Go to content

Czy możesz mu zaufać? Pięć kryteriów zaufania, które cię ochronią przed popełnieniem błędu

Fot. iStock / SanneBerg

Kiedy kochamy, zatracamy się czasem tak mocno w tej miłości, że przestajemy zdroworozsądkowo oceniać zachowanie naszego partnera. Nie umiemy inaczej – 0n wydaje się po prostu doskonały, pod każdym względem. Dlaczego miałby kłamać, dlaczego miałby być nieszczery? Zakochując się w kimś, kogo znamy od niedawna nie bierzemy pod uwagę właśnie tego jednego czynnika ryzyka: tak naprawdę nie wiemy o partnerze nic. Cała nasza wiedza opiera się na tym, co zdecydował się nam o sobie powiedzieć. W tym sensie miłość jest olbrzymim ryzykiem.

Oczywiście, związek bez zaufania nie ma racji bytu. Nie możemy też zakładać z góry, że każdy chce nas oszukać, wykorzystać, że każdy jest nieuczciwy. Warto jednak w miłości zachować odrobinę zdrowego rozsądku i przyjąć zasadę „zobaczymy, co będzie dalej”.

W życiu trzymaj się poniższych kryteriów, a na pewno dobrze na tym wyjdziesz – nie tylko w relacji z ukochaną osobą.

1. Uczciwość

Nie usprawiedliwiaj kłamstw. Nie ufaj komuś, kto już raz cię oszukał. Wyrób w sobie nawyk traktowania takich osób z dystansem. To nie znaczy, że masz przestać darzyć je sympatią. Po prostu ostrożnie podchodź do tego, co mówią i co mówią, że robią.

2. Przejrzystość

Upewnij się, że osoba, którą kochasz jest jak „otwarta książka”, nie ma nic do ukrycia. Bez problemu przedstawia cię przyjaciołom i rodzinie, mówi o sprawach, które są dla niej trudne. Jeśli masz nadzieję na poważny związek, tego właśnie oczekuj.

3. Odpowiedzialność

Obserwuj partnera i zastanów się, czy możesz powiedzieć, że dotrzymuje on danego ci słowa? Czy wywiązuje się z obietnic i dąży do zrealizowania celów, które sobie postawił w tym związku? Czy będąc z nim nabierasz pewności, że możesz na niego liczyć?

4. Etyczne, moralne zachowanie

Jeśli masz wątpliwości co do jego zachowania i poglądów, a także wartości, które wyznaje – zrób krok do tyłu i pomyśl, czy nie stoi to w sprzeczności do wyznawanych przez ciebie ideałów i wzorów postępowania. Miłość miłością, ale nie możesz być z kimś, kto nie szanuje lub krzywdzi innych. Jest wielce prawdopodobne, że w takim związku sama staniesz się wkrótce ofiarą.

5. Potwierdzenie

Jakkolwiek to nie zabrzmi – potrzebujesz dowodu na to, że on traktuje cię „serio”.  Czy czujesz jego wsparcie za każdym razem, gdy masz jakiś problem? Czy jego zachowanie jest czysto egoistyczne, nastawione na branie i czerpanie korzyści z tej relacji, czy też myśli on o was jako o „jednym”? i daje ci z siebie równie tyle, co od ciebie dostaje?

Pamiętaj, zawsze lepiej, gdy ukochana osoba zasłuży sobie na nasze zaufanie niż dostanie je natychmiast na kredyt. Związek rozwija się wówczas inaczej, może nieco wolniej, ale za to widać jak na dłoni, czy on jest tego wart…