Teoria teorią a życie życiem. Jak często kwitujemy w ten sposób próbę wyjaśniania naszych problemów. Bo niby wszystko wiemy, niby zdajemy sobie sprawę z wielu rzeczy, ale w zderzeniu z rzeczywistością cała nasza wiedza (a przynajmniej jej część) bierze w łeb zwłaszcza, gdy chodzi o relację z drugim człowiekiem – tym najbliższym, czyli partnerem.
Niby mamy świadomość, jak rozmawiać, jak komunikować swoje potrzeby, w jaki sposób rozwiązywać konflikty. Z przyjemnością doradzamy przyjaciółce, koleżance, bo chłonąc wiedzę na temat związku doskonale wiemy, jak postąpić, by było najlepiej. Najlepiej w czyimś związku, w naszym już bywa różnie, prawda?
A gdyby tak teorię połączyć z praktyką? Gdyby to, co istotne przekazać w prosty sposób, czyli w oparciu na sytuacje z naszego życia, tak codziennie i tak bardzo nam znane? Być może wówczas w zderzeniu z problemami w związku łatwiej by nam było poradzić sobie z nimi dojrzale?
Wiele książek powstało o związkach, wiele napisano, publikowano, rozmów przeprowadzono, jednak nie zawsze są to pozycje, które do nas przemawiają bezpośrednio i wprost. Tymczasem Kinga Korska – autorka „Projekt: Związek” wpadła na fantastyczny pomysł przedstawienie wszelkich problemów w związku w formie… komiksu. Tak – pamiętacie, jak po komiksy sięgało się w podstawówce czy w szkole średniej? Tymczasem teraz powstał komiks dla dorosłych kobiet, które próbują zrozumieć, co w ich związku, w relacji z partnerem nie gra.
Wartko opowiedziana historia angażuje, wciąga i nie pozwala się oderwać do ostatniej strony. W „Projekt: Związek” to mama dzieli się z nieco zagubioną córką własnymi doświadczeniami i przemyśleniami. Prosto i przystępnie tłumaczy mechanizmy rządzące relacjami międzyludzkimi. Wyjaśnia zawiłości tych relacji i rozprawia się ze stereotypami na ich temat. Nie prawi morałów, ale radzi, tłumaczy i podaje mnóstwo przykładów z życia. Wszystko zaś zostało zilustrowane w lekki, zabawny sposób.
Komiks opiera się nie tylko na trafnych obserwacjach autorki, ale ma też solidne zaplecze teoretyczne i odwołuje się do psychologicznych teorii na temat miłości. Dowiadujemy się z niego między innymi, jak działa zasada Pareta, o czym mówi teoria neuronów lustrzanych, co oznacza termin „tunele rzeczywistości” i jakie są kluczowe etapy rozwoju związku.
Autorka pisze lekko, zabawnie i niezobowiązująco o rzeczach ważnych i poważnych. A czy jest w życiu coś ważniejszego niż miłość i związki? Zachęcamy do sięgnięcia po ten komiks, do którego wstęp napisał Zbigniew Lew-Starowicz. Przekonacie się, że to z czym zmagamy się w związku jest udziałem niemal wszystkich nas. Nie jesteśmy odosobnieni w naszych problemach, naprawdę. A kto wie, może komiks o życiu, związku i miłości odmieni na lepsze nasze życie. Polecamy!