Lifestyle Magia

Cnotliwi kawalerowie dziś mogą wywróżyć sobie przyszłą żonę!

Magic Moments
Magic Moments
24 listopada 2021
fot. 9parusnikov/iStock
 

Katarzynki to odpowiednik andrzejek, różnica polega na tym, że w Katarzynki wróżą sobie panowie. Wszystko odbywa się w wigilię imienin Katarzyny, czyli w nocy z 24 na 25 listopada. Święta Katarzyna jest patronką cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. 

Końcówka listopada to tradycyjnie czas ostatnich przedadwentowych imprez towarzyskich. Wielu z nas świętuje wtedy bardzo popularne w Polsce imieniny Katarzyny i Andrzeja. Obie te okazje to również czas wróżb, dlatego bawią się wszyscy, nawet ci, którzy nie mają w najbliższym otoczeniu ani Andrzeja, ani Katarzyny.

W wigilię św. Katarzyny wróżą sobie kawalerowie, natomiast w przeddzień święta Andrzeja – 29 listopada – panny. Co ciekawe, o ile poszczególne przepowiednie różnią się między sobą, to wróżby mają jeden cel: powiedzieć jak wyglądać będzie całe nasze dalsze życie.

W wigilię św. Katarzyny dużą rolę odgrywały sny. Jeśli chłopcu przyśniła się biała kura, oznaczało to, że jego przyszła małżonka będzie panną. Czarny ptak symbolizował wdowę, zaś kwoka z kurczętami -wdowę z dziećmi. Sowa to nic innego, jak symbol mądrości potencjalnej żony, natomiast siwy koń zwiastował długie kawalerstwo. Inną ciekawą wróżbą, była ta z wykorzystaniem gałązki wiśni: jeśli po ścięciu jej 25 listopada i włożeniu do wody, zakwitła do Bożego Narodzenia, oznaczało to, że kawalerowi uda się „stanąć na ślubnym kobiercu z damą miłą sercu”. W celu przepowiedzenia imienia swojej wybranki, wieczorem wkładano karteczki z imionami pod poduszkę, które losowano zaraz po przebudzeniu. To właśnie z tego zwyczaju wywodzi się powiedzenie „na świętej Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”.


Kawalerowie przed wszelkimi wróżbami zgodnie recytowali wierszyk ku pomyślności wróżb:

Hej! Kasiu, Katarzynko
Gdzie szukać cię dziewczynko
Wróżby o ciebie zapytam
Czekaj – wkrótce zawitam
Bawmy się więc w Katarzyny
Szukajcie chłopaki dziewczyny
Zapytać więc trzeba wróżby
A nuż potrzebne już drużby

W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny – to porzekadło towarzyszyło wkładaniu pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, części garderoby czy ptasiego pióra mających sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej, bądź karteczek z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami, które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane. Towarzyszyć temu mógł wierszyk:

Wskaż proszę wróżbo wybrankę
Żonę i przyszłą kochankę
Wyciągam karteczki cztery
Są jej imienia litery

Wróżenie z kubków polegało na losowaniu ukrytych pod nimi przedmiotów symbolizujących ożenek (np. obrączka), przypływ majątku (np. monety), dobrą pracę (zboże), chwilowy zastój (pusty kubek). Losowaniu towarzyszyć może wierszyk:

Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać.

Lifestyle Magia

„Nie wiesz, co tracisz!” mówimy przy zerwaniach. Czego nie wie, porzucając akurat ciebie?

Magic Moments
Magic Moments
26 listopada 2021
fot. diane39/iStock
 

„Nie wiesz, co tracisz!” – to zdanie słyszymy w filmach, często też same wykrzykujemy je w kierunku osoby, która postanowiła nas opuścić. Najczęściej robimy to odruchowo i nieświadomie, nie zastanawiając się nad jego znaczeniem. A przecież to ma znaczenie. Nie wiesz, co tracisz – czyli nie pochyliłeś się nad tym związkiem, nade mną jako człowiekiem. Nie wiesz, co straciłeś, bo tego nie poznałeś. 

Co zatem stracił twój były, odchodząc od ciebie? Sprawdź, co mówi o tym twój znak zodiaku!

BARAN

Nie mógł poradzić sobie z twoją energią — jej ogrom i moc były raczej onieśmielające niż pocieszające. Nie pozwól nikomu sprawić, że poczujesz, że udawanie słabszej niż jesteś jest jedynym sposobem na znalezienie szczęścia.

Jak ćmę do światła, przyciągniesz tego, który będzie cię uwielbiał.

BYK

Nie poświęcał czasu na twoje zainteresowania, a tym samym zamykał się na tę wyjątkową stronę ciebie. Stronę pełną pasji, iskry i życia. Stronę, w której można się zgubić. Stronę, która powinna być zarezerwowana dla chętnych, by ją przyjąć.

BLIŹNIĘTA

Nie słuchał uczuć kryjących się za tym, co mu powiedziałaś, i brał twoje słowa tylko powierzchownie. Gdyby po prostu zatrzymał się i rozważył twój punkt widzenia choćby przez chwilę, zobaczyłby wszystko, co masz do zaoferowania. Świat jest Twój. Chroń go przed złodziejami i oszustami.

RAK

Był zbyt niedojrzały, jeśli chodzi o sprawy sercowe. Kiedy się otworzyłeś, jak powinno się robić w każdym zdrowym związku, zamarł. Twoja miłość nie jest potworna ani przerażająca tylko dlatego, że jedna osoba się jej bała. Twoja miłość jest pełna. Twoja miłość jest ważna.

LEW

Czuł się nieswojo z powodu uczucia, którym tak chętnie go obdarzałeś. Pamiętaj: nie ma nic złego w mówieniu głośno o swoich uczuciach. Gdyby ci zaufał, pokazałabyś mu, jak piękne jest życie, gdy u jego boku jest partnerka taka jak ty.

PANNA

Nigdy nie wymyślił, jak sprawić, abyś czuła się komfortowo. Nie zdawał sobie sprawy, że komunikacja jest kluczowa i polegał tylko na tobie, myślał, że będziesz działać za was dwoje. Nie zwracaj się ku komuś, kto daje z siebie nic. To nigdy nie jest warte swojej ceny.

WAGA

Był tak zaabsorbowany ideą ciebie, twojej osobowości, że nigdy tak naprawdę nie widział cię taką, jaka jesteś. A wyobrażenia zawsze i nieuchronnie nas zawiodą. Nie jesteś aktorką we własnym życiu – jesteś sztuką. Publiczność jest twoja. Wybierz je odpowiednio.

SKORPION

Jego cele nie pokrywały się z twoimi i nie chciał tego przyznać. Twoja natura jest darem, który nie każdy może rozpoznać lub docenić. Twoja osobista podróż nie powinna być przez nikogo wstrzymywana — zwłaszcza przez kogoś, kto zmierza do miejsca, w którym ty już byłaś.

STRZELEC

Był zazdrosny, widząc sposób, w jaki troszczyłaś się o innych – nie mógł poradzić sobie z tym, że nie był jedynym twoim oczkiem w głowie. Twoje ciepło nigdy nie powinno być regulowane przez ręce innej osoby. Nigdy nie myśl, że romantyczna miłość powinna być jedyną miłością w twoim życiu. Dziel się swoją radością tak swobodnie, jak chcesz.

KOZIOROŻEC

Nie miał cierpliwości, której wymaga celowe działanie. Z czasem i troską stajesz się niesamowitą kochanką w każdym tego słowa znaczeniu. Jeśli potencjalny partner potrzebuje natychmiast tego, co masz do zaoferowania, prawdopodobnie nie jest wart godzin, które spędzasz, próbując zbudować z nim fundamenty związku.

WODNIK

Nigdy nie traktował cię poważnie, postrzegając wasz związek jako wakacje, bez wysiłkowo, a nie coś, nad czym musi pracować i co powinien pielęgnować. Utrzymanie miłości nigdy nie powinno zależeć tylko od połowy pary. Każdy, kto naprawdę otworzy oczy na twoją elegancję, powinien to zobaczyć.

RYBY

Przyjął za pewnik twoją bezbronność i gotowość do przebaczenia. Ale ty nie jesteś czymś, po czym można przejść, a to, co ci zrobił, było nie do przyjęcia. Twoja miękka natura nie jest powodem do szyderstwa, to supermoc. Ominęło go życie z tobą. Życie, które byłoby pełne wsparcia i niezłomnej lojalności. Lepiej ci bez niego.


Lifestyle Magia

Oto dlaczego potrzebujesz w swoim otoczeniu przedstawiciela każdego ze znaków zodiaku. To ważne!

Magic Moments
Magic Moments
22 listopada 2021
fot. LuckyBusiness/iStock
Najlepsi mężowie, najgorsze żony, najpaskudniejsi kłamcy i najbardziej lojalni przyjaciele – sprawdzamy w horoskopie wszelkie możliwe konfiguracje. I fajnie! Wiele tam można wyczytać, każdy z nas ma jakieś naturalne predyspozycje do różnych zachowań. Ale też każdy, dosłownie każdy, ma dobre cechy, którymi może wzbogacić życie drugiego człowieka. 

Nie wiem, jak wy, ale ja mam tendencje, do zwalania różnych ludzkich przywar (moim zdaniem przywar, to ważne) właśnie na ich znak zodiaku i moje do nich niedopasowanie pod tym akurat względem. I tak zawsze mówiłam, że mój tata jest nieznośnym cholerykiem, bo Rak, że moja przyjaciółka uparta jak Baran itp. itd. Ale przecież jakoś z nimi żyję. Jakoś, a nawet fantastycznie to życie spędzam. I tak wiele dla mnie znaczą, że nie wyobrażam sobie życia bez tych Baranów, Raków i (ludzie, jak wkurzających Byka) Bliźniąt. 🙂
Nie zamykajmy się na innych, nie patrzmy ślepo i nie podążajmy wyłącznie za słowem pisanym. Wszyscy jesteśmy wspaniali i potrzebujemy siebie nawzajem.

Sprawdź, dlaczego warto mieć w swoim otoczeniu przedstawicieli wszystkich znaków zodiaku!

Baran przypomni ci o skupieniu się na teraźniejszości i świętowaniu życia tu i teraz

Baran potrafi podnieść poziom energii, nawet jeśli wydaje się to już niemożliwe. Ma młodzieńczy entuzjazm i uwielbia wspierać swoich przyjaciół i bliskich – jeśli coś zrobisz, będzie to celebrować bez względu na to, jak małe jest osiągnięcie. Nie pozwoli ci umniejszać sukcesów ani stresować się przeszłością i przyszłością. Będzie przypominać ci, abyś cieszyła się teraźniejszością.

Byk nigdy nie pozwoli ci godzić się na mniej niż to, na co zasługujesz

Byk może mieć dla siebie wysokie standardy, ale na tym się nie kończy. Jego najbliższy krąg przyjaciół jest dla niego tak samo ważny, jak on sami,  więc nie zaakceptuje sytuacji, w której godzisz się na mniej. Niezależnie od tego, czy pozwalasz komuś włazić sobie na głowę, gadać o tobie niestworzonych rzeczy, czy wierzyć, że nie zasługujesz / nie możesz uzyskać rzeczy, których pragniesz w życiu, twój przyjaciel Byk wybije ci te bzdury z głowy i przypomni ci, dlaczego jesteś tak niesamowita.

Bliźnięta pokażą ci, jak wiele jest do zobaczenia i zrobienia na świecie

Wiadomo, że Bliźnięta odbijają się od tematu do tematu, od aktywności do aktywności – i właśnie dlatego ich potrzebujesz. Bliźnięta nieustannie przyswajają nowe informacje i są podekscytowane możliwością dzielenia się nimi z ludźmi, na których im zależy. Kiedy myślisz, że nie ma nic nowego do zrobienia lub że wiesz już wszystko na dany temat, twój przyjaciel spod znaku Bliźniąt udowodni ci, że jest inaczej. Twój światopogląd się rozszerzy.

Rak będzie cię kochać bezwarunkowo, nawet jeśli ty nie potrafisz pokochać samej siebie

Raki mają wielkie serca i otwarte ramiona – czasami wydaje się niemożliwe, jak bardzo potrafią kochać ludzi. Stawiają swoich przyjaciół, rodzinę i bliskich na pierwszym miejscu i nie pozwalają im poczuć się niekochanymi nawet przez chwilę. Jeśli masz szczególnie trudny czas i problemy z pokochaniem siebie, Rak będzie cię wspierać bez względu na wszystko.

Lew będzie twoim największym kibicem i doda ci pewności siebie

Lwy nie tylko mają obsesję na punkcie swoich osiągnięć – dbają również o twoje. Mają poczucie pewności siebie i komfortu, ale chcą też, aby to przeszło na ciebie. Będą świętować Twoje osiągnięcia i pokazywać Cię wszystkim, których znają – nawet jeśli trochę Cię to zawstydzi. Będą komplementować i inspirować cię do myślenia o sobie tak samo wysoko, jak oni myślą o tobie.

Panna zna cię lepiej niż ktokolwiek inny

Panna ma reputację zamkniętych, ale jeśli otworzyła na ciebie swoje serce i wpuściła do najbliższego otoczenia, będzie ci trudno znaleźć kogoś, kto zna cię lepiej. Zwracają uwagę, kiedy mówisz o swojej przeszłości, marzeniach, rzeczach, które są dla ciebie ważne. Obserwuje, jak kupujesz te same ulubione posiłki i po raz tysięczny oglądasz swój ulubiony program telewizyjny. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że to robi, ale kiedy masz wolny dzień, a ona pojawi się z twoim ulubionym napojem i przypomi ci, jak daleko zaszedłeś, będziesz wdzięczna, że masz Pannę swoim życiu.

Waga pokaże ci piękno świata, nawet jeśli wydaje się to niemożliwe

Wagi znane są z zamiłowania do estetycznego piękna, ale to nie jedyne, na co zwracają uwagę. Wiedzą, jak wskazać urocze aspekty życia i nawet jeśli sprawy wyglądają ponuro, one potrafią dostrzec światełko w tunelu. Wiedzą, jak łagodzić napięte sytuacje, jak zbliżać ludzi w najbardziej subtelny sposób. Na początku możesz nie zdawać sobie w pełni sprawy z wpływu, jaki wywierają na ciebie, ale to właśnie dzięki nim nigdy nie będziesz w stanie zignorować pozytywnych rzeczy, które świat ma do zaoferowania.

Skorpion przypomni ci, czym jest pasja

Skorpiony są znane ze swojej intensywności – i to nie jest zła rzecz. Odczuwają rzeczy głęboko, ale także wprowadzają te uczucia w czyn. Kiedy mają oczy utkwione w czymś (lub kimś), nie spoczną, dopóki tego nie zdobędą. Posiadanie ich w swoim życiu sprawi, że przewartościujesz, czym jest pasja i zainspiruje Cię to do pogoni za nią we własnym życiu. Nie boją się niczego i zachęcą Cię do bycia takim samym.

Strzelec przypomni ci, że istnieje cały świat, a nie tylko twoja bańka

Łatwo jest popaść w samozadowolenie i uwierzyć, że poza twoją strefą komfortu niewiele się dzieje – chyba że jesteś Strzelcem. Strzelec jest ciekawy i pobudliwy, zawsze szuka czegoś więcej niż to co jest w zasięgu ręki. Posiadanie go w swoim życiu gwarantuje, że będziesz zmuszona do próbowania nowych rzeczy i zobaczenia więcej, niż planowałaś – i będziesz za to wdzięczna.

Koziorożec będzie cię chronić ze wszystkich sił

Mogą mieć reputację stale pracujących, ale są również znane ze swojej niezachwianej lojalności. Kiedy już zbliżą się do kogoś, zostają na zawsze. Jeśli kiedykolwiek będziesz miała kłopoty, zrobią co w ich mocy, aby pomóc ci w potrzebie. I nikt nie odważy się zadrzeć z twoim przyjacielem Koziorożcem.

Wodnik przypomni ci, abyś skupiła się na reszcie świata, nie tylko na sobie

Wodnik ma niesamowity talent do patrzenia na otaczający go świat i robienia wszystkiego, co w jego mocy, aby uczynić go lepszym. Rozumie, że nie może zmienić wszystkiego, ale wie też, że może w tym uczestniczyć i będzie zachęcać Cię do tego samego. Posiadanie Wodnika w swoim życiu oznacza, że ​​nie możesz narzekać na ignorancję w żadnym istotnym temacie. Ludzka natura skupia się na sobie i swoim życiu, ale Wodnik zwróci twoją uwagę na to, co dzieje się wokół ciebie.

Ryby dają drugą szansę, gdy popełniasz błędy, ponieważ wierzą w ciebie

Przyjaźnie i związki mogą być pełne wzlotów i upadków – błędy i bolesne sytuacje są praktycznie nieuniknione. Jeśli jednak masz szczęście, że masz Ryby w swoim życiu, masz przy sobie wyrozumiałą duszę, na której możesz się oprzeć. Ich empatia daje im niezwykłe możliwości do patrzenia na sprawy innych z ich perspektywy. Są bardziej niż chętne, aby dać ci kolejną szansę (jeśli jesteś szczera) i nie spiszą cię na straty przy pierwszych kłopotach. Widzą w tobie to, co najlepsze i nie pozwolą, aby byle błąd sprawił, że zmienią zdanie.