Psychologia

„I tak cię nie kochałem”, czyli co możesz od niego usłyszeć, gdy podejmiesz decyzję o rozwodzie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
6 listopada 2017
Fot. iStock/peart
 

Urażona duma, zawiedziona ambicja, żal, wstyd przed innymi… Kiedy rozstajesz się z partnerem, nigdy nie jest łatwo. Ale gdy bierzesz rozwód, przygotuj się psychicznie na słowa i zachowania, których się nie spodziewałaś. Dlaczego? Poczucie życiowej porażki wyzwala w nas najgorsze instynkty. Zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy wewnętrznie słabi.

Co możesz usłyszeć od partnera, z którym nie rozstajesz się w, hmmm… przyjaznych stosukach?

Nie dostaniesz moich pieniędzy

O tym raczej zadecyduje sąd, ale emocje pozbawiają nas możliwości logicznego myślenia. W związkach, gdzie jedno z partnerów było ekonomicznie uzależnione od drugiego, takie słowa padają bardzo często, głównie jako próba rozpaczliwego zatrzymania partnera. „Nie poradzisz sobie beze mnie i moich pieniędzy, będziesz żałować”- brzmi to przesłanie.

I tak cię nie kochałem

Wiesz, że to nie jest prawda.  Ale wyparcie uczucia, które was łączyło to odruch obronny i próba zranienia cię w jednym.

Tyle dla ciebie poświęciłem

Wolność, wieczory z kolegami, hobby. Mogłem być kimś… zostałem twoim mężem. Niezrealizowane marzenia i cele nie są „ceną za małżeństwo”, pamiętaj. Są świadomym wyborem tam, gdzie pewnych rzeczy naprawdę nie można pogodzić. Zwłaszcza, gdy pojawiają się dzieci.

Zabiorę ci dzieci

Czujesz strach, gdy to słyszysz, prawda? Spokojnie. To nie takie proste. Nie daj ponieść się lękowi. Myśl o tym, że gdy opadną negatywne emocje, rozum dojdzie w końcu do głosu.  Dzieci to codzienny obowiązek, prawda?

Udowodnię w sądzie, że jesteś chora psychicznie

Bo przecież, gdybyś była zdrowa, zostałabyś ze mną. Tylko choroba psychiczna usprawiedliwia twoją decyzję. Nikt normalny nie zrezygnowałby z tego związku… Więcej wiary w siebie – ty wiesz jaka jest prawda.

Ode mnie się nie odchodzi

Wiesz, że to groźba? Coś w rodzaju „ze mną się nie pogrywa”. Spokojnie, dopóki to tylko słowa, nie wchodź w tę grę, nie dawaj się w to wciągnąć. Nie reaguj na takie zaczepki.

Cóż, rozwodzącym się pozostaje jedynie życzyć nerwów ze stali, cierpliwości i wiary we własne siły. I w to, że podjęli słuszną decyzję. Jeśli nagle widzisz przed sobą całkiem obcego człowieka, a nie swojego męża – cokolwiek teraz usłyszysz, staraj się nie odbierać tego osobiście.

 


Psychologia

Drżenie powieki z reguły samo przechodzi. Kiedy należy się niepokoić?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
6 listopada 2017
Drżenie powieki z reguły samo przechodzi. Kiedy należy się niepokoić?
Fot. iStock/AzmanJaka
 

Drżenie powiek – najczęstsze przyczyny  Co oznacza drganie powiek Czy drżenie powieki świadczy o chorobie i kiedy należy wybrać się do lekarza?  Stres, zmęczenie, a drganie powieki  Niedobór magnezu – objawy  Suplementacja magnezu w codziennej diecie Drżenie powieki, a niepokojące objawy towarzyszące 

Drżenie powieki pojawia się nagle i równie nieoczekiwanie znika. Choć nie jest bolesne, daje ogromne uczucie dyskomfortu, ponieważ utrudnia czytanie i skupienie uwagi. Dodatkowo, jeśli drganie jest wyjątkowo mocne, bywa zauważane przez osoby trzecie, co może wywołać uczucie skrępowania.

Drżenie powieki na ogół jest spowodowane stresem i przemęczeniem, a przede wszystkim niedoborem magnezu, a także wapnia i potasu. Przy zachowaniu odpowiedniego stylu życia, łatwo rozprawić się z drganiem powiek. Czasem jednak objaw ten wymaga pilnej konsultacji z lekarzem – szczególnie gdy towarzyszy mu kołatanie serca, problemy z widzeniem czy opadanie powiek.

Drżenie powieki a styl życia

Niewystarczająca ilość snu, nadmierne spożycie kawy, alkoholu i napojów energetycznych, a także uboga dieta mogą powodować nieprzyjemne drganie dolnej lub górnej powieki. Pulsowanie może pojawiać się po nieprzespanej nocy czy intensywnym wysiłku fizycznym. Najczęściej wynika z niedoboru magnezu, co poza drżeniem powieki charakteryzuje się także spadkiem koncentracji, drętwieniem i mrowieniem kończyn, uczuciem wyziębienia stóp i dłoni, stanami lękowymi czy migrenami.

Poza suplementami diety, dostępnymi w aptece, warto wzbogacić codzienne menu w pestki dyni,kasze, orzechy czy pieczywo pełnoziarniste. Istotny jest jednak nie tylko magnez. Nieprzyjemne drżenie powiek bywa również spowodowane niedoborem wapnia, potasu i witaminy B1.

Drżenie powiek a niektóre choroby oczu

Pulsowanie powieki może towarzyszyć zespołowi suchego oka. W tym przypadku zaniepokoić powinno zaczerwienienie oka, pieczenie, dyskomfort w momencie patrzenia na jasne światło. W aptece można kupić wiele preparatów, służących nawilżaniu oka (tzw. sztuczne łzy). Zdarza się, że drżenie występuje także przy zapaleniu powiek, erozji rogówki czy jaskrze wrodzonej. Tu konieczna jest wizyta u okulisty.

Połowiczy kurcz twarzy

Początkowo choroba charakteryzuje się drganiem powieki. Później, stopniowo pojawia się kurcz mięśnie po tej samej stronie twarzy. Mimika jest wtedy bardzo charakterystyczna – powieka mruga bardzo intensywnie, brew i kącik ust są uniesione, a czoło zmarszczone. Taki stan wymaga konsultacji z neurologiem.

Drżenie powieki – niepokojące objawy dodatkowe

Jeżeli epizody drgania pojawiają się sporadycznie, mijają stosunkowo szybko i nie towarzyszą im inne objawy, najprawdopodobniej wystarczy wprowadzić odpowiednią suplementację diety oraz higieniczny styl życia. Jeżeli jednak drganie trwa długo (ponad tydzień) lub towarzyszą mu takie objawy jak: opadanie powieki, bóle oczu i zaburzenia widzenia, kołatanie serca, bolesne skurcze mięśni, wydzielina lub silne łzawienie oczu, należy jak najszybciej umówić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu szczegółowej diagnostyki.

Drżenie powieki – leczenie

Walka z uporczywym pulsowaniem powieki jest uzależniona od przyczyny jego występowania. Ponieważ najczęściej powstaje w wyniku niedoborów, z reguły wystarczy zmiana stylu życia i suplementacja. Czasem jest lekarz może zdecydować się na zastrzyk z toksyną botulinową, która oddziałuje hamująco na miejsca połączenia nerwów z mięśniami. O wdrożeniu leczenia farmakologicznego lub operacyjnej decyduje specjalista danej dziedziny (okulista, neurolog) na podstawie szeregu badań.


 

Źródło: Wylecz.to/Poradnik Zdrowie/Dystonia Polska


Psychologia

Konkurs „Mój Klub Superdziewczyn”. Napisz, co robicie razem, by poczuć się jak superdziewczyny?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
6 listopada 2017
Fot. iStock / ArtMarie

My chodzimy razem na basen, czasem do kina na babski film (raczej bajkę), zawsze robimy sobie po seansie zdjęcia w budce przed kinem. Mamy ich już całkiem sporo. Zawsze decydujemy się na te same ujęcia: pierwsze – normalne, drugie – z minami i trzecie – z buziakiem. Taki nasz mały rytuał. Czasem umawiamy się na wspólne malowanie, ja jestem modelem i manekinem do pierwszych makijażowych eksperymentów. I razem oglądamy zdjęcia – to też nasza mała klubowa tradycja.

A wy? Co robicie razem, co daje wam to wyjątkowe uczucie, że udało się wam skraść niepowtarzalne, wspólne chwile? Napiszcie nam o tym! Najfajniejsze odpowiedzi nagrodzimy świetnymi książkami od Wydawnictwa Wilga.

Zasady:

  1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy przesłać odpowiedź na pytanie konkursowe. W komentarzu do tego artykułu napiszcie, co robicie razem, by poczuć się jak superdziewczyny? Jakie są wasze wyjątkowe rytuały, co lubicie robić razem – mama i córka? Każdy z nas może mieć swój Klub Superdziewczyn, jeśli tylko zechce. Podzielcie się swoim przepisem na budowanie wyjątkowej relacji z córką.
  2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze platformy do komentowania.
  3. Jedna osoba może przesłać tylko jedną  odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu pierwszy zapisany komentarz.

Zadanie konkursowe:

Napiszcie, co robicie razem, by poczuć się jak superdziewczyny? Jakie są wasze wyjątkowe rytuały, co lubicie robić razem – mama i córka? Każdy z nas może mieć swój Klub Superdziewczyn, jeśli tylko zechce. Podzielcie się swoim przepisem na budowanie wyjątkowej relacji z córką. A może wasz Superklub ma więcej członków? Napiszcie nam o tym.

Nagrody:

10 x  książka „Psy czy koty? Komiks i Opowiadania” z serii EMI i Tajny Klub Superdziewczyn, autorstwa Agnieszki Mielech

emi okl cz 3 285x135+5mm spad

Konkurs trwa od 6.11.2017 do 24.11.2017 . Wyniki zostaną opublikowane do dnia 30.11.2017 roku na www.ohme.pl.

Regulamin konkursu znajduje się tutaj.


Zobacz także

Jak zaufać dobremu terapeucie, uciec przed złym? Krótki przewodnik

Cyberprzemoc. Sygnały świadczące o tym, że twoje dziecko może być ofiarą przemocy w internecie

Walcz o siebie, pokonaj własną bezradność wobec toksycznych relacji