W życiu pewne umiejętności społeczne są wręcz niezbędne. Twoim obowiązkiem jako rodzica jest nauczenie swoich dzieci, jak się komunikować i jak dbać o swój rozwój, doskonalić się. Niestety, nie wszystkie umiejętności społeczne są łatwe do opanowania. Jeśli twoje dziecko padnie ofiarą znęcania się, powinno wiedzieć, jak sobie radzić w tak skomplikowanej sytuacji. Twoim zadaniem jest wytłumaczyć mu, kiedy powinno stanąć w swojej obronie, kiedy dzieje mu się krzywda.
5 umiejętności społecznych, których każdy rodzic powinien nauczyć swoje dziecko
1. Słuchanie i stosowanie zasad
Przestrzeganie zasad to jedna z tych umiejętności, których należy się uczyć od małego. Jeśli dzieci nie rozwiną tej umiejętności przed osiągnięciem wieku szkolnego, konsekwencje mogą być poważne. Na przykład, jeśli nie potrafią wysłuchać nauczyciela i wykonywać jego poleceń, prawdopodobnie przegapią swoje obowiązki…
Oswajanie z zasadami zaczyna się od odpowiedzialności za pościelenie łóżka, czy posprzątaniu klocków po skończonej zabawie. Jako rodzic musisz nauczyć się właściwego sposobu udzielania dzieciom wskazówek. Proste, krótkie komunikaty są najbardziej skuteczne i zrozumiałe.
2. Dzielenie się
Ale tutaj, mała uwaga. Kiedy dziecko nauczy się dzielić tym, co posiada, owocuje to łatwością w nawiązywaniu i utrzymywaniu przyjaźni, to jasne. Nie zmuszajmy go jednak nigdy do tego na siłę. Pokażmy mu, że wspólna zabawa jego ulubionym pluszakiem czy klockami może sprawić i jemu i innym wiele radości. Nie wpędzajmy go jednak w poczucie winy, gdy z jakiegoś powodu chce tego za wszelką cenę uniknąć.
Pamiętajmy, dzieci w wieku od trzech do sześciu lat są często z racji rozwojowych samolubne, ich bunt wobec dzielenia się czymkolwiek jest naturalny.
3. Słuchanie
Aktywne słuchanie jest ważne zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Komunikacja jest czymś, nad czym ludzie muszą pracować nawet w wieku dorosłym. To, że żyjemy w czasach wirtualnych kontaktów znacznie nam to utrudnia. Wolimy pisać SMS-y, gapić się na ekran telefonu lub komputera niż prowadzić rozmowę w cztery oczy. Ważne, by dziecko nauczyło się również, że umiejętne wyrażanie myśli i emocji jest bardzo istotne.
4. Respektowanie osobistych granic
I posiadanie własnych. Granice osobiste są jedną z podstawowych umiejętności społecznych. Pewnie wszyscy znamy dzieci, które wchodząc do cudzego domu bez pytania otwierają wszystkie drzwi i szafki. I takie, które chętnie pójdą z nieznajomym, żeby obejrzeć obiecanego pieska, czy dostać cukierka. Uczmy dzieci od małego, że każdy z nas ma swoją przestrzeń osobistą, że są takie obszary naszego ciała, których innym dotykać nie wolno.
5. Kontakt wzrokowy
Oczy są oknem duszy, a utrzymanie kontaktu wzrokowego to umiejętność społeczna, która jest częścią udanej komunikacji. Ważne, żeby podczas istotnej rozmowy patrzeć sobie w oczy, a nie unikać spojrzenia.
Na podstawie: powerofpositivity.com