Moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że musisz zerwać więź łączącą cię z twoim telefonem, przychodzi niespodziewanie. Zazwyczaj jest to mniejszy lub większy szok: dociera do ciebie, jak wiele tracisz, jak wiele cię omija, jak cierpią na tym twoje relacje z bliskimi, jak tęsknią za tobą twoje dzieci. Jeśli wstrząs jest skuteczny i rozumiesz, że pora coś z tym zrobić, skorzystaj z kilku prostych wskazówek, które pomogą ci skutecznie zmienić tę sytuację.
To nie musi być jeszcze uzależnienie, ale jeśli nie jesteś w stanie skupić się na rozmowie z osobą, która znajduje się obok ciebie, bo czujesz potrzebę zerkania na ekran telefonu, sprawa staje się poważna. Czy wiesz, że według ostatnich danych, przeciętna osoba spędza około czterech godzin dziennie przeglądając wiadomości i Facebooka w swoim telefonie? To prawdziwe szaleństwo i całkiem realne zagrożenie dla naszego zdrowia, emocji i relacji z ważnymi dla nas ludźmi. Jak sobie z tym poradzić?
Zmień sposób, w jaki o tym myślisz
Nie chodzi o to, by odbierać sobie przyjemność związaną z używaniem telefonu, ale żeby umieć ją zastąpić np. spotkaniem z przyjacielem, lekturą albo hobby.
Zadaj sobie pytanie, na co chcesz zwrócić uwagę w życiu
Nasze życie jest tym, na co zwracamy uwagę. Kiedy decydujemy, na co zwrócić uwagę w danej chwili, podejmujemy decyzję o tym, jak chcemy spędzać czas. Ludzie, którzy projektują aplikacje, których używasz desperacko pragną naszej uwagi, bo na tym zarabiają.
Bądź świadomy
Twórz wyzwalacze, które będą przypominać o twoich celach i ułatwią ci ich osiąganie. Jeśli chcesz spędzić więcej czasu na czytaniu, zostaw książkę na swoim nocnym stoliku. Jeśli chcesz więcej gotować, ułóż listę zakupów pod przepis, który chcesz spróbować. Kup budzik, nie używaj alarmu w telefonie. Usuń aplikacje społecznościowe, zostaw jedynie SMS-y. Wyłącz powiadomienia, ustal zasadę – dla siebie i członków twojej rodziny – aby nie trzymać telefonów na stole podczas posiłków.