Go to content

Mama, znaczy piękna. Jak odnaleźć swoje piękno po porodzie?

Fot. iStock/g-stockstudio

Macierzyństwo ma wpływ na całe życie kobiety – wywraca je o 180 stopni, na nowo ustala priorytety i uczy bezgranicznej miłości. Choć z całą pewnością sprowadzenie na świat nowego życia jest jedną z najpiękniejszych chwil, często też wiąże się ze zmianami, których się nie spodziewałyśmy lub inaczej je sobie wyobrażałyśmy. Najczęściej dotyczą naszego wyglądu, pewności siebie czy poczucia własnej wartości. Jedne kobiety przechodzą przez ten etap łagodnie i z pokorą, inne nie potrafią pogodzić się ze zmianami, jakie zaszły w ich ciele po ciąży, porodzie i karmieniu piersią. Jak sobie pomóc?

Ciąża jest dla organizmu kobiety nie lada wyzwaniem. Chociaż większość z nas zdaje sobie sprawę, że stan błogosławiony wiąże się z powstawaniem rozstępów, przyrostem wagi ciała czy problemami z kręgosłupem, często jesteśmy zaskoczone zmianami, które zaszły. Co więcej, poród nie oznacza wcale, że zaraz wszystko wróci do normy. Wiele kobiet miesiącami, a nawet latami zmaga się z niechcianymi kilogramami czy bliznami. O ile mankamenty urody można z pomocą specjalistów łatwo naprawić, z psychiką bywa trudniej.

Wstręt do własnego ciała, brak pewności siebie czy drastyczny spadek libido wciąż uznawane są za tematy tabu. Kobiety, które po urodzeniu dziecka nie potrafią zaakceptować swojego ciała powinny przede wszystkim zrozumieć, że nie one jedne zmagają się z podobnymi rozterkami. Takich jak one jest wiele. Gdy z kolorowych magazynów uśmiechają się do nas sexy mamy, nie powinnyśmy im zazdrościć. Pewność siebie i uczucie kobiecości rodzą się w głowie.

Zdarza się jednak, że ciało i drogi rodne, na skutek ciąży i porodu zmieniły swój kształt, jędrność oraz funkcjonalność. Że nadmierny przyrost wagi spowodował rozstępy, a skóra pozostała obwisła mimo intensywnej pielęgnacji. Choć stosowałaś kremy i balsamy nawilżające, zapobiegające rozstępom itp., to twoje ciało odczuło boleśnie zmiany związane z pojawieniem się na świecie nowego człowieka.

W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jeżeli defekty te powodują psychiczną blokadę lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, często taka pomoc jest wręcz niezbędna. Wiele kobiet, choć pragnie czułości i bliskości, nie potrafi na nowo odkryć w sobie sexapilu np. z powodu bólu, jaki odczuwają w trakcie współżycia. Zamykają się w sobie jeszcze bardziej, zamiast szukać przyczyny. Wciąż niewiele mówi się bolesnych skutkach porodów naturalnych, do jakich zalicza się np. pęknięcie krocza czy wysiłkowe nietrzymanie moczu.

W Polsce powstaje coraz więcej klinik, oferujących kobietom profesjonalną pomoc – miejsc, w których bez skrępowania można opowiedzieć o niezadowoleniu ze swojego ciała po ciąży. Lekarze z Kliniki Kobiet Medifem doskonale wiedzą, że kompleksy, spowodowane ciążą, porodem i karmieniem piersią mają wpływ na całe życie kobiety. Wielokrotnie widzieli, jak pacjentki rozkwitały po zabiegach, o których nasze matki czy babcie mogły tylko pomarzyć. Ofertę „BellaMama” kierują do kobiet, które są świadome swojego ciała i chcą poprawić swój komfort życia.

Współczesna medycyna oferuje młodym matkom szereg zabiegów, mających na celu przywrócenie wyglądu, sylwetki sprzed okresu pierwszej ciąży oraz odtworzenie estetyki i funkcjonalności stref intymnych kobiety. Do tej pory panie najczęściej korzystały z liposukcji brzucha czy ud. Dziś można zrobić dla siebie o wiele więcej.

Komórki tłuszczowe z wybranej partii ciała mogą posłużyć do poprawy wyglądu piersi po karmieniu, a blizna po cesarskim cięciu nie musi szpecić, jeśli zdecydujemy się na jej plastykę. Innym, popularnym zabiegiem jest liposukcja wzgórka łonowego. Na uwagę zasługuje też abdominoplastyka – zabieg polegający na wycięciu nadmiaru skóry z okolic brzucha, powodującego efekt tzw. „fartucha” lub redukcję nad wzgórkiem łonowym.

Wachlarz oferowanych zabiegów jest szeroki. To, czy zdecydujesz się poprawić swój komfort życia i podnieść poczucie własnej wartości, zależy tylko od ciebie. Niezależnie od tego, czy w lustrze widzisz seksbombę czy szarą myszkę, pamiętaj, że jesteś prawdziwą bohaterką i wspaniałą kobietą, która zasługuje na to, by czerpać z życia garściami.

medifem-logoZwww-02


Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Kobiet Medifem