Niestety, matematyka mało komu kojarzy się szczególnie przyjemnie. Szczególnie umysł humanisty z pewną trudnością przyswaja precyzyjną wiedzę na temat równań, figur oraz różnych wzorów. Ta niełatwa, wymagająca czasu i ćwiczeń dyscyplina nauki, bez której nie da się funkcjonować na co dzień, sprawia kłopoty nawet młodym uczniom.
Niestety, niechęć dorosłych do matematyki i nieumiejętność przekazywania podstawowej wiedzy w ciekawy sposób dzieciom, sprawia że poniekąd od najwcześniejszych lat zamykane są na możliwości ich umysłu. Matematyka w niezwykły sposób rozwija logiczne myślenie, kreatywność oraz wyobraźnię przestrzenną, bez której trudno jest funkcjonować w wielu płaszczyznach życia.
Traktując matematykę po macoszemu, zubażamy możliwości dzieci
To dotyczy przede wszystkich niewprawionych w posługiwaniu się nią rodziców, którzy często zamiast policzyć coś samodzielnie, zasłaniają się posiadaniem kalkulatora i szybkością jego działania. A nieużywany obszar naszych umiejętności zanika, tym trudniej więc skupić się nam na wyjaśnianiu dzieciom zasad, które rządzą uporządkowanym, w matematycznym świecie. W efekcie machamy ręką na podstawowe równania, skupiając się na nauczeniu dziecka rozróżniania podstawowych kształtów, zrzucając ciężar edukacji na przedszkola lub szkoły. Owszem, nauczyciele kształceni w tym kierunku wiedzą jak pracować z dziećmi, ale ich działanie nie zastąpi w całości zaangażowania w ten proces rodziców. Im wcześniej rozpocznie się mądrą i świadomą edukację, tym lepsze wyniki będą miały starania rodzica i dziecka. Już z dwulatkiem można rozpocząć przygodę w ciekawym świecie matematyki.
Matematyka to także doskonała zabawa dla przedszkolaka
Dzieciaki posiadają niezwykle chłonne i plastyczne umysły gotowe na podejmowanie nowych wyzwań. Szczególnie widoczne i trwałe efekty następują, gdy rodzic lub nauczyciel połączy daną dziedzinę wiedzy z doskonałą zabawą. Konfucjusz niegdyś powiedział – „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Nie można w lepsze słowa ubrać istoty efektywnej nauki.
Nauczyciele w przedszkolu uczą nasze dzieci postrzegania tych zjawisk w codzienności, co ma rzeczywisty wpływ na rozwój umysłu matematycznego, np. za pomocą postrzegania własnego ciała. Im dziecko starsze, tym mocniej należy rozbudować tę zabawę o coraz trudniejsze zagadnienia. Dziecko w tym momencie nie odczuwa przymusu nauki, lecz świetnie się bawi i czerpie radość ze wspólnego spędzania czasu.
Ważne jest, by nie bazować jedynie podstawie zeszytu ćwiczeń dla malucha lub podręcznika. Lepszy efekt dadzą ćwiczenia praktyczne, na podstawie zabaw, gier, zadań, które dzieci mogą przeprowadzić na sobie lub ze sobą. Kartka, zadania pisane, książki powinny być dodatkiem, a nie jedyną formą nauczania matematyki. Matematyka to otaczający nas świat, dlatego wykorzystuj to co cię otacza. Potrafisz to zrobić?
Jak nauczyć się przekazywania w ciekawy sposób wiedzy matematycznej?
Na naukę i dokształcanie się nigdy nie jest za późno! Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem czy nauczycielem chcącym udoskonalić swój warsztat, zawsze jest dobry czas, by dowiedzieć się więcej.
Najlepszą metodą do zapoznania dzieci z wszechobecną matematyką jest metoda problemowa, która umożliwia dzieciom / uczniom samodzielne dojście do pewnych wniosków. Jeśli nie wiesz lub nie masz pomysłu na to jak to zrobić albo w jaki sposób wykonać pomoce dydaktyczne, czeka na ciebie Akademia dziecięcej matematyki. Dostępne są tu kursy dla nauczycieli oraz rodziców z zakresu tworzenia pomocy naukowych. Poza praktyczną wiedzą, otrzymasz również szereg innych propozycji zabaw z dziećmi, które później świadomie wykorzystasz. Dzięki takiemu szkoleniu łatwiej jest rozbudzić dziecięcą aktywność, rozwijać umiejętności praktycznego zastosowania kompetencji matematycznych w codziennym życiu.
Sprawdź kiedy Akademia odwiedzi Twoje miasto i zapisz się na szkolenie. Cały trwający rok szkolny szkolenie odbyło się w wielu miastach w Polsce (m.in Gdańsk, Olsztyn, Warszawę, Opole, Białystok, Katowice, Zieloną Górę czy Toruń). Podczas czterostopniowego szkolenia dla nauczycieli przedszkolnych oraz rodziców dzieci w wieku 2-5 lat, weźmiesz udział w omówieniu wszystkich zagadnień z matematyki małego dziecka. Nikt nie nudzi się podczas warsztatów, a wiedza wchodzi do głowy sama, dzięki wykorzystaniu zabawy. Lato służy błogiemu wypoczynkowi i utrwaleniu w praktyce nabytej wiedzy i umiejętności, a zajęcia będą kontynuowane po wakacjach. W prosty sposób można nauczyć się pomagać dzieciom w postrzeganiu matematyki jako przyjemności i radości, a w późniejszych latach zaprocentuje to w szkolnych ławach. Oprócz kursów matematycznych Akademia ARTE tworzy warsztaty artterapeutyczne z wykorzystaniem plastyki, muzyki, bajki, na które również zaprasza. Szczegóły: https://www.facebook.com/
Odwiedźcie profil na facebook-u https://www.facebook.com/swiatnauczyciela/ gdzie rozpoczyna się cykl tworzenia pomocy naukowych on-line.
Szczegóły o kursie dostępne są pod linkiem: http://akademiaarte.wix.com/szkolenia#!edukacja-matematyczna-w-przedszkolu/rmid6
Wpis powstał we współpracy z Akademia Arte