Jako rodzic, każdego dnia buszujesz w natłoku informacji dotyczących pielęgnacji dziecka. Starasz się wybrać te, które najlepiej się sprawdzą w Waszych codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. Delikatna skóra wymaga szczególnej troski – dobrze o tym wiesz. Dlatego tak ważne jest, po jakie produkty sięgasz. Szeroki wybór kosmetyków przeznaczonych dla dzieci może nieco przytłaczać. Opowiemy Ci o tym, czym myć niemowlaka. Czytaj dalej, by poznać świat dziecięcej pielęgnacji!
Czym się kierować, wybierając kosmetyki dla niemowlaka?
Nawet jeśli to Twoje pierwsze dziecko, na pewno domyślasz się, że pielęgnacja niemowląt wygląda zupełnie inaczej niż dorosłych. Kąpiel w zwykłym żelu pod prysznic, którego używa reszta rodziny, może skończyć się przesuszeniem lub podrażnieniem wrażliwej skóry. Dlaczego? Oto odpowiedź:
- skóra małego dziecka ma bardziej zasadowe pH. Dopiero z wiekiem dochodzi do lekko kwaśnego odczynu. Produkty do mycia i pielęgnacji nie powinny więc zaburzać tej naturalnej równowagi,
- wyższe pH to także zmniejszona odporność – skóra niemowlęcia nie stanowi tak skutecznej bariery, jak u dorosłego. Nie można jej dodatkowo podrażniać i uwrażliwiać, a wręcz przeciwnie – należy delikatnie oczyszczać i chronić przed przesuszaniem,
- mocne zapachy również nie są wskazane, gdyż silniej wpływają na malucha i mogą doprowadzić do reakcji alergicznej.
Właśnie dlatego kosmetyki dla niemowlaka powinny być świadomie wybierane przez rodziców. Najlepiej, jeśli mają krótkie, proste składy, zawierają łagodne substancje myjące i są bezzapachowe. Nie powinny się też mocno pienić. Dodatkowy składnik natłuszczający, tzw. emolient, pomoże w ochronie skóry dziecka, gdy nie wykształciło ono jeszcze własnej warstwy lipidowej naskórka.
Emulsje, olejki, żele – jakie preparaty masz do wyboru?
Odpowiedź na pytanie o to, czym myć niemowlaka, nie jest taka prosta. Na początek trochę kosmetycznej teorii. Wśród najpopularniejszych produktów do mycia dla dzieci królują trzy główne rodzaje:
- żele do kąpieli – często produkty 2 w 1, nadające się również do mycia włosów. Najbardziej zagęszczone ze wszystkich kosmetyków myjących. Sprawdzają się w pielęgnacji normalnej skóry, przy wodzie średnio twardej i miękkiej,
- emulsje – zawierają w sobie emolient, czyli składnik, który delikatnie natłuszcza skórę dziecka, chroniąc przed wysuszaniem. Niwelują skutki kąpieli w twardej wodzie, dobrze sprawdzają się do mycia niemowląt, których naskórek łatwo ulega nieprzyjemnemu ściągnięciu,
- olejki – charakteryzują się najbardziej tłustymi formułami. Niezastąpione przy wodzie bogatej w minerały, zmiękczają i natłuszczają. Unikaj kontaktu z włosami, gdyż te mogą się sklejać.
Pielęgnacja w trakcie kąpieli i po niej
Kąpielowe kosmetyki dla niemowlaka służą przede wszystkim oczyszczeniu skóry. Im prostszy mają skład, tym lepiej. W razie potrzeby możesz uzupełniać zabiegi pielęgnacyjne kremami do ciała albo oliwkami. Nakładaj je tuż po kąpieli na wszystkie miejsca, które wymagają dodatkowego nawilżenia czy natłuszczenia. Preparaty w formie olejku świetnie nadają się do wykonania delikatnego masażu, który uspokoi malucha, a przy tym pomoże Ci w budowaniu więzi.
Kiedy warto zacząć używać szamponu dla niemowląt?
Jeśli Twoje dziecko ma niewiele włosków i nie sprawiają one kłopotów przy rozczesywaniu, możesz używać do mycia głowy tego samego produktu, którym pielęgnujesz resztę ciała. W przypadku gęstych, plączących się, niesfornych włosków sięgnij po szampony od pierwszego miesiąca życia. Wśród nich znajdziesz kosmetyki, które ograniczają powstawanie ciemieniuchy. Twoje dziecko zmaga się z tym problemem? Sięgnij po nie!
Czy znasz już sposób na bezpieczną higienę i pielęgnację?
Wieczorna kąpiel to nie tylko sposób na zachowanie czystości, ale też wspaniały wieczorny rytuał. Dzięki niemu zbudujesz z dzieckiem głębszą więź i pomożesz mu się wyciszyć. Warto, by Waszym wspólnym chwilom towarzyszyły odpowiednie produkty. Szukaj ich w aptekach internetowych, gdzie w łatwy sposób porównasz i wybierzesz najlepsze szampony dla niemowląt, emulsje, kremy czy zasypki. Zamówisz je bez wychodzenia z domu. Nie zwlekaj – znajdź Wasz ulubiony sposób na codzienną, bezpieczną pielęgnację!
Artykuł sponsorowany