Go to content

Tam, gdzie życie spotyka się ze swoim końcem… Potrzebna jest pomoc

Fot. Facebook/ Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa

Niewysoki budynek, ukryty wśród zieleni. Choć toczy się w nim walka o godną śmierć dla tych, dla których nie ma już ratunku, to właśnie tu jest życie. Widać je między innymi, w nieustannych wysiłkach tych, którzy tu pracują, żeby to miejsce utrzymać. A jest ciężko. Hospicjum potrzebuje waszego wsparcia, by móc dalej nieść pomoc chorym, w tej samej skali, co obecnie.

Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa zaczęło działać w latach 90-tych, z inicjatywy kilku lekarzy działających między innymi, w Centrum Onkologii. Najpierw wolontarystycznie przychodzili oni do domu pacjentów, następnie powstało hospicjum stacjonarne. Obecnie w budynku znajduje się 36 łóżek, dla osób dorosłych. I choć, być może, stereotypowo, to miejsce i jego nazwa kojarzy wam się ze starością, warto pamiętać, że wiek choroby onkologicznej cięgle się obniża. W hospicjum przebywają często osoby młode, trzydziestoparoletnie. Co miesiąc, pod opieką Fundacji pozostaje (wliczając chorych przebywających w domach) ok 220 pacjentów.

Dlaczego potrzebna jest pomoc

Jak tłumaczy Karolina Chojka- Bartoszko, koordynator ds. Marketingu Fundacji, 65% kosztów opieki nad pacjentami pokrywa kontrakt z NFZ. W pozostałej puli mieszczą się środki z urzędu miasta oraz darowizny indywidualne i instytucjonalne. Podczas, gdy NFZ przeznacza na jednego pacjenta 293 zł miesięcznie, kwota potrzebna to ok 400zł.

W skali miesiąca na oddziale przebywa ok 80 pacjentów. Przy 36 łóżkach, czas oczekiwania na miejsce wynosi ok 2 tygodnie. Oczywiście, czasami pacjenci przebywają w hospicjum jedynie dobę, ale bywa, że i rok. Dodtakowo, należy pamiętać, że hospicjum stara się pomagać jak największej liczbie potrzebujących, dlatego, choć na wizyty domowe zakontraktowane jest 130 osób, to faktycznie Fundacja pomaga ok 200 chorym. I za tę „nadwykonania” NFZ nie chce zapłacić. Obecnie każdy miesiąc,  to dla hospicjum walka o przetrwanie.

Jak pomóc

Pomóc można na kilka sposobów. Możecie przyłączyć się do akcji „18,60” i tę właśnie kwotę przelewać co miesiąc, przez rok, na konto Fundacji. Możecie Fundacji podarować swój 1%, rozliczając się z urzędem skarbowym. Możecie wreszcie, wpłacić dowolną kwotę w dowolnym momencie lub wrzucić ją do skarbonki znajdującej się w recepcji budynku.

Jeśli chcecie wesprzeć Fundację podarowując jej konkretną rzecz, to obecnie najbardziej potrzebne są:

– pieluchomajtki (rozmiar 3 lub „L”)

– podkłady higieniczne

– baterie do aparatury medycznej (standardowe paluszki AA)

– rękawiczki lateksowe dla personelu medycznego i wolontariuszy

– worki na śmieci (120, kolor czarny niebieski czerwony)

– papier xero do biura

– ręczniki papierowe

– odświeżacze powietrza (wtykane do kontaktu)

– biszkopty, herbatniki i ciastka, które łatwo pogryźć

– cukier, kisiel, budyń (w formie „gorącego kubka”)

– kawa, herbata

– woda w małych butelkach.

Dary możecie przynieść do Urzędu Dzielnicy Ursynów lub do hospicjum, w godzinach 7-19.

Pracownicy Fundacji robią co mogą, żeby pozyskać niezbędne dla utrzymania hospicjum fundusze: organizują zbiórki, akcje „Pola Nadziei” i pikniki podczas których można „oswoić” się z trudnym tematem, jakim jest ciężka, nieuleczalna choroba i śmierć. Choroby onkologiczne są obecnie tak powszechne, że chyba każdy z nas miał szanse się z nimi, w jakimś stopniu, zetknąć. Pomóżmy, by chorzy mogli dalej odchodzić godnie.


 

Dane Fundacji i informacje na temat darowizn i zbiórek znajdziecie tutaj.

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa

ul. Pileckiego 105,

02-781 Warszawa

Tel / Fax: +48 (22) 643 57 08

fho@fho.org.pl

www.fho.org.pl