Go to content

„Dziś rozumiem więcej, bardziej… Dziś jestem starsza niż Ty wtedy, gdy zostałaś z nami sama”. Akcja „List do mamy”

Fot. iStock / fotomontaż

Mamusiu Moja Kochana,

Zawsze Ci mówiłam, że obraz Ciebie jaki mam z dzieciństwa… to TY wracająca z pracy z zakupami, pospiesznie realizująca obowiązki domowe, często popołudniami śpiąca…

Pamiętam dokładnie, jak nie jeden raz kładłam się obok Ciebie, wtulając się mocno. Bardzo mi brakowało wtedy Twojej obecności, wspólnych zabaw, spacerów, rozmów i przytulania.

Dziś rozumiem więcej, bardziej… Dziś jestem starsza niż Ty wtedy, gdy zostałaś z nami sama. Musiałaś wszystko „dźwigać”, zapewnić nam miłość, opiekę, bezpieczeństwo, stabilizację. Dbałaś, żeby na wszystko wystarczyło, choć wcale tak nie było, mimo ciężkiej Twojej pracy. Dziś wiem, że nie dało się wszystkiego realizować na 100 %. Nie miałaś dla nas tyle czasu, ile potrzebowałyśmy w tamtym okresie, ale przecież tyle miałaś na głowie… Sama pracowałaś – normalnie – na etacie (za pieniądze, które na nic nie wystarczały), nocami dorabiałaś robiąc ludziom swetry „na drutach” (dlatego często popołudniami spałaś, by mieć siłę siedzieć do rana). Bywałaś często zmęczona, czasem bardzo smutna.  Dziś widzę to zupełnie inaczej. Doceniam to, co dla nas robiłaś – pracę na dwa etaty, samotne wychowywanie córek. Nauczyłaś nas samodzielności, choć wcale nie byłyśmy wtedy szczęśliwe, że aż tyle musiałyśmy w domu robić czy same się uczyć. Dziś powtarzam swojemu synowi… ”ja w Twoim wieku…” To wszystko dzięki Tobie!!! Wtedy myślałam, że dużo wymagasz, mało poświęcasz uwagi. Dziś myślę zupełnie inaczej. Dałaś nam wszystko, co mogłaś. Na ironię…musiałam znaleźć się w podobnej sytuacji, żeby zrozumieć to jak ogromne koszty sama poniosłaś – emocjonalne i fizyczne. I choć było Ci bardzo ciężko, nigdy się nie poddałaś. Nie miałaś czasu dla siebie i w zasadzie siebie poświęciłaś z miłości do nas.

Bardzo Cię kocham Mamo !!! I nawet jeśli czasem denerwuję się na Ciebie, to tylko dlatego, że bardzo mi zależy. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło Cię zabraknąć ! Nie złość się na mnie, za nadgorliwość w kwestii Twojego zdrowia. To miłość, troska, ale też strach że może Cię nie być !  Proszę Cię, dbaj o siebie i pozwól nam troszczyć się o Ciebie. Nigdy się nie poddawaj!!! Jesteś tak bardzo potrzebna !

Magda

linia 2px

Weź udział w naszej akcji!

Napisz list do swojej mamy, my wyślemy go do niej z upominkiem. Nasza nowa akcja na Dzień Matki

Fot. iStock

Fot. iStock

Specjalnie dla naszych czytelniczek przygotowałyśmy akcję „List do Mamy”. Napisz list do swojej mamy i prześlij go do nas. To może być podziękowanie, prośba o zrozumienie, a może powiedzenie tego, co nie przechodzi przez gardło. Wszystko, co tylko chcesz i czujesz. Miłość matki i córki bywa trudna, pełna wzniesień i upadków, ale zawsze zajmuje ogromny kawałek serca, fragment nas samych, naszego życia. Czasem taki list do bliskiej osoby pomoże nie tylko jej, ale też tobie.

Wszystkie listy opublikujemy. Wybrane nagrodzimy w wyjątkowy sposób – wydrukujemy i razem z drobnym upominkiem, prześlemy twojej mamie!

Czas trwania akcji: 17.05 – 23.05.2016 roku.

Przejdź do wpisu konkursowego

Przeczytaj wszystkie listy biorące udział w akcji