Go to content

5 zasad prawidłowej diety u dziecka

Fot. Pixabay / 1103997 / CC0 Public Domain

Temat prawidłowego żywienia dzieci, towarzyszy rodzicom od dnia ich narodzin. Mamy z troską zastanawiają się w jaki sposób karmić malca, a te które decydują się na karmienie piersią, dokładnie przyglądają się swojej diecie. Oczywiście, im dziecko jest starsze tym jego dieta staje się bardziej różnorodna. Wtedy pojawia się ważne zadanie dla rodziców, by posiłki tak komponować, aby pociechy otrzymywały wszystkie składniki niezbędne do ich szybkiego rozwoju .

Skąd czerpać wiedzę na temat sposobu żywienia dzieci?

Rodzice mogą w większości pochwalić się intuicją i podają posiłki rodzinie według własnego uznania i smaku biorąc pod uwagę, że takie elementy jak owoce, warzywa, nabiał muszą górować nad jedzeniem małowartościowym czy tłustym. Jeśli dziecko jest zdrowe i nie wymaga wprowadzenia specjalnej diety, dobór posiłków jest zdecydowanie łatwiejszy. A żeby było jeszcze mniej wątpliwości, warto zajrzeć na strony instytucji, które podają w jasny sposób opracowane zasady żywienia dzieci oraz osób dorosłych.

Zadbaj o przyszłość dziecka i sprawdź co ląduje na jego talerzu

Oczywiście nie chodzi jedynie o źródło pochodzenia pokarmów. Wiadomo że im mniej przetworzone produkty i im mniej chemii w warzywach i owocach, tym lepsze ma skutki dla zdrowia dziecka teraz i w przyszłości. To ważne, bo to co przez lata będziemy dokładać do organizmu dziecka, odpłaci się w jego przyszłości. Kształtując prawidłowe nawyki żywieniowe, rodzice dbają nie tylko o dzień dzisiejszy, ale uczą na całe życie, jak należy się odżywiać, by móc cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką przez długie lata 

Fot. Pixabay / jarmoluk / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / jarmoluk / CC0 Public Domain

Oto pięć elementów prawidłowej diety u dziecka

Produkty zbożowe. Według piramidy zdrowego żywienia, to właśnie produkty zbożowe stanowią podstawę diety zarówno dziecka jak i dorosłej osoby. I to nie pod postacią pozbawionego cennych składników “pustego” białego pieczywa. Owszem jest ono lżej strawne, więc częściej podawane malutkim dzieciom, ale to produkty pełnoziarniste są źródłem węglowodanów złożonych, dostarczających energii w ciągu dnia. Ponadto zawierają bogactwo witaminy B i magnezu, pełniących istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, a także błonnik pokarmowy, niezbędny do prawidłowej pracy jelit. Pełne zboża można znaleźć nie tylko w pieczywie ziarnistym, ale i płatkach owsianych oraz kaszach.

Owoce i warzywa. Każdy wie, że te produkty dostarczają organizmowi bezcennych witamin i składników mineralnych. Pozwalają na zdrowy wzrost dziecku, zapobiegając takim chorobom występującym w wieku późniejszym, jak miażdżyca lub nowotwory. Najlepiej jest podawać dziecku owoce jak najmniej przetworzone, a warzywa gotowane na parze tak, aby traciły one najmniej witamin pod czas obróbki termicznej. Jeśli nie istnieje możliwość zakupu świeżych produktów, doskonałym zamiennikiem będą mrożonki, soki bez dodatku cukru, a także domowe przetwory, jeśli składniki jakie zostały użyte do  ich wytworzenia pochodzą ze sprawdzonego źródła. 

Fot.Pixabay/ condesign

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Białko. Im starsze dziecko, tym jego dieta jest bardziej zróżnicowana i zawierająca mniej mleka.Warto jest zadbać, by dziecko do 9 r.ż każdego dnia wypijało dwie duże szklanki mleka. Starsze nawet trzy, cztery. Oczywiście nie każdy przepada za smakiem mleka, więc  z powodzeniem można wprowadzić do diety inne jego formy – kefiry, jogurty, maślanki, sery i pozostałe przetwory. Wybór jest ogromny, więc bez problemu znajdzie się zamiennik w diecie dziecka. Ta kwestia jest bardzo istotna, ponieważ mleko i jego przetwory dostarczają organizmowi dobrze przyswajalnego wapnia, które jest niezbędne do budowy kości i zębów dziecka. Poza tym zawarte w nich białko wpływa na prawidłowy wzrost a witamina B12 na układ krwiotwórczy i nerwowy. Należy jednak zwrócić uwagę na kwestię cholesterolu w mleku pełnotłustym i zastąpić je mlekiem chudszym. Podobnie rzecz ma się z serami, które dodatkowo zawierają dużo soli, co sprzyja rozwojowi nadciśnienia.

Produkty mięsne i ryby. Mimo skojarzeń, że mięso nie zawsze służy zdrowiu człowieka, jest ono niezbędnym elementem wyważonej diety zarówno u dzieci jak i dorosłych. Spożywane dwa, trzy razy w tygodniu dostarcza wartościowego białka, witaminy B2, niacyny, cynku, łatwo przyswajalnego żelaza, którego niedobór jest przyczyną niedokrwistości u dzieci. Najlepiej wybierać mięso niezbyt tłuste, które poza tym że zawiera mniej kalorii, jest też lżej strawne. Mięso warto zastąpić rybami które są źródłem witaminy D, oraz zdrowych kwasów tłuszczowych, odgrywających ważną rolę w zapobieganiu ważną rolę chorób układu krążenia, alergicznych. Odgrywają także istotną rolę w rozwoju funkcji poznawczych u dzieci.

Ogranicz niezdrowe tłuszcze i cukry. Te elementy powinny być omijane szerokim łukiem z diecie młodszych i starszych. Podobnie rzecz ma się z solą a także alkoholem. Zwróćcie uwagę, aby dziecko nie pochłaniało dużej ilości tłuszczów, które znajdują się np. w słodyczach lub innych niezdrowych przekąskach. Postawcie na ich zdrowe zamienniki, szczególnie owoce, które mają w sobie naturalne cukry, a przy tym dostarczają mocy witamin dziecku. Jeśli pociecha nie przepada za owocami i warzywami, podejmijcie próbę, by stopniowo dziecko do nich przekonać.

Poza powyższym, zwróć uwagę na suplementację witamin

Ponieważ nawet przy mądrze skomponowanej diecie, trudno jest dostarczyć każdego dnia wszelkie niezbędne substancje dla organizmu, warto wprowadzić codziennie dla dzieci suplement  Plusssz Zizzz. Bez zawartości cukru i aspartamu, oraz sztucznych barwników, kompleks witamin pochodzenia europejskiego uzupełni dietę dziecka w okresie intensywnego rozwoju. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

A jeśli dziecku nie będzie odpowiadała forma tabletek musujących, z pewnością spodobają się jemu lizaki, gumy lub żelki Plusssz Zizzz. Do wyboru dla zdrowia.

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z firmą Maspex