Go to content

Mięśnie brzucha po ciąży – jak o nie dbać

Fot. iStock / AJ_Watt

Zostałaś mamą i przepełnia Cię szczęście, kiedy spoglądasz na swoje maleństwo? Ale martwi cię widok brzucha i zastanawiasz się, dlaczego nadal wystaje, choć od porodu już trochę czasu minęło? Prawdopodobnie masz rozejście mięśnia prostego brzucha.

Prawa i lewa strona mięśnia prostego brzucha połączona jest kresą białą (linea alba), pasmem tkanki łącznej biegnącym wzdłuż tułowia od wyrostka mieczykowatego mostka do spojenia łonowego. Praktycznie każda kresa i mięśnie brzucha rozciągają się w trakcie ciąży pod wpływem krążących we krwi hormonów rozluźniających tkankę łączną, co pozwala swobodnie rosnąć dziecku. Powrót ściany brzucha do stanu sprzed ciąży będzie zależał od tego, w jakim stopniu proces rozciągania nastąpi.

Diastasis recti (DRA), czyli rozejście się właśnie tej kresy, jest zjawiskiem fizjologicznie występującym w ciąży i większość rozejść zamyka się do 8 tygodni od porodu. Czasem jednak tak się nie dzieje i wówczas z pomocą może przyjść fizjoterapeuta uroginekologiczny, który w swoim warsztacie pracy ma wiele sposobów na przywrócenie funkcji mięśni i płaskiego brzucha.

Wg badania usg, przeprowadzonego u szczupłych, nierodzących kobiet między 20 a 45 r.ż., kresa miała 7mm (+/- 5) szerokości na wysokości wyrostka mieczykowatego mostka, 13mm (+/- 7) 3cm nad pępkiem oraz 8mm (+/- 6) 2cm poniżej pępka. Wartości przekraczające te liczby będą zatem świadczyły o rozejściu, choć równie ważne dla Twojego właściwego funkcjonowania jest dobre napięcie kresy.

Można wstępnie samodzielnie spróbować ocenić kondycję kresy w domu, ale zachęcam Cię do spotkania z fizjoterapeutą, który oprócz oceny palpacyjnej (dotykowej) samej kresy sprawdzi, jak zachowuje się ona w funkcji (czyli w trakcie czynności zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej) oraz oceni postawę ciała, która ma bardzo duży wpływ na prawidłowe przenoszenie sił/obciążeń w Twoim organizmie. Te siły właśnie powodują napinanie i rozciąganie kresy, więc ogromne znaczenie ma sposób w jaki ustawiasz ciało w trakcie stania, chodzenia, siedzenia, dźwigania, czyli wszystkich aktywności dnia codziennego. Od tego będzie zależał Twój wygląd zewnętrzny.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W terapii nie chodzi tylko o przywrócenie płaskiego brzucha, ale także o poprawę stanu zdrowia, ponieważ nie jest to jedynie problem kosmetyczny. Wg badań wśród pacjentek z diastasis recti 66% miało przynajmniej jedną dysfunkcję dna miednicy, objawiającą się nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem gazów lub kału oraz/lub obniżeniem/wypadaniem narządów rodnych. Oprócz tego niesprawna ściana brzucha powoduje zaburzenia głębokiej stabilizacji tułowia (jako składowa core muscles), co może objawiać się bólami występującymi w dolnym odcinku kręgosłupa lub miednicy mniejszej.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny nauczy Cię, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Podpowie Ci, które ćwiczenia są bezpieczne, a od których powinnaś trzymać się z daleka. Pokaże Ci, jak prawidłowo opiekować się dzieckiem bez niepotrzebnych przeciążeń kresy białej oraz skoryguje Twoją postawę ciała w czynnościach dnia codziennego. Razem ustalicie, czy nadszedł odpowiedni moment, żeby wrócić do Twojej ulubionej aktywności fizycznej (bieganie, joga, pilates, jazda konna itp.). Fizjoterapeuta uroginekologiczny ma również możliwość pomóc mięśniom brzucha w szybszym powrocie do swojej funkcji dzięki zastosowaniu terapii manualnej (mobilizacja sklejeń tkanki łącznej) oraz zastosowaniu kinesiotapingu na mięsień prosty brzucha. Zwróci on także uwagę na właściwą pracę przepony oddechowej oraz mięśni głębokich dna miednicy, co pozwoli uniknąć lub naprawić dysfunkcje uroginekologiczne takie jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcia naglące, czy obniżenie narządów miednicy mniejszej.

Nigdy nie jest za późno, aby zająć się swoim brzuchem, niezależnie od tego, kiedy rodziłaś. Każda poprawa, którą uzyskasz w terapii, zaprocentuje w przyszłości, a Twoje ciało odwdzięczy Ci się za to. Jeśli natomiast jesteś świeżo po porodzie, odczekaj 3-6 tygodni zanim zbadasz kresę, ponieważ wynik może zostać zafałszowany przez nadmierną ilość płynu zatrzymanego w organizmie oraz przez wciąż powiększoną macicę. Zwróć też uwagę na dostarczanie kolagenu w diecie i właściwe nawadnianie organizmu, co przyśpieszy regenerację kresy.

A po wskazówki dotyczące ćwiczeń zapraszam do siebie.


mgr Agnieszka Cedrowska – magister fizjoterapii

 

 

logo CMD3 transparentne

CENTRUM MEDYCZNE DAMIANA

WAŁBRZYSKA 46
TEL. 22 566 22 22