Psychologia

Czy możesz mu zaufać? Pięć kryteriów zaufania, które cię ochronią przed popełnieniem błędu

Redakcja
Redakcja
5 lutego 2020
Fot. iStock / SanneBerg
 

Kiedy kochamy, zatracamy się czasem tak mocno w tej miłości, że przestajemy zdroworozsądkowo oceniać zachowanie naszego partnera. Nie umiemy inaczej – 0n wydaje się po prostu doskonały, pod każdym względem. Dlaczego miałby kłamać, dlaczego miałby być nieszczery? Zakochując się w kimś, kogo znamy od niedawna nie bierzemy pod uwagę właśnie tego jednego czynnika ryzyka: tak naprawdę nie wiemy o partnerze nic. Cała nasza wiedza opiera się na tym, co zdecydował się nam o sobie powiedzieć. W tym sensie miłość jest olbrzymim ryzykiem.

Oczywiście, związek bez zaufania nie ma racji bytu. Nie możemy też zakładać z góry, że każdy chce nas oszukać, wykorzystać, że każdy jest nieuczciwy. Warto jednak w miłości zachować odrobinę zdrowego rozsądku i przyjąć zasadę „zobaczymy, co będzie dalej”.

W życiu trzymaj się poniższych kryteriów, a na pewno dobrze na tym wyjdziesz – nie tylko w relacji z ukochaną osobą.

1. Uczciwość

Nie usprawiedliwiaj kłamstw. Nie ufaj komuś, kto już raz cię oszukał. Wyrób w sobie nawyk traktowania takich osób z dystansem. To nie znaczy, że masz przestać darzyć je sympatią. Po prostu ostrożnie podchodź do tego, co mówią i co mówią, że robią.

2. Przejrzystość

Upewnij się, że osoba, którą kochasz jest jak „otwarta książka”, nie ma nic do ukrycia. Bez problemu przedstawia cię przyjaciołom i rodzinie, mówi o sprawach, które są dla niej trudne. Jeśli masz nadzieję na poważny związek, tego właśnie oczekuj.

3. Odpowiedzialność

Obserwuj partnera i zastanów się, czy możesz powiedzieć, że dotrzymuje on danego ci słowa? Czy wywiązuje się z obietnic i dąży do zrealizowania celów, które sobie postawił w tym związku? Czy będąc z nim nabierasz pewności, że możesz na niego liczyć?

4. Etyczne, moralne zachowanie

Jeśli masz wątpliwości co do jego zachowania i poglądów, a także wartości, które wyznaje – zrób krok do tyłu i pomyśl, czy nie stoi to w sprzeczności do wyznawanych przez ciebie ideałów i wzorów postępowania. Miłość miłością, ale nie możesz być z kimś, kto nie szanuje lub krzywdzi innych. Jest wielce prawdopodobne, że w takim związku sama staniesz się wkrótce ofiarą.

5. Potwierdzenie

Jakkolwiek to nie zabrzmi – potrzebujesz dowodu na to, że on traktuje cię „serio”.  Czy czujesz jego wsparcie za każdym razem, gdy masz jakiś problem? Czy jego zachowanie jest czysto egoistyczne, nastawione na branie i czerpanie korzyści z tej relacji, czy też myśli on o was jako o „jednym”? i daje ci z siebie równie tyle, co od ciebie dostaje?

Pamiętaj, zawsze lepiej, gdy ukochana osoba zasłuży sobie na nasze zaufanie niż dostanie je natychmiast na kredyt. Związek rozwija się wówczas inaczej, może nieco wolniej, ale za to widać jak na dłoni, czy on jest tego wart…


Psychologia

Endometrioza – jak rozpoznać i ujarzmić niewidzialnego wroga?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 lutego 2020
endometrioza
Fot. iStock – Endometrioza - objawy, leczenie, dieta
 

Endometrioza jest schorzeniem, które może zaatakować kobiety w różnym wieku. Pojawia się zarówno u nastolatek, jak i pań po menopauzie, uprzykrzając życie. Ignorowanie problemu może mieć poważne konsekwencje, prowadząc nawet do niepłodności. Co to jest i jakie objawy ma endometrioza, jak wpływa na nią dieta i na czym polega leczenie tego schorzenia?

Endometrium – wróg czy przyjaciel?

Endometrium i endometrioza bywają ze sobą mylone. Choć sama nazwa często wzbudza obawy, endometrium to po prostu błona śluzowa, która występuje w macicy. Pełni ważną rolę, przygotowując się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, endometrium rośnie, a następnie pod wpływem hormonów złuszcza się i następuje krwawienie miesięczne. Po zakończeniu miesiączki, jego wzrost następuje od nowa.

Rzeczone endometrium posiada każda kobieta, bez względu na wiek, choć różnić się ono może grubością. Błona śluzowa macicy u dziewczynek przed okresem dojrzewania może mieć grubość od 0,3 do 0,5 mm. W wieku rozrodczym grubość endometrium waha się w zależności od fazy cyklu – w pierwszej fazie wynosi 8-9 mm, a po owulacji jest grubsze. U kobiet, które przeszły menopauzę, powinno mieć grubość ok. 5 mm, a u pań stosujących hormonalną terapię zastępczą jego grubość  nie powinna przekraczać 8 mm. W przypadku, gdy endometrium w okresie rozrodczym jest grubsze niż 15 mm, a po menopauzie – 12 mm, konieczne jest wprowadzenie szerszej diagnostyki, która pozwoli wykluczyć rozwój raka endometrium.

Endometrioza – przyczyny i objawy. Co powinno nas zaniepokoić?

Z powodu endometriozy może cierpieć aż 180 milionów kobiet na całym świecie. O ile samo endometrium jest rzeczą naturalną dla kobiet, endometrioza już nie. Endometrioza jest stanem, w którym błona śluzowa macicy wydostaje się poza jej obręb. Przerost błony śluzowej może najpierw przebiegać łagodnie i bez wyraźnych sygnałów, ale z czasem sytuacja ulega zaostrzeniu. Endometrium może pojawić się nawet w bardzo nietypowych miejscach, począwszy od jajników, jajowodów, poprzez powierzchnię jamy otrzewnej, pęcherz moczowy, po jelita czy płuca. Lekarze nie są pewni, jakie przyczyny ma endometrioza.

Powstawanie ognisk endometriozy zależne jest w wielu przypadkach od przedostawania się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnowej (tzw. wsteczne miesiączkowanie). Wtedy złuszczone komórki endometrium wszczepiają się w miejsce, do którego dotarły. Jednak czynników powodujących ten stan jest więcej, choć nie zostały jeszcze definitywnie określone. Prawdopodobnie ryzyko wystąpienia endometriozy zwiększa także: bezdzietność, przebyte zakażenia, urazy i zabiegi operacyjne macicy, oraz uwarunkowania genetyczne. To powoduje, że endometrioza określana jest jako schorzenie w pewien sposób tajemnicze, sprawiające kobietom wiele trudności.

Aby stwierdzić, czy pacjentka rzeczywiście cierpi z powodu endometriozy, konieczna jest diagnostyka. Lekarz może postawić odpowiednią diagnozę w oparciu o objawy kliniczne, wyniki badania ginekologicznego, badań obrazowych (USG, rzadziej MRI – rezonans magnetyczny) lub podczas laparoskopii z badaniem histologicznym.

Jakie objawy daje endometrioza?

W zależności od lokalizacji, sygnały o kłopotach mogą być różne. Ponieważ komórki endometrium – także te, które pojawiają się poza obrębem jamy macicy – reagują na zmiany wywołane hormonami, występuje w organizmie przewlekła reakcja zapalna. W efekcie mogą wystąpić wewnętrzne krwawienia, a krew może ujawnić się z kaszlem, gdy endometrioza zaatakuje płuca, lub w kale, w przypadku jelit. Mogą powstawać blizny, zrosty, tworzyć się bolesne guzy. Wiele kobiet cierpiących na to schorzenie skarży się na przykre dolegliwości bólowe i ogólny dyskomfort, obniżenie jakości życia. Endometrioza może stać się przekleństwem kobiety planującej potomstwo, ponieważ powstające w jej wyniku zrosty mogą skutkować niedrożnością jajowodów, co jest jedną z przyczyn niepłodności. Niestety endometrioza jest także drugą, po mięśniakach, przyczyną usunięcia macicy.

Endometrioza - objawy, leczenie, dieta

Fot. iStock

Endometrioza – leczenie

Endometrioza i jej leczenie jest tematem trudnym. Jeśli lekarz potwierdzi wystąpienie u pacjentki endometriozy, decyduje się na metodę leczenia, często wybieranej pod kątem planów macierzyńskich kobiety. Pacjentce można zaproponować leczenie farmakologiczne, chirurgiczne oraz skojarzone (połączenie obu metod).

Endometrioza – leczenie farmakologiczne: stosuje się tutaj leki hormonalne oraz doustne tabletki antykoncepcyjne, które mają na celu wywołać brak miesiączki. Ma to na celu zapobiegać wzrostowi endometrium i spowodować wyciszenie dolegliwości bólowych. Ta metoda ma jednak minus, którym jest możliwy nawrót dolegliwości po zaprzestaniu przyjmowania zaleconych preparatów.

Endometrioza – leczenie operacyjne: może być zachowawcze lub radykalne. Zachowawcze leczenie operacyjne ma na celu usunięcie ognisk choroby, co ma zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zachować płodność kobiety. To jednak bywa trudne do skutecznego przeprowadzenia ze względu na postać i umiejscowienie zmian. Leczenie radykalne polega na usunięciu macicy wraz z jajnikami, co przynosi poprawę u większości, ale nie wszystkich pacjentek.

Endometrioza – dieta ma ogromne znaczenie

Dieta w endometriozie jest niezwykle ważna. Wiadomo, że dieta bogata w antyoksydanty (przeciwutleczniacze) może zmieszać stan zapalny w organizmie, który wywołuje endometrioza. Co powinno znaleźć się na talerzu, by mieć większą kontrolę nad tym schorzeniem?

Endometrioza – dieta, to powinno znaleźć się na talerzu:

  • zielone warzywa – im mocniej zabarwione i surowe, tym więcej antyoksydantów zawierają, na czele z silnie działającym glutationem,
  • warzywa strączkowe – najlepiej czerwona fasola, czerwona i zielona soczewica,
  • owoce o intensywnej barwie – im bardziej intensywna barwa owoców, tym więcej antyoksydantów. Warto sięgać po aronię, wiśnie czy jagody.
  • cynamon – jest przyprawą silnie antyoksydacyjną, którą warto włączyć do diety,
  • fermentowane warzywa – tradycyjne kiszonki to smaczne i cenne źródło nie tylko antyoksydantów, ale i probiotycznych bakterii, które wspierają florę bakteryjną organizmu,
  • kwasy omega-3 – obecne w rybach morskich i owocach morza oraz olejach (rzepakowy, lniany, sojowy) i orzechach. Kwasy omega-3 wspierają układ odpornościowy i gojenie ran, co przy endometriozie jest bardzo istotne.

Endometrioza – dieta, czego unikać? 

Jeśli u kobiety wystąpiła endometrioza, dieta powinna być pozbawiona produktów wysokoprzetworzonych, obfitujących w cukier, które źle wpływają na gospodarkę hormonalną i nasilają istniejący stan zapalny. Zaleca się także unikanie czerwonego mięsa (nasila stan zapalny) oraz soi (zawiera naturalne hormony estrogeny). Właściwa, zdrowa dieta ma ogromne znaczenie terapeutyczne.


Źródło:  www.mp.pl , okiemdoktorluizy.pl 

Psychologia

7 marzeń mężczyzny w związku

Redakcja
Redakcja
5 lutego 2020
„Nie komplikuj, ciesz się, ufaj". Czego mężczyzna może nauczyć o miłości kobietę
Fot. Pexels / freestocks / CC0 Public Domain

Oczekiwania. Tyle się o nich mówi, względem nas, mężczyzn, w związkach. Pokazuje się nas jako tych, którzy nie potrafią utrzymać relacji, obarcza się winą za ich rozpad. Ja nie jestem jednym z tych, który stale szuka czegoś nowego, ciągle zakochuje się na nowo. Tak samo jak ty, pragnę stabilizacji, dobrego związku, miłości. Marzę o uczuciu, które przetrwa. I jeszcze o kilku innych rzeczach.

7 marzeń mężczyzny w związku

1. Zaufaj mi

Przestań podejrzewać, myśleć, że cię zdradzam, zdradziłem albo zaraz zdradzę. Twoje insynuacje są męczące, denerwujące, krzywdzą. Nie wiem dlaczego wciąż ze mną jesteś, jeśli nie potrafisz mi zaufać. Proszę, spróbuj uwierzyć, że istnieją mężczyźni, którzy cenią sobie lojalność, monogamię, którzy odnajdują szczęście u boku jednej partnerki. To większość z nas.

2. Przestań myśleć, że mi się nie podobasz

Kocham cię, pociągasz mnie, podobasz mi się stale i coraz bardziej. To, że nie wyznaję ci stale miłości i nie obsypuję cię komplementami tak często jak tego pragniesz nie znaczy, że przestałem cię kochać. Bywam zmęczony, nie zauważam, że zmieniłaś kolor włosów na ciemniejszy, że je trochę skróciłaś. Ale zależy mi na tym, żebyś zawsze czuła się piękna. I nie przeszkadzają mi twoje fałdki, uwielbiam je.

3. Zrozum, że czasem potrzebuję chwili dla siebie

To nie znaczy, że cię nie słucham, że mam cię dość. To również nie znaczy, że już cię nie kocham. Potrzebuje momentów, w których mogę nieco bardziej skupić się na swoich zainteresowaniach, poczytać, pogadać ze znajomymi. To chyba normalne, prawda?

4. Mów do mnie

Naprawdę czasem nie rozumiem o co dokładnie ci chodzi. Nie umiem się domyślić, zgadnąć. Lubię, kiedy mówisz co czujesz, co myślisz, co cię denerwuje, kiedy nie zostawiasz mnie z domysłami. Kiedy nie obrażasz się, że znowu nie wiem. Rozmawiaj ze mną.

5. Nie lekceważ moich pasji

Interesują nas różne rzeczy. Jesteśmy różni. Ciesz się z tego, że mam coś, co jest dla mnie ważne. To dzięki temu jestem tym, kim jestem. To, co dla ciebie jest śmieszne i błahe w jakiś sposób nadaje sens mojemu życiu. Jest dla mnie ważne.

6. Nie myśl, że cię nie doceniam

Widzę i doceniam wszystko, co dla mnie robisz. Czasem jednak mam wrażenie, że robisz to wbrew sobie, że cię to męczy, że masz dość. Nie zmuszaj się. Jestem dużym chłopcem i potrafię przygotować sobie coś do jedzenia, potrafię o siebie zadbać. Nie potrzebuję niańczenia, potrzebuję partnerki, która będzie szczęśliwa, która dba o siebie i się rozwija, a nie usługuje mi.

7. Nie bój się

O to, co będzie za chwilę, za miesiąc, za rok. Przestań stale się martwić, tworzyć problemy, które być może nigdy się nie pojawią. Nie jesteś z tym wszystkim sama, ja jestem obok. Zauważ moje wsparcie, moje wysiłki, byś czułą, że nie musisz mierzyć się z problemami w pojedynkę.

 

 


Zobacz także

5 destrukcyjnych zachowań w naszym życiu

5 destrukcyjnych zachowań w naszym życiu

Jak rozmawiać z tymi, z którymi trudno ci się zgodzić

26 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że… niestety jesteś toksyczna