Go to content

Wiesz, co sprawia, że ludzie postrzegają innych, jako osoby sympatyczne? Sprawdź, z ilu tych cech korzystasz podświadomie

Fot. iStock / Petar Chernaev

To, jak odbierają nas inni, jest dla wielu osób kwestią bardzo istotną. Aktywnie funkcjonujemy w społeczeństwie, utrzymujemy relacje z wieloma osobami w rodzinie, wśród znajomych czy w pracy. Mało komu tak naprawdę nie zależy na opinii innych, bo to, jak jesteśmy postrzegani, często decyduje nie tylko o naszym samopoczuciu, ale powodzeniu w odnalezieniu się wśród innych ludzi. 

To jasne, że wolimy być postrzegane nie jako osoby marudne, mrukliwe czy kłótliwe, ale uśmiechnięte, komunikatywne i sympatyczne. Przy tej drugiej opcji łatwiej jest nie tylko utrzymywać znajomości, ale gdy zajdzie potrzeba, załatwić sprawę z pozytywnym skutkiem. W gronie życzliwych osób po prostu żyje się łatwiej.

Nie musisz stawać na głowie, by przekonać do siebie ludzi

Nie o to przecież chodzi, by robić coś na siłę i wbrew sobie. Ale gdy dotychczas nie miałaś zbyt wielu znajomych, a marzysz o zmianie i wyjściu do ludzi lub chcesz szybciej odnaleźć się w nowej pracy, sprawdź, co wpływa na postrzeganie nas przez innych. Może się okazać, że masz w sobie ogromny potencjał, tylko brak ci odwagi, by go w pełni wykorzystać lub chcesz odkryć w sobie to, co dopiero stanie się twoim atutem w kontaktach międzyludzkich.

10 zachowań, które decydują o postrzeganiu cię jako sympatycznej osoby

1. Bądź empatyczna

Empatia, to umiejętność wsłuchiwania się w to, co komunikuje o sobie drugi człowiek słowami, gestami, milczeniem. Odczuwanie empatii pozwala wczuć się i lepiej zrozumieć położenie czy działanie drugiego człowieka, a przez to odpowiednio reagować na jego potrzeby. Czasem, aby się porozumieć wystarczy gest, ale jeśli nie wykazujesz empatii koncentrując się np. tylko na sobie, nie dostrzeżesz, co ktoś chce ci przekazać.

2. Zauważaj dobre cechy u innych

Ludzie lubią być doceniani nie tylko za ich osiągnięcia i sukcesy. W przypływie gorszej passy, gdy dostrzegasz dobro w ludziach, bardziej skupiasz się na nim, niż na porażkach czy błędnych decyzjach, które mogły wiele namieszać w czyimś życiu. Skupiaj się na pozytywnych cechach innych ludzi, łatwiej będzie się im dzięki temu podbudować, więc poczują się docenieni przez ciebie.

3. Nie wynoś się ponad przeciętność

Nikt nie lubi snobów, więc jeśli z zamiłowaniem opowiadasz o sobie, swoim majątku czy wpływowych znajomych, każdemu słuchaczowi prędzej czy później wyjdzie to bokiem. Zamiast wzbudzić podziw, wzbudzisz niechęć. Jeśli w towarzystwie pozwolisz mówić innym, zapamiętają cię lepiej, niż gdybyś ciągle prowadziła rozmowę na własny temat, zachwalając swe umiejętności czy pasję na każdym kroku. Ludzie unikają osób przytłaczających własną osobą, nikt też nie szuka towarzystwa osób, które na każdym kroku go „dołują”.

4. Nie zajmuj się życiem innych

Nie rób tego nieproszona, a już na pewno nie słuchaj i nie powtarzaj plotek! To najgorsze zło, jakie można uczynić własnej osobie w relacjach z innymi. Gdy ktoś dowie się, że go obgadujesz, nie licz, że obronisz własne dobre imię. Ludzie trzymają się z dala od plociuchów, swoje tajemnice wolą powierzać zaufanym osobom.

5. Nie komplementuj na siłę

Ludzie podświadomie pamiętają, że ktoś powiedział coś miłego o nich. Osoby komplementowane są bardziej skłonne polubić tych, którzy mówią o nich miłe rzeczy. Tylko należy zachować umiar w dozowaniu pochwał, a już na pewno nie wolno wymyślać komplementów na siłę. Ludzie szybko wyczuwają fałsz i nikt nie weźmie za szczere i poważne to, co mówisz. Chwal u innych cechy, które traktujesz jako zalety, ale ich nie nadużywaj. Osoba, która będzie wysłuchiwać ciągle tego samego, może poczuć się skrępowana lub odbierze je jako podstęp.

6. Słuchaj uważnie

Gdy słuchasz innych ludzi i reagujesz na dawane przez nich sygnały, udowadniasz, że szanujesz rozmówcę. Okazujesz mu także, że jesteś uważny zarówno w stosunku do osoby, jak i jej przekazu. Okazuj zainteresowanie, potakuj, zadawaj pytania. Szanuj uczucia innych i ich zdanie, nie okazuj zniecierpliwienia, czy lekceważenia, zerkając co rusz na zegarek lub telefon.

7. Pozwalaj mówić

Nie przerywaj cudzych rozmów i nie zachowuj się, jakbyś wiedziała wszystko. Nie opowiadaj ciągle o sobie, stawiając siebie w centrum uwagi. Pamiętasz, że nie ty zawsze jesteś bohaterem rozmowy. Nie wcinaj się w każde zdanie, tym bardziej, jeśli dołączasz do dyskusji — nie znając wszystkich faktów, najpewniej wyciągniesz błędne wnioski, którymi nie warto się chwalić.

8. Nie zmieniaj otoczenia pod siebie

Nie narzucaj swojego zdania i światopoglądu, nie staraj się dopasować otoczenia do swoich wymogów. Każdy człowiek jest inny, więc staraj się polubić i zrozumieć innych takimi, jacy są. Jeśli druga osoba będzie wiedziała, że jest akceptowana i czuje się swobodnie, chętniej spędzi czas w twoim towarzystwie.

9. Bądź bezinteresowna

Jeśli widzisz, że ktoś ma kłopoty, zaoferuj pomoc. Niech druga osoba wie, że może na ciebie liczyć. Dziel się tym, czego masz w nadmiarze. Nie tylko oferowana bezinteresowna pomoc zazwyczaj przyjmowana jest z wdzięcznością, ale przede wszystkim poczujesz się lepiej jako człowiek.

10. Uśmiechaj się szczerze 

Gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy i uśmiechasz się, masz większą szansę zostać zapamiętanym. Przyjazne usposobienie i poczucie humoru rewelacyjnie przełamuje bariery. Otoczenie odbiera osoby uśmiechnięte (ale nie wyszczerzone na siłę) jako posiadające pogodne usposobienie i wzbudzające sympatię i zaufanie.


źródło: www.lifehack.org