Go to content

Wystarczy już zadowalania innych, przejmowania się, co powiedzą. Zadbaj o siebie i idź do przodu – tam wszystko jest lepsze, bo twoje!

Fot. iStock

Miewasz poczucie, że stoisz w miejscu, że choć robisz krok do przodu, to po chwili cofasz się o dwa? Podejmujesz decyzje, od tych o obcięciu włosów, po przejście na dietę, aż po zmianę pracy. Tyle tylko, że choć decyzje zapadają, to i tak nic w twoim życiu się nie zmienia. Tracisz energię na rzeczy, które determinują realizację twoich celów i marzeń. A gdyby tak raz inaczej? Uwolnić się od balastu, który ciągniesz i postawić na siebie? Spróbujesz? My próbujemy bezustannie i coraz częściej się nam udaje!

1. Nie daj się krytyce

Nie analizuj, gdy ktoś cię krytykuje, a ty czujesz, że więcej w tym chęci zniszczenia twojej wartości niż pozytywów. Uwielbiam konstruktywną krytykę. Taka, która daje siłę i chęci do działania, do bycia lepszym. Ale tylko taką. Jeśli ktoś krytykuje Cię dla poprawy swojego własnego samopoczucia, zostaw to. Odpuść. Nie pochylaj się nad tym nawet na chwilę. Nie ma znaczenia, czy krytykują cię jako matkę koleżankę, czy pracownika. Taka krytyka nie zasługuje na twoją uwagę. Szkoda energii.

2. Nie przejmuj się tym, co mówią inni

Rób swoje. Jeśli jesteś przekonana, co do obranej przez ciebie drogi, nie zastanawiaj się, jak inni na to spojrzą, ocenią. Zmieniasz pracę, kolor włosów, decydujesz się na dziecko – cokolwiek postanowisz, jest to twoja decyzja, rozważyłaś już wszystkie za, których jest więcej niż przeciw, więc zrób to. Ty masz się czuć dobrze ze sobą, a nie inni. Pamiętaj oni nie są z tobą 24 godziny na dobę.

3. Nie chciej zadowolić wszystkich wokół

Po pierwsze dlatego, że to zwyczajnie niemożliwe, a po drugie, bo nie masz obowiązku dbać o wszystkich, tak jak wszyscy nie muszą dbać o ciebie. Może i okrutne, ale prawdziwe. Nie wszyscy, którzy nas otaczają są nam życzliwi, choć czasami próbują nas oszukać, że jest inaczej. Rozejrzyj się, zobacz na kim ci zależy, na kogo możesz liczyć, kto daje ci wsparcie i dbaj o te właśnie osoby. Reszta jest przy okazji, często na chwilę.

4. Bądź egoistką

Od dawna się mówi, że zdrowy egoizm, to najlepsze, na co może sobie kobieta pozwolić. Ty też nią bądź, egoistką, która dąży do zaspokojenia swoich potrzeb. Nie oglądaj się na innych. Zrób bilans zysków i strat. I nie obawiaj się tych strat, one zawsze będą. Jeśli nie krzywdzą twoich najbliższych (a z pewnością tak jest, bo na ich szczęściu tobie zależy), skacz, rób to, jakkolwiek błahe by ci się nie wydawało. Kup bilety na wymarzone wakacje, odpowiedz na interesujące ogłoszenie, wychowuj dzieci według swoich zasad, a nie teściowej.

Fot. Pixabay/pixolga / CCO

Fot. Pixabay/pixolga / CCO

5. Nie szukaj wymówek

Jesteś mistrzynią w wyszukiwaniu pretekstów, dzięki którym możesz w nieskończoność odkładać, to, co zaplanowałaś? Zawsze możesz powiedzieć, że przecież chcesz coś zrobić, że masz cel, że podjęłaś decyzję, ale niestety okoliczności nie pozwalają ci tego realizować? Tylko czy to naprawdę są rzeczy nie do przeskoczenia, czy tylko mur z twoich wymówek, których wymyślanie pochłania znaczną część energii, którą można by było przekuć w siłę do zrealizowania swoich postanowień?

6. Nie oglądaj się za siebie

To co było, już się zdarzyło. Przeszłość stanowi o naszej sile, jeśli wyciągamy z niej wnioski, a nie gdy ją rozpamiętujemy. Przecież wiesz, że stojąc w przeszłości, tkwisz ciągle w tym samym miejscu. Zostaw to. Odwróć głowę i spójrz przed siebie. Tyle wspaniałych rzeczy na ciebie czeka, korzystaj z nich i teraz dla przeszłości buduj tylko cudowne wspomnienia.

7. Doceniaj czas, który tu i teraz

Wykorzystuj każdą minutę swojego życia. Uwielbiam powiedzenie, żeby żyć tak, jakby każdy dzień był ostatnim. To pozwala mi często ruszyć z miejsca, może i tobie pomoże. Nie warto odkładać decyzji, realizacji marzeń. Mamy jedno życie, korzystajmy z niego, a to jakie ono będzie przecież zależy od nas samych!

8. Oswajaj swoje lęki

To trudne, bo nie da się nie bać. Lęk jest naturalny, zawsze będzie nam towarzyszył, ale niech nie determinuje twoich działań. Jeśli powiesz sobie: „Tak boję się, ale wiem, że to normalne”, będzie ci o wiele łatwiej. Nazwij to, czego się obawiasz, to co znane , bo nazwane mniej nas przeraża. Wiem coś o tym.

Fot. Pixabay/Unsplah / CCO

Fot. Pixabay/Unsplah / CCO

9. Zaufaj sobie

Nie szukaj potwierdzenia w oczach innych, akceptacji dla twoich decyzji. Ty wiesz, co dla ciebie jest dobre i co ważne. Masz swoje priorytety, kieruj się nimi. Inni nie muszą ich znać, ocenią zawsze ze swojej perspektywy, temperamentu i emocji, tego, co dla nich ważne. Sama sobie z pewnością nie zrobisz sobie krzywdy.

10. Uwierz w siebie

W swoją mądrość, wartość, wiedzę i możliwości. Bo jesteś właśnie taka. Mądra i piękna, i silna. Choć czasami masz co do tego wątpliwości, to nie pozwól, by one wysunęły się na plan pierwszy.

Stań przed lustrem, uśmiechnij się do siebie i poczuj swoją siłę. Kochaj siebie! Z tą miłością stać cię będzie naprawdę na wiele!

Daj znać, co pierwsze zrealizujesz, a co odkładasz w nieskończoność. Trzymam mocno kciuki! Ja już dziś w ciebie wierzę, na twój dobry początek.