Go to content

Co się dzieje, jeśli twoje dziecko spędza zbyt wiele czasu ze swoim smartfonem

Fot. iStock/amazingmikael

Nowoczesna technologia sprawiła, że niemal wszyscy wierzymy, że nasze życie jest bezpieczniejsze: dajemy dziecku smartfon i wydaje nam się, że możemy je lepiej kontrolować, że zawsze możemy do niego dotrzeć, gdziekolwiek się znajduje, o każdej porze dnia i nocy. Ale ponieważ nie jest to jedyna funkcja tych urządzeń, mają one naprawdę duży wpływ na życie naszych dzieci. W ostatnim raporcie Childwise stwierdził, że dzieci spędzają około 6,5 godziny dziennie przed ekranami. Warto więc jeszcze raz zapytać, jakie realne zagrożenie niesie ze sobą nadużywanie smartfonów?

Może dosłownie zniszczyć relacje rodzic-dziecko

Nie jest tajemnicą, że więź między rodzicami i dziećmi jest relacją podstawową. Smartfony mogą sprawnie zakłócić ten związek. Chociaż dzieci spędzają znacznie więcej czasu pod jednym dachem z rodzicami, nie są bliżej swoich matek i ojców – nie rozmawiają z rodziną i nie zwracają uwagi na to, co dzieje się obok nich.

Może to prowadzić do utraty wrażliwości

Smartfony otwierają „bramę do całego świata”. Istnieje wiele przydatnych narzędzi i porad w sieci, z których możemy korzystać w codziennym życiu, pracy lub związkach. Ale jest też ciemna strona tego zasobu, który jest pełen przemocy, cyberprzemocy i innych niebezpiecznych zjawisk. rzeczy. Jak pokazują badania, trwała ekspozycja na nie „znieczula” dzieci i skłania je do zaakceptowania tego rodzaju zachowania jako normalnego sposobu rozwiązywania problemów.

Może zmienić proces dojrzewania

Badania wykazują, że nastolatki, które nadużywają smartfonów preferują wolniejszą strategię życiową: nie angażują się w dojrzalsze czynności – podejmowanie decyzji, myślenie o przyszłości, edukacji, o relacjach z rówieśnikami, pierwszych miłościach.

Utrudnia szczere relacje z innymi

Bo sprawia, że dzieci rzadziej wychodzą z domów i rzadziej szukają jakichkolwiek realnych kontaktów towarzyskich. Dlatego właśnie mogą doświadczać wielu problemów społecznych, gdy znajdują się w realnym świecie.

Powoduje depresję i lęki

Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne potwierdza, że ​​niepokój, depresja i inne problemy ze zdrowiem psychicznym mogą być spowodowane nadużywaniem smartfonów. Istnieje kilka powodów: dzieci są pod ciągłą presją, aby być dostępnym „online” i reagować w każdej chwili, i mogą być zbyt emocjonalnie zaangażowane w wirtualne życie.

Może wpływać na jakość snu

Skrócony czas odpoczynku, spowodowany nadużywaniem smartfonów jest uważany za przyczynę różnych poważnych problemów zdrowotnych i behawioralnych. Są wśród nich słabe wyniki w nauce, zachowania ryzykowne i zmniejszone funkcjonowanie poznawcze. Pamiętaj, że Twoje dziecko musi odpowiednio odpocząć, aby przygotować się na zajęcia na następny dzień.


Na podstawie: brightside.me