Go to content

Partner na całe życie? Powinien mieć te 10 cech. Udało ci się takiego znaleźć?

Fot. iStock/sanjeri

Czy to na pewno ten? A może inny byłby lepszy? Czy będę z nim szczęśliwa już zawsze? Czy on będzie kochał i nie ranił? Jeny, ile to rozterek pojawia się przy decyzji, że tak to ten facet na całe życie. Jego będę kochać. Wiadomo, sam początek to chemia, wspólna fascynacja, różowe okulary, które potrafią wiele (oj wiele) nam przysłonić.

A kiedy przychodzi zwykła codzienność, to czasami po kilku latach patrzymy zdumione na faceta, które pokochałyśmy, który był dla nas ideałem. Rozczarowanie – tego chyba każda z nas chciałaby uniknąć.

Zatem jakie cechy powinien mieć facet, z którym decydujemy się spędzić nasze życie?

Wierzy w coś

I nie ma znaczenia, czy wierzy w szkiełko i oko, czy w coś, co jest dla nas na co dzień nieuchwytne. Ważne, by to, w co wierzy było zgodne z twoimi przekonaniami. Jeśli wierzy, że każdy człowiek jest dobry, gdy wyznaje zasadę, że dobro wraca, że wszyscy jesteśmy równi, że świat nie dzieli się na gorszych i złych – masz jasną sytuację. Warto wiedzieć, w co naprawdę wierzy twój partner i jakimi życiowymi regułami się kieruje.

Jest współczujący

Jeśli twój partner traktuje innych ludzi dobrze, jest współczujący i współodczuwający, jeśli jest wrażliwy na czyjąś krzywdę, to jest szansa, że te cechy będą widoczne w waszej relacji. Patrz, jak traktuje innych, jakie emocje towarzyszą mu przy spotkaniach z ludźmi.

Kocha otwarcie

Więc nie wstydzi się swoich uczuć. Nie kryje się z nimi, nie mówi: „Przecież wiesz, że cię kocham, nie musimy się z tym obnosić”, kiedy tobie zależy na okazaniu czułości. On bez oporów, bez żadnych zastrzeżeń tę waszą miłość oraz to, że dzięki niej jest szczęśliwy, pokazuje całemu światu.

Walczy fair

Kłótnie, sprzeczki, ostrzejsza wymiana zdań jest w każdym związku obecna. Zdarza się każdemu. Kiedy on potrafi słuchać ciebie, jeśli potrafi na spokojnie z tobą argumentować swoje racje i dążyć do wypracowania kompromisu, nie stara się obarczać cię winą za powstały konflikt – masz w domu skarb w postaci szanującego i kochającego cię faceta.

Wybacza

Nie pielęgnuje w sobie urazów, nie wraca do przeszłości, nie roztrząsa popełnionych kiedyś błędów, które zdarzają się każdemu. Potrafi zrozumieć, wybaczyć i odpuścić mając świadomość, że nikt z nas nie jest idealny.

Panuje nad emocjami

Tym samym wykazując emocjonalną dojrzałość. Nie jest furiatem, nie działa w amoku, nie ma potrzeby kontrolowania wasze wspólnej codzienności. Jasne, że każdy ma takie chwile, kiedy puszczają mu nerwy, kiedy stres nami rządzi. Ale ważne jest nad tym zapanować, by nasze życie nie było jednym wielkim chaosem, a związek nie balansował niczym roller coaster. Dojrzałość emocjonalna daje nam poczucie bezpieczeństwa w związku.

Jest ambitny

I nie chodzi tu o jakieś wydumane cele, czy odnoszenie wielkich sukcesów. Ambicja to dążenie do rozwoju, do poznawania nowego, do sprawdzania się w różnych sytuacjach. Nikt z nas nie chce być z kimś, kto jest zadowolony z obecnego stanu rzeczy przez następne 30 lat. Zmieniamy się, zmieniają się sytuacje, z którymi się mierzymy. Partner, który jest ambitny, nieustannie nas interesuje, inspiruje, nie nudzimy się przy nim.

Dba o finansowe bezpieczeństwo

Wie, że wziął na siebie odpowiedzialność za drugiego człowieka, a z czasem też i za dzieci. Tu nie chodzi o to, żeby był utrzymywał sam rodzinę, ale o to, że jest świadomy obowiązku. Nie ogranicza ciebie finansowo, ale też sam dba o to, abyście mieli poczucie finansowej stabilizacji.

Nie ocenia

Jedna z najważniejszych rzeczy w związku? Móc być sobą, nie bać się, że partner cię skrytykuje, że osądzi, wyśmieje. Jeśli czujesz się kochana, ceniona za to kim jesteś – co więcej do szczęścia potrzeba. 😉

 Jest wdzięczny

Jedną z podstaw dobrej relacji jest wdzięczność. Wdzięczność dla siebie, dla tej drugiej osoby, za duże, ale też za te najmniejsze rzeczy. Jeśli twój partner potrafi być wdzięczny, to znaczy, że w waszym związku dostrzega wiele pozytywów, nie skupia się na tym, co gorsze, a to przecież też się zdarza.

I jak? Udało się wam znaleźć wszystkie te cechy w jednym mężczyźnie?