Go to content

Co, według psychologów, pozycja w jakiej śpicie mówi o waszym związku?

Co się dzieje, kiedy ludzie, o dwóch, różnych osobowościach, którzy przybierają zupełnie różne pozycje podczas spania spotykają się w jednym łóżku? Kiedy śpimy, podświadomość przejmujemy kontrolę. Dlatego właśnie analiza języka naszego ciała może pomóc nam ocenić, co naprawdę dzieje się w naszych relacjach.

Oto 7 najpopularniejszych pozycji, w jakich śpią pary, wraz z interpretacją psychologów:

1. Łyżeczka

2. Luźna łyżeczka

3. Zaplątani

4. Rozwiązany węzeł

5. Miłośnicy wolności

6. Czuły uścisk

7. Złodziej przestrzeni

 

Fot. iStock / AnnaViolet

1/7 1. Łyżeczka

Tę pozycję przyjmuje jedynie jedna piąta (18 procent) par. Obrazuje ona relację, w której jeden z partnerów przyjmuje postawę ochronną nad drugą, ale oznacza również silny pociąg fizyczny.

Fot. iStock / AnnaViolet

2/7 2. Luźna łyżeczka

„Luźna łyżka” to pozycja par, których związek dojrzewa, a każda ze stron układa się tak, by zagwarantować sobie jak najlepszy wypoczynek, a jednocześnie być blisko. To trochę tak, jakbyśmy mówili: „W razie czego, jestem tuż obok”.

Fot. iStock / AnnaViolet

3/7 3. Zaplątani

Ta niezwykle intymna pozycja występuje wśród par jeszcze rzadziej niż „łyżka”. Obrazuje bardzo intensywne emocje między kochankami, takie jak po seksie lub te z  początku romantycznego związku. Dla par o dłuższym stażu może też oznaczać, że partnerzy są od siebie silnie emocjonalnie uzależnieni, zbyt zależni by spać osobno.

Fot. iStock / AnnaViolet

4/7 4. Rozwiązany węzeł

Ta pozycja ma dwa etapy. Zaczyna się od „zaplątanych”, a po kilku minutach snu partnerzy oddalają się od siebie. Wierzcie lub nie, ale jest ona oznaką mocniejszej relacji między kochankami niż „zaplątani”. To taki słodki kompromis pomiędzy potrzebą intymności i niezależności, pozwalająca połączyć to, co na najlepsze z obu tych sfer.

 

Fot. iStock / AnnaViolet

5/7 5. Miłośnicy wolności

Jeśli ty i twój partner śpicie właśnie w ten sposób, odwróceni do siebie placami, zachowując przestrzeń między waszymi ciałami, nie ma się czym denerwować. Według badań przeprowadzonych przez psychologa relacji, Corrine Sweet, taka pozycja pokazuje jednocześnie przywiązanie partnerów jak i ich niezależność. Aż 27 procent par preferuje ten styl spania.

Fot. iStock / AnnaViolet

6/7 6. Czuły uścisk

To urocza pozycja, w której jedno z partnerów opiera głowę na klatce piersiowej drugiego, a ich nogi również się stykają. Częsta na początku relacji. Stwarza poczucie bezpieczeństwa. Według psychologów świadczy o wysokim poziomie zaufania i ma za zadanie wzmocnić poczucie koleżeństwa i ochrony między kochankami.

Fot. iStock / AnnaViolet

7/7 7. Złodziej przestrzeni

Jeśli jedno z partnerów przyjmuje pozycję „rozgwiazdy” i zajmuje całe łóżko, przesuwając drugie coraz dalej ku brzegowi łóżka, oznacza to, że nadszedł czas na szczerą rozmowę, bo jedno z was dominuje, a drugie zajmuje drugorzędną rolę


Źródło: Little Things,