Go to content

Znamy najlepsze książki dziecięce konkursu „Przecinek i Kropka”!

Jurorzy najwyżej ocenili książki „Co robią uczucia” (dla dzieci do 5 lat), „Coś i Nic” (6-8 lat) oraz „Nolens Volens czyli chcąc nie chcąc” (9-12 lat). „Dziką książka o dzikach i o ich kuzynach” – z nagrodą publiczności! Tę prestiżową Nagrodę Czytelników przyznano po raz pierwszy.

Od leśnych zwierząt, przez dalekie kraje, po tajemnicze, jedyne w swoim rodzaju Coś – dziecięca wyobraźnia i ciekawość zdają się nie mieć granic. Pisarze i ilustratorzy od lat starają się nadążyć za zainteresowaniami najmłodszych czytelników, a Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”, organizowany co roku przez Empik, stanowi przegląd najciekawszych propozycji na rynku wydawniczym. Laureatów dwunastej już edycji
ogłoszono 22 maja podczas Wirtualnych Targów Książki Empiku. Jurorzy najwyżej ocenili książki „Co robią uczucia” (dla dzieci do 5 lat), „Coś i Nic” (6-8 lat) oraz „Nolens Volens czyli chcąc nie chcąc” (9-12 lat). Natomiast młodzi czytelnicy i ich rodzice w głosowaniu wybrali jako swój ulubiony tytuł „Dziką książkę o dzikach i o ich kuzynach”.

Jak wybrać najlepszą książkę?

Tegoroczna, dwunasta już edycja konkursu wprowadziła kilka nowości. W szranki o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej za 2020 rok stanęły książki wyłącznie polskich twórców. Nominowanych i laureatów w trzech kategoriach wiekowych wybrało Jury konkursu, w skład którego weszli: psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska, specjalistki od literatury dziecięcej Ewa Świerżewska i Katarzyna Stoparczyk, historyczka sztuki Ewa Solarz oraz Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń, będący zarazem ambasadorem warsztatów Empiku „Przecinek i Kropka”. Po raz pierwszy też w tym roku przyznano Nagrodę Czytelników.

Dla najmłodszych

Zwycięską książką dla dzieci do 5 lat, została „Co robią uczucia” z tekstem Tiny Oziewicz i ilustracjami Aleksandry Zając (wyd. Dwie Siostry). Jurorzy docenili połączenie lapidarnej, poetyckiej treści z dowcipnymi grafikami, które w przystępny sposób przybliżają dzieciom znaczenie emocji zarazem tych miłych, jak i trudniejszych. Książka może pomóc rodzicom w rozmowie z dziećmi o tym, jak poradzić sobie z tęsknotą, zawiścią, wstydem czy jak wypracować w sobie odwagę.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, co powinno zwrócić waszą uwagę na Dzień Dziecka – te propozycje nie pozostawiają żadnych wątpliwości!