Macierzyństwo Psychologia

Chcesz wychować syna na świadomego siebie i swojej wartości mężczyznę? To nie mów mu tych kilku rzeczy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 marca 2016
Chcesz wychować syna na świadomego siebie i swojej wartości mężczyznę? To nie mów mu tych kilku rzeczy
Fot. iStock / Milenko Bokan
 

„Bądź jak mężczyzna”, słyszy mały chłopiec, który zanosi się łzami w piaskownicy, bo właśnie nieznajoma dziewczynka zabrała mu łopatkę. Dlaczego dziewczynkom nie mówi się: „Bądź jak kobieta”. Dziewczynki są ładne, a chłopcy mądrzy. Rzadko mówimy: „Ale ty jesteś mądra”, a chłopcu „O jakiś ty ładny”. I możemy się obruszać, dyskutować i zaprzeczać, to jednak prawda jest taka, że wychowujemy nasze dzieci w stereotypach – jedni mniej, drudzy bardziej, ale jednak.

Oczywiście, że rodzicom zależy, by wychować dziecko na szczęśliwego człowieka. Więc przestańmy mówić chłopcom:

Musisz być twardy

Kiedy zaciska zęby, bo kolega zabrał mu lizaka, a on najchętniej rzuciłyby się na niego i wyrwał mu go z ręki. Kiedy boi się ciemności i prosi, żeby zostać z nim na chwilę przed snem. Nie, facet musi być twardy, nie może okazywać słabości. Najlepiej gdyby w ogóle słabości nie miał. Żeby nie bał się pająków, psów, czy wymyślonych strachów. Bo chłopiec musi pamiętać, że trzeba być twardym, nie miękkim. Bo inaczej trudno będzie traktować go poważnie i na nim polegać, gdy dorośnie.

Nie bądź jak baba

Czyli nie użalaj się nad sobą. Nie becz, jak się przewrócisz, nie smuć się. Schowaj swoją wrażliwość głęboko. Nie rozczulaj się nad małymi kotkami i nie zachwycaj bajkami dla dziewczyn. Bo „bycie babą” nie przystoi prawdziwemu mężczyźnie. Na nim owszem, kobieta ma się wesprzeć, poczuć jego silne ramię, ale jeśli okaże się zbyt uczuciowy, to kto uwierzy w jego siłę.

Faceci nie płaczą

To mówimy rzadko, bo jednak wpaja się nam, że to złudne przekonanie. Ale jednak wyrywa się po przegranym meczu: „Faceci nie płaczą, pokażecie im następnym razem”. Bo facet nie może płakać po porażce, tylko zacisnąć usta i iść do przodu. Nie może pokazać, że coś go dotknęło, zraniło, zachwiało jego pewność siebie. Patrz wyżej: „Musi być twardy”, czyli nie może płakać. To na jego ramieniu powinna wypłakiwać się kobieta.

Musisz być najlepszy

Bo to chłopiec powinien sięgać po trofea. Dążyć do zwycięstwa, bo tylko ono w ogólnym rozrachunku się liczy. Nieważne jak się stara, ile sił wkłada w naukę, trening, osiągnięcie sukcesów, to i tak interesuje nas jeden wynik. Najlepszy. Dziewczynki mogą przegrywać, ale nie chłopcy, oni muszą być najlepsi. Jak nie teraz, to za kolejnym razem. „Było dobrze, ale stać cię na więcej, wiem, że możesz więcej” – podnoszona poprzeczka wiecznie niespełnionych oczekiwań.

Tym się nie zajmuj, to takie babskie

Babskie jest rysowanie, kolorowanie, gotowanie, zabawa w kuchnię albo lalkami. Kto kupił swojemu synowi lalkę, gdy o nią poprosił? A kto dziewczynce samochód, gdy chciała? Dziewczynka może mieć męskie zainteresowania, ale chłopak? To umniejsza jego poczuciu wartości. Są rzeczy przeznaczone tylko dla dziewczynek, a przejaw zainteresowania ze strony chłopców jest co najmniej dziwny i nie na miejscu.

Duży z ciebie chłopiec, możesz sam to zrobić

Bo duzi chłopcy muszą być samodzielni, nie potrzebują pomocy, wszystko potrafią zrobić sami. I ten chłopiec musi pamiętać, że jak dorośnie i będzie duży, to nie powinien prosić o pomoc, bo prawdziwy mężczyzna radzi sobie ze wszystkim sam. A jak nie podoła? To nie może się do tego przyznać, bo prawdziwemu mężczyźnie to nie przystoi. Facet, który sobie nie radzi jest… jak baba.

Nie udawaj, to nie boli

„Tylko się przewróciłeś, to małe zadrapanie, a ty krzyczysz jakby ci pół nogi urwało”. Bo mężczyzna musi być odporny na ból. Ne może go zranić byle pierdoła. „W życiu jeszcze gorsze upadki zaliczysz” – mówimy dodając: „Jeszcze nie raz się przewrócisz”. I co wtedy? Wtedy też masz nie rozpaczać, bo może spotkać cię jeszcze coś gorszego. Masz być silny, nie narzekać i nie szukać zrozumienia.

Ty mój mężczyzno

I to, że jesteś mój pozwala ci oczekiwać, że wiele rzeczy zrobię za ciebie, że ciebie wyręczę, bo kocham cię najbardziej na świecie. Więc ugotuję, posprzątam, i na koniec jeszcze pogłaskam cię po głowie. Bo ty jesteś mój jedyny, a ja jestem cała dla ciebie. To my – matki, robimy z chłopców maminsynków i mężczyzn stawiających wysokie oczekiwania wobec swoich partnerek. Bo jeśli one kochają, to muszą to udowodnić nadskakiwaniem, umilaniem czasu i spełnianiem zachcianek. Bo oni tak byli kochani i takiej miłości oczekują jako mężczyźni.

Pomyślmy dwa razy nim wypowiemy któreś z tych zdań. Naprawdę. To słowa robią największą krzywdę, zakorzeniają w głowach przekonania, z którymi musimy radzić sobie w dorosłym życiu. Więc odpowiedzmy sobie na pytanie czy chcemy wychować prawdziwego mężczyznę, czy człowieka wrażliwego, pewnego siebie, ale też akceptującego swoje słabości?


Macierzyństwo Psychologia

Zastanawiałaś się kiedyś, ilu osobom możesz pomóc kupując sobie coś ładnego?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 marca 2016
Fot. Kaboompics / Public Domain
 

W naszym otoczeniu może znaleźć się osoba, która skupi na sobie uwagę, potrzebując troski i wsparcia. Rodzice uczyli nas, że słabszym i bardziej potrzebującym niż my same należy pomagać. A my potrafimy to robić.

Pewnie nie lubisz marnować cennego czasu na niepotrzebne rzeczy, niewnoszące niczego pozytywnego w Twoje życie. Gdy masz jakiś plan przy którego realizacji odczuwasz radość, dumę i satysfakcję, widzisz sens poświęcenia czasu i energii. To dotyczy nie tylko pola zawodowego czy rodzinnego. Ważne jest to, jakim jesteś człowiekiem, pracownicą, przyjaciółką, matką, jaki przykład dajesz, a także czego oczekujesz od najbliższych.

Co może być dla Ciebie miarą sukcesu i zadowolenia?  To co uda się osiągnąć nie tylko dla siebie, ale także podarować innym. Osiągnięcia na kanwie zawodowej, zbudowanie szczęśliwej rodziny czy uznanie otoczenia to jest Twój kapitał. Spróbuj swoje umiejętności i działania popchnąć w jeszcze innym kierunku.

Pomoc nie musi wymagać wielkiego wysiłku

Nie musisz być milionerką, żeby pomagać. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na finansowe wsparcie, nie martw się, istnieją stowarzyszenia i organizacje, które skupiają chętnych do pomocy wolontariuszy. Możesz zostać jedną z nich, pomagając odrabiać lekcje dzieciakom w świetlicy wiejskiej, czy robiąc zakupy i odwiedzając samotne starsze i chore osoby.  Kochasz zwierzęta? Bardzo dobrze, kup karmy lub zorganizuj zbiórkę fantów dla psów ze schroniska. Wystarczą chęci i czas by nadać głęboki sens swoim działaniom.

Nie zawsze jednak dysponujemy wolnym czasem, który możemy podarować

Pomoc finansowa nie opiera się na oddaniu ostatniego zaoszczędzonego grosza. Więc załóż sobie plan, że w danym miesiącu, zamiast kupować słodkości, odłożysz kwotę, którą przeznaczysz dla kogoś lub dla fundacji. Na portalach społecznościowych pojawia się  wiele próśb o wsparcie finansowe. Jeśli chcesz je wesprzeć, zrób to. Jedyne o czym pamiętaj, to sprawdzenie, czy dana osoba faktycznie potrzebuje pomocy, czy może jest to akt oszustwa, co czasem niestety się przytrafia. Skontaktuj się z daną organizacją, która zbiera fundusze i zweryfikuj prośbę. To proste i uczciwe także wobec Ciebie.

A gdyby robiąc coś dla siebie, zrobić coś dla innych? 

Możesz pomagać jeszcze inaczej. Jeśli kochasz zakupy a Twoja garderoba pęka w szwach, zweryfikuj jej zawartość. Gdy przestały cieszyć cię sukienki z ubiegłego sezonu lub torebki zajmują za dużo miejsca w pokoju, spakuj je i podaruj komuś.  Obdarowana osoba Twój gest przyjmie z radością, a Ty zyskasz miejsce na nowe przyjemności. Brzmi ciekawie?

Kupując coś dla siebie lub bliskich, możesz pomóc innym, dzięki stronie www.fanimani.pl. Ale po kolei! Lubisz robić zakupy on-line? Jeśli tak, to zajrzyj tu koniecznie, bo dzięki zakupom jakie zrobisz, zasilisz przy okazji organizację którą chcesz wesprzeć. 

FaniMani.pl to pierwszy i jedyny taki serwis w Polsce!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Następnie wybrany przez Ciebie sklep internetowy podzieli się swoim zyskiem na rzecz wskazanej organizacji. Ty nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz tu przekraczać określonego pułapu kwotowego, więc każde Twoje zakupy mają znaczenie dla przekazania wsparcia danej organizacji, zgodnie z mądrością „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Czy to nie jest proste? Zwyczajnie – wejdź na stronę, wybierz organizację, kliknij „wspieram za darmo” i przejdź do wyszukiwarki sklepów (jest ich ponad 800!) . Następnie znajdź sklep, kliknij „przejdź do sklepu” i zrób zakupy jak zwykle, a część ich wartości trafi do wskazanej przez Ciebie organizacji! 

Ty sama również zyskujesz, poza świadomością udzielenia wsparcia, otrzymasz dostęp do kuponów rabatowych, informacje o ukrytych promocjach, a dzięki profilowi Fb FaniMani otrzymasz szansę wygrać upominki dla siebie lub bliskich. Dzięki specjalnej wtyczce do przeglądarki, nie musisz pamiętać o sklepach, bo komunikat o możliwości wspierania pojawia się gdy tylko wejdziesz na stronę sklepu.

Sprawdź kogo możesz wesprzeć poprzez fanimani.pl

Swoje wsparcie możesz zaoferować organizacji niekomercyjnej. Zastanawiasz się, czym jest taka organizacja? Może to być fundacja, stowarzyszenie, szkoła, a nawet klasa, koło zainteresowań, klub sportowy, drużyna harcerska i wiele, wiele innych. Masz potężne możliwości dla określenia kierunku pomocy, dzięki liście organizacji zarejestrowanych na stronie fanimani.pl.  Jeśli nie ma tu interesującej Cię organizacji, możesz poddać jej pomysł zarejestrowania się w serwisie.

Nie martw się również o to, czy Twoje wsparcie rzeczywiście powędruje w odpowiednie ręce. Tu nie ma miejsca na niedopowiedzenia, jako zarejestrowana użytkowniczka, zyskasz wgląd w historię darowizn i możesz sprawdzać ile wsparcia udzieliłaś i czy Twoja darowizna od zakupów trafiła do organizacji.

Co kwartał po przekroczeniu kwoty 100 zł, zebrane środki przekazywane są danej organizacji. Ważne jest również, że koszt funkcjonowania serwisu  finansowany jest dzięki opłacie od Partnerów.  Dzięki temu wszyscy użytkownicy mogą zarówno pomagać, jak i zbierać fundusze zupełnie za darmo. To prosta i uczciwa idea. A jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, koniecznie zajrzyj na stronę www.fanimani.pl.

Udanych zakupów i dobrego pomagania!


Artykuł powstał we współpracy z fanimani.pl 


Macierzyństwo Psychologia

Zumba opanowała umysły i ciała kobiet. Jeśli jeszcze nie próbowałaś, sprawdź i zakochaj się w rytmach latino

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 marca 2016
Fot. iStcok / microgen

Zdrowe i aktywne życie to priorytet dla wielu kobiet, a możliwości zatroszczenia się o swoją kondycję jest naprawdę bardzo wiele. Każda z nas ma szansę znaleźć coś dla siebie, nawet jeśli nie jest miłośniczką intensywnego ruchu. Po zajęciach typu fitness, bieganiu, teraz przyszedł szał na zumbę. Czym właściwie jest ten rodzaj zajęć i za co pokochały ją kobiety?

Zumba – ruch, muzyka i spalanie kalorii

Czy można znaleźć lepsze połączenie dla tych z nas, które chcą czegoś innego niż monotonne zajęcia na siłowni? Zumba przy dźwiękach muzyki latynoamerykańskiej, to energiczny ruch połączony z radością eksplodującą na sali. Jesteś gruba, chuda, masz dobrą lub kiepską wydolność, to nie ma żadnego znaczenia. Zumba to zajęcia dla każdego, kto tylko wyrazi chęć zejścia z kanapy. Poznając świat tej aktywności, nie można dziwić się że nawet dziewczyny mające kłopot z rytmiką i tańcem, mogą się odnaleźć wśród innych kobiet.

Aby ruszać się przy zumbie nie potrzeba nieziemskich umiejętności rodem z Dirty Dancing. Nie musisz wcześniej znać kroków i muzyki, instruktorka na każdych zajęciach stopniowo wprowadzi cię w choreografię. Żeby dobrze się czuć na parkiecie, wystarczy podstawowa koordynacja ruchowa oraz minimalna kondycja. Reszta przyjdzie z czasem, gdy wciągniesz się zupełnie w rytm i zasady zajęć. Nie martw się, nikt nie będzie cię oceniał, luźna atmosfera w trakcie zajęć pozwoli ci cieszyć się muzyką, która wyzwoli w tobie pokłady energii. Jeśli wpadniecie po uszy z miłością do zumby, co jest bardzo prawdopodobne, możecie spróbować jej różnych odmian, m.in.:

Zumba Toning –  polega na rozszerzeniu standardowych ruchów zumby o ćwiczenia mięśni ciała przy pomocy lekkich ciężarków

Zumba Gold – dedykowana jest osobom starszym, kobietom ciężarnym i po urazach, które potrzebują spokojniejszego wprowadzenia w ruch

Zumbatomic – stworzone z myślą o najmłodszych

Aqua Zumba – zajęcia prowadzone są w wodzie

Zumba Sentao – tu wykorzystuje się  krzesła w budowaniu choreografii

Czego możesz się spodziewać podczas zajęć?

Trening składa się z rozgrzewki obejmującej wykonywanie prostych sekwencji kroków, rozruchu przy wolniejszym tempie muzyki. Następnie instruktor przechodzi do głównych ćwiczeń zumby najczęściej przy rytmach latino, a po tym przychodzi faza wyciszenia w której często wykorzystuje się rozciąganie mięśni. Zumba to nie sam taniec – włączone w jego elementy są tu podstawowe zasady aerobicu, treningu interwałowego oraz treningu oporowego, co sprawia że nuda na sali nie będzie nikomu groziła.

Zumba to same korzyści

Pominiemy tu kwestię możliwości urazów i kontuzji, które na dobrą sprawę możemy sobie zafundować wchodząc po schodach do domu. Jeśli tylko pokochasz ruch do muzyki latino, otrzymasz w zamian dobrą zabawę i mnóstwo innych dobrych rzeczy.

Podczas zumby spalisz kalorie. Przy intensywnym treningu, angażowane są do pracy różne grupy mięśni, co wpływa na spalanie kalorii. To w sposób oczywisty wpłynie na spalanie tłuszczyku i wysmuklenie sylwetki. Różnorodność ruchów szczególnie mocno angażuje do pracy górne partie tułowia, co przy systematyczniej pracy uwidacznia się na ramionach.  

Zyskasz na zmysłowości. Ruchy ćwiczone podczas zumby mają fantastyczny wpływ na świadome, zmysłowe poruszanie się. Twój krok zyska na lekkości, a wysmuklona sylwetka będzie zwracać na siebie uwagę. Pewność siebie, jaką wypracujesz sobie podczas takich zajęć jest nie do przecenienia, i nawet nie zauważysz kiedy przeniesie się ona na życie codzienne.

Czego potrzebujesz by zacząć?

Chęci i odwagi na sam początek. Znajdź w swojej miejscowości centrum fitnessu lub zumby, w których instruktorzy prowadzą takie zajęcia, zajrzyj na salę, porozmawiaj z uczestnikami. Ich zadowolone miny i sala wypełniona chętnymi poświadczy na plus dla instruktora. Na zajęcia wybierz dla siebie strój wygodny, w którym będziesz czuła się swobodnie bez skrępowania ruchów. Postaw na sportowy stanik, bowiem przy intensywnych ruchach nie ma nic bardziej denerwującego i nieprzyjemnego niż obijający się biust! Ubranie musi być z oddychających, przewiewnych tkanin, podobnie jak buty. Kupując te ostatnie, zwróć uwagę by miały one także dobrą amortyzację.


Zobacz także

Śmiejecie się z facetów? Kobiety też przechodzą kryzys wieku średniego

„Nie rozumiem dlaczego nas, facetów obwinia się za to, że odchodzimy. Przestałem kochać, mam żyć w kłamstwie?”

Niestraszne, halloween’owe stroje dla dzieci. Ranking TOP 5