Go to content

Co kupic i czego nie kupowac noworodkowi w prezencie?

Odwiedziny noworodka wiążą się zwykle z zakupami. Jeśli nie mamy dzieci, albo nasze dzieci sa już sporo starsze, możemy mieć problem z kupieniem prezentu. Kupujemy wtedy albo losowy gift, który doradzi nam akurat ekspedientka w sklepie, albo wybieramy coś zgodnie ze swoim gustem. Niestety często prezenty sa nie trafione. Dlaczego? Kupujemy najczęściej ubranka, zabawki i gadżety dla niemowlat. Co w tym złego? Na przykład to, że nie każda zabawka nadaje się dla takiego malucha, nie każda zabawka jest rozwojowa albo rodzice mają już tyle tego, że starczy dla całego przedszkola. To samo dotyczy ubranek. Kupujemy to co nam się podoba, a nie mając doswiadczenia, nie patrzymy czy rozmiar sie zgadza (często po prostu nie wiemy w jakim rozmiarze chodzi maluch. Jak kupimy za duże to się nie zmarnuje, gorzej jak za małe…), czy są guziki/suwaki/koraliki na plecach (noworodek cały czas leży, więc nie bedzie mu wygodnie), czy da się wygodnie to ubranko założyć (noworodki maja bardzo ograniczone ruchy. Nie mozna ich za mocno wyginać, wciskać ciasnego ubranka przez głowę itd). Żeby uniknąć nietrafionego albo zdublowanego prezentu – najlepiej zapytać rodziców co by chcieli, zeby kupić dziecku! Unikajmy kupowania w ciemno, bo może sie okazać, ze nie potrzebnie wydamy pieniadze i nikt na tym nie skorzysta. Co najchetniej chcą otrzymywac w prezencie dla swojego dziecka rodzice?

1. Kosmetyki dla dziecka
Wszelkie zasypki, maści do smarowania pupy, szamponiki, żele do kapieli, waciki, chusteczki wilgotne, akcesoria typu gruszki czy aspiratorki do noska, cążki do paznokci itd. Oczywiście – zapytajmy co jest potrzebne, bo każdy rodzic ma inne preferencje co do kosmetyków dla dzieci (my np. nie używamy prawie żadnych kosmetyków, poza szamponikiem Musteli i Alantanem do pupy. Jeśli chcemy nawilżyć skóre to raz na jakiś czas smarujemy córke oliwa z oliwek albo moim mlekiem! :))

2. Ubranka
Ubranek nigdy dość, ale warto zapytać jakie są potrzebne. Po co dwudziesta para pajaców w rozmiarze 62, skoro brakuje body na krótki rękaw a jest lato? Do tego warto upewnić się czy ubranko faktycznie bedzie wygodne i czy rodzice na pewno go potrzebują. My na początku dostaliśmy trzy kartony ubranek po moich dwóch siostrzenicach, wiec uważałam, ze każde kolejne ubranko to bedzie zbędny zawalacz komody dziecięcej. Ale z czasem okazało się, że nie wszystkie ubranka sa dobre, niektóre sa niewygodne do zakładania, a gdy Oliwka zaczęła koszmarnie szybko rosnąć, to odkładalismy kolejną stertę ubranek do oddania tworząc pustki w szufladach. Okazało się, że brakuje kurteczek na chłodniejsze dni, spodni czy cienkich body na krótki rękaw. I nagle ubranka dla nas to strzał w 10 🙂

3. Reczniki, kocyki, przescieradla, podklady itd
Kolejna rzecz, której nigdy dość.

4. Pieluchy jednorazowe i tetrowe
Niby wydaje się, ze prezent słaby, ale jest to rzecz, która schodzi w sekundę, a tania nie jest. Rodzice będą wdzięczni, ale dopytajcie jakie ich maluch nosi! Istotny jest rozmiar i firma. Np. u nas Pampersy odparzają pupę 🙁 dlatego uzywamy Baby Dream, Happy i Panda.

5. Ewentualne zabawki
Dziecko przez pierwsze miesiące nie potrzebuje zabawek, ponieważ dopiero poznaje swiat. Nie widzi wyraźnie, ma ograniczoną widoczność kolorów, ma bardzo wrażliwy słuch, więc wszelkie piszczałki sa niewskazane, ma bardzo wrażliwe płuca, dlatego też pluszaki odpadają ze względu na alergeny (siedlisko kurzu) i ryzyko zadławienia się futerkiem. Natomiast ok trzeciego miesiąca zaczyna interesować sie przesuwajacymi obrazkami, zaczyna wyciagać rączki do grzechotek itd. Dlatego można kupować wszelkie grzechotki, gryzaki chłodzące (przydadzą sie jak beda zęby wychodziły) czy proste karty kontrastowe.

6. Coś droższego
Jeśli chcemy kupić droższy lub większy prezent, również warto uzgodnić to z rodzicami. Znam przypadek gdy dziadkowie chcieli zrobić niespodziankę i kupili wózek z fotelikiem dla dziecka. Okazało się, ze rodzice już dawno dokonali takich zakupów, do tego fotelik nie pasował do samochodu którym jeździli rodzice. Prezent trzeba było oddać i glupio wyszło. Można kupić np. chustę do noszenia dziecka (upewnijmy się czy rodzice zamierzają nosić w chuście), wanienkę, przewijak, poduchę do karmienia (polecam Motherhood), bujany fotel do kołysania dziecka i karmienia, pojemnik na pieluchy, ochraniacz na łóżeczko, przewijak turystyczny, sterylizator do butelek czy podgrzewacz.

7. Prezent dla rodzicow
Oczywiście to rodzice zajmują sie dzieckiem, więc warto o nich też pamiętać 🙂 mama ucieszy sie z kosmetyków dla kobiet w połogu (balsamy nawilżające, kremy ujedrniające, kremy regenerujące do piersi czy laktator), tacie natomiast bedzie miło gdy dostanie np. koszulkę „Super Tata”, czy chociaż pudełko czekoladek na osłodę 😉 . Dobrym pomysłem dla rodziców jest video niania (drogi prezent!) czy książki o wychowaniu i pielegnacji niemowląt.

Pomysłów na prezenty jest teraz cała masa. Wybór jest przeogromny, ale w tym wirze zakupowym łatwo wpaść na minę nieudanych zakupów. Nie bójmy sie zapytać rodziców czego im potrzeba. W końcu niemowlę w domu to spore wydatki dla rodziców, wiec warto kupić coś praktycznego i odciążyć ich finansowo chociaż w niewielkim stopniu 🙂