych, reakcji alergicznych w oparciu o historię choroby, jeśli są podawane, i środków spożywczych, które przeciwdziałają lekom.


źródło: Yourtango


Lifestyle Zdrowie

Po czterdziestce lepiej tych kilku rzeczy nie jeść, jeśli chcesz dłużej cieszyć się zdrowiem

Redakcja
Redakcja
8 października 2018
Fot. iStock/FatCamera

40 lat, to świetny wiek, ale on też narzuca nam większe ograniczenia, choć ja wolę myśleć, że daje większą świadomość siebie i swojego ciała. To w tym wieku jesteśmy bardziej skłonni o siebie zadbać, mówimy głośno, że o nasze ciało, jego kondycję, zdrowie należy dbać, żeby służyło nam jak najdłużej w dobrej formie. Druga strona medalu jest taka, że nasz organizm nie jest już tak silny i odporny jak kiedyś. 

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wysokiego cholesterolu, chorób serca, zapalenia stawów, problemów nowotworowych i cukrzycy. Nie ma to absolutnie nikogo wystraszyć, ale raczej uświadomić, że należy o siebie zacząć dbać bardziej niż wcześniej. I nie chodzi o wprowadzeni tu nie wiadomo jakich zmian. Zazwyczaj wystarczy zwrócić uwagę na kilka drobnych rzeczy, choćby na te, których produktów w swojej codziennej diecie powinniśmy unikać, a już na pewno znacznie ograniczyć.

Boczek

Lubimy. Boczek do jajecznicy, boczek, do zawijania piersi z kurczaka, czipsy z boczku, istnieją nawet lody o tym smaku. Wiadomo jednak, że boczek, ani wędliny w ogóle nie należą do rzeczy zdrowych.

Kilka badań wykazało, że zjedzenie trzech plasterków bekonu dziennie może zwiększyć ryzyko zgonu z powodu chorób serca o prawie jedną czwartą. Stwierdzono również, że szkodzi nam jedzenie przetworzonych produktów powstałych z mięsa, jak kiełbasa, szynka, parówki, salami.

Alkohol

Kiedyś się śmiałam, że jeżeli po czym czuję, że się starzeję, to po tym, jak wolniej regeneruje mi się organizm po alkoholu. Kiedy człowiek wstawał, szedł na zajęcia, do pracy, po 40-tce jest znacznie o to trudniej. A to dlatego, że alkohol, szczególnie drinki, zawierają więcej cukru niż większość napojów, co spowoduje poważne awarie w naszym organizmie. Sam alkohol pobiera witaminę A z organizmu, która jest przeciwutleniaczem niezbędnym do odnowienia komórek.

Cola

Jeśli sądzisz, że ograniczenie alkoholu, pozwoli ci jednak nadal pić słodkie napoje gazowane – mylisz się. Cola jest pełna kofeiny, rafinowanego cukru i fruktozy. Sztuczne słodziki w napojach, takie jak aspartam, mogą wywołać bóle i zawroty głowy, problemy ze snem, zmiany nastroju, utratę pamięci, chorobę Alzheimera, cukrzycę

Smażone jedzenie

Smażone potrawy, takie jak panierowane smażone mięso, frytki, są pełne olejów podgrzanych do wyjątkowo wysokich temperatur, które wypełniają tętnice gęsią skórką, której nie potrzebujesz. W rzeczywistości jedzenie smażonych potraw wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy, chorób serca.  Warto też wiedzieć, że nawet smażenie innych zdrowych produktów, takich jak warzywa lub ryby, może pozbawić ich niemal wszystkich składników odżywczych.

Białe pieczywo

Stwierdzono, że biały chleb i inne produkty bogate w białko, takie jak krakersy, bułki i makarony, zwiększają stan zapalny w organizmie. To zapalenie może odgrywać rolę w patogenezie chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2, wynika z badań przeprowadzonych przez The Journal of Nutrition.  Jeśli kochasz chleb, bułki, makarony, wybieraj produkty pełnoziarniste, bogate w błonnik.


źródło: Foodprevent


Zobacz także

Dlaczego tak bardzo pragniemy tych, którzy nas nie chcą?

Kobiety to kolory, to radość, i entuzjazm, to siła, to „bo cię kopnę w dupę”, to łzy, emocje. To my malujemy ten świat. Akcja #KobieceSpotkania

Przystawka z paluszkami surimi. Przepis palce lizać