Pielęgnacja Uroda

Zmniejsza worki i cienie pod oczami, niweluje opuchliznę twarzy. Kobiety pokochały ten kosmetyczny gadżet

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 października 2021
wałek jadeitowy
Fot. iStock
 

Wałek jadeitowy to niewielkich rozmiarów prosty przyrząd, który okazał się kosmetycznym hitem. Zagościł w wielu domach, pomagając uporać się z nieestetycznymi cieniami i workami pod oczami oraz opuchlizną twarzy. Można go stosować regularnie lub doraźnie na dzień dobry i dobranoc, ciesząc się efektami. Czym jest i w jaki sposób działa wałek jadeitowy?

Skóra twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale czasem nawet najlepsze kosmetyki nie przynoszą takiego efektu, jak dodatkowe zastosowanie różnych gadżetów. Jednym z nich jest wałek jadeitowy, który już od pewnego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem i kobiety chętnie po niego sięgają.

Czym jest wałek jadeitowy?

Wałek jadeitowy, czy też roller, to przyrząd, któremu przypisuje się o właściwości odmładzające. W chinach i innych azjatyckich krajach jest on znany od wieków i chętnie stosowany za względu na wiarę we właściwości energetyczne jadeitu, oraz jego wpływ na wygląd skóry twarzy i ciała.

Jadeit określany jest mianem kamienia młodości, ale Azjaci przypisują mu także zdolność do łagodzenia bólów kręgosłupa, leczenia niepłodności i migreny. Według przekonań poprawia pracę układu pokarmowego i odpornościowego, wspiera leczenie chorób nerek i wątroby. Zgodnie z przypisywanymi mu właściwościami, jadeit wspiera leczenie depresji, poprawia humor, ułatwia zasypianie i podnosi jakość snu.

wałek jadeitowy

Fot. iStock/wałek jadeitowy

Jak wygląda wałek jadeitowy? To wyjątkowo prosta konstrukcja, czyli rączka z jedną lub dwiema końcówkami do masażu twarzy i ciała. Mniejsza końcówka dedykowana jest trudno dostępnym miejscom do masażu, takim jak nasada nosa czy obszar pod oczami, natomiast większą można zastosować do innych części twarzy i ciała. Aby roller zadziałał, wystarczy w odpowiedni sposób przesuwać go po skórze.

Jak działa wałek jadeitowy?

Rzeczywiście stosowanie wałka jadeitowego może przynieść widoczne efekty, o ile stosuje się go regularnie. Masaż schłodzonym w lodówce rollerem poprawia krążenie krwi i limfy, co poprawia dotlenienie i odżywienie tkanek. Stosowanie go zmniejsza worki pod oczami i opuchliznę, zamyka pory, ogranicza ilość wydzielanego sebum. Masaż rollerem jadeitowym sprawia, że cera wygląda świeżo, promiennie. Jest on nieocenioną pomocą w przywracaniu skóry do normalności po zarwanej nocy, gdy opuchlizna i cienie stają się jej znakiem rozpoznawczym. Osoby stosujące go regularnie przez długi czas chwalą roller za działanie poprawiające jędrność skóry. Można zauważyć również jego uspokajające i relaksujące działanie w trakcie masażu.

Jak masować przy pomocy wałka jadeitowego?

Aby przystąpić do masażu rollerem jadeitowym, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić twarz z zanieczyszczeń. Gdy skóra jest już czysta, roller wyjmij z lodówki i zacznij nim wykonywać niespieszne i delikatne ruchy od wewnątrz twarzy na zewnątrz. Najpierw ruch poprowadź:

 • od linii żuchwy aż do skroni;
 • kolejno od nosa aż po uszy;
 • następnie od nosa w dół aż do linii brody;
 • kolejno przejdź do czoła, przesuwając roller od środka na boki, oraz od linii włosów do brwi;
 • przejdź do szyi, ruchem od linii brody w kierunku obojczyków.
wałek jadeitowy

Fot. iStock/wałek jadeitowy

Pamiętaj, by każde przesunięcie rollera po skórze powtarzać trzykrotnie. Nie wolno dociskać końcówki na siłę do skóry. Jeśli masz ochotę na bardziej relaksujące wydanie masażu, lub masz suchą skórę, sięgnij po niewielką ilość olejku odpowiedniego do rodzaju skóry. Po masażu wałek oczyść wodą z mydłem i dokładnie osusz. Zachowanie higieny jest bardzo ważne, ponieważ brudny roller może stać się siedliskiem bakterii, które przy kolejnym masażu ponownie znajdą się na skórze i mogą przyczynić się do powstania na niej niedoskonałości.

Regularne stosowanie wałka jadeitowego przyniesie znacznie lepsze efekty, niż sięganie po niego jedynie w chwilach konieczności.

Wałek jadeitowy czy kwarcowy? Który wybrać?

Roller wykonany z jadeitu to nie jedyna propozycja na poprawę wyglądu skóry twarzy. Równie popularny, a często stosowany zamiennie jest wałek z kwarcu. Właściwości obu kamieni są podobne, ale ich cechy różnią się od siebie.

Wybierając odpowiedni wałek należy pamiętać, ze jadeit jest bardzo twardy i odporny na zarysowania i uszkodzenia. Kwarc jest bardziej kruchy, a jego upadek może zakończyć żywot rollera. Nieco inna jest również ich pielęgnacja. Jadeit można myć pod bieżącą wodą z mydłem, natomiast kwarc należy czyścić przy użyciu zwilżonej ściereczki i dokładnie go wysuszyć. Raz na jakiś czas zaleca się wałek kwarcowy pozostawienie na słońcu, co ma dobrze wpływać na zachowanie jego właściwości. Ponieważ wałek jadeitowy i kwarcowy wpływają w podobny sposób na skórę, to kwestia pielęgnacji samego wałka powinna zostać wzięta pod uwagę przy wyborze.

wałek jadeitowy

Fot. iStock/wałek jadeitowy

Roller jadeitowy — cena

Jaka jest cena za roller jadeitowy? I tu informacja jest krzepiąca, ponieważ można go kupić w cenie poniżej 50 zł, choć są oczywiście i droższe. To zależy głównie od tego, czy roller posiada jedno-, czy dwustronną końcówkę, oraz od jakości samego kamienia.

FB/ohmepl

 


źródło: jadelyn.pl

Pielęgnacja Uroda

Czego szkoła uczy… rodziców? Lista jest długa, ale dodajcie coś od siebie! #Oh!Szkoło – zdanie piąte

Redakcja
Redakcja
7 października 2021
fot. zamrznutitonovi/iStock
 

Pierwszy miesiąc za nami. Znajoma już pierwszego dnia wałkowała do dziesiątej matematykę załamując ręce… U nas w szkole lajtowo, pierwszy tydzień na rozruch. Ale dziś już nie ma zmiłuj, zadania, kolorowe papiery  i żeby kapustę przynieść (ale tylko trochę) – ratunku, i co ja mam zrobić z resztą kapusty?  A może taki drucik włochaty (że co) albo inny flamaster? Projekty, instalacje i inne cuda. Znacie to? Ileż razy waszej pociesze przypomniało się o bardzo ważnym słoiku na jutro… o godz. 23-ej? 🙂 I jeszcze nie taka temperówka albo cyrkiel. Lament, rozpacz – głównie nasz, nie dzieci. 🙂

Ale spokojnie, obiecałyśmy wam, że w tym roku będzie inaczej. I słowa dotrzymamy! Specjalnie dla was drodzy rodzice lista kontrolna, żeby przeżyć bez dodatkowych siwych włosów i „latającego oka”.

Czego rodzic uczy się w szkole? Lista kontrolna (z przymrużeniem oka)

Jeżeli twoje dziecko chodzi do szkoły, to ty również zdobywasz nowe doświadczenie. Pamiętaj, bądź ZEN, bo…

Nie ma takiej rzeczy, która by się nie mogła przydarzyć

Nie ma. Amen.

Twoim osobistym objawieniem może być nauczyciel, który nie zna podstaw własnego przedmiotu lub nauczyciel, który okazuje się darem od losu i zaskakującym autorytetem dla twojego dziecka. Może to być twoje dziecko, które wsiadło w autobus w przeciwnym kierunku niż powinno. To może być próba zakupu kolorowej waty, bez której świat się skończy. Zbity łokieć i zgubiona trzecia para butów. Albo lepiej – jeden zgubiony but. W szkole jak w życiu – może zdarzyć się absolutnie wszystko.

Zamiast z tym walczyć, odetchnij głęboko. Postaw na przyzwoitą samoorganizację i kilka zapasowych zeszytów i bloków technicznych. Na większość takich smaczków nie mamy wpływu. Zdecydowanie lepiej nauczyć nasze dzieci próby rozwiązania pojawiającego się problemu niż biegania w kółko z okrzykiem „i co teraz, i co teraz???”.

W życiu kontrolujesz jedynie swoją kawę (chyba, że zabraknie ci mleka i nie masz wyboru. Albo zabraknie kawy)

Nie wyżywajmy się na nikim za pecha, przypadek, czy absurdy, które bardzo często nie są wymysłem nauczycieli.

Zamiast gotować się z powodu stroju na WF, lepiej wypić kawę. Zamiast psuć sobie dzień, zróbmy sobie dzień dobry!

Dzieci są dziećmi – i przede wszystkim ludźmi

Też mogą nie wiedzieć, zapomnieć, nie zrozumieć.

Kasztany nie zaczną spadać wcześniej ze względu na podręcznik

Szkoła uczy zbierać kasztany zanim kasztanowce zaczną je w ogóle „planować” – a serio, widzicie kasztana, łapcie go w kieszeń, nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebny!

Bibuła kończy się zawsze wtedy, gdy jest potrzebna

Trzeba się z tym pogodzić. To jak kupno butów, nigdy nie ma tego rozmiaru, który jest potrzebny. Magia.

Można mieć wyrzuty sumienia, że się zaspało (byle nie za każdym razem)

Oczywiście, że nie można mieć w nosie całego świata, trzeba uczyć nasze dziecko obowiązkowości, samodzielności, odpowiedzialności. Ale pamiętajcie, że każdy może mieć słabszy dzień – wy i dziecko.

Można mieć doktorat z fizyki i „dostać pałę” za plan ramowy lektury naszego dziecka w 4 klasie

Krzyki w tonie „ten nauczyciel nic nie wie” albo „te książki są złe” za wiele nie pomogą. Prawdziwą sztuką jest opanować szkolne smaczki i programowe perełki, jednocześnie tłumacząc dziecku, dlaczego z tą świętą wiedzą dyskutujemy. Tak, można mieć 40 lat na karku i nie ogarniać materiału na kartkówkę z przyrody. I zachodzić w głowę: kto to wymyślił?

Każdy róg się kiedyś zagnie

Pogódźmy się z tym.

Lepiej siedzieć w kozie niż w więzieniu

O tak, bo zszargane nerwy to pierwszy krok do popełniania wyimaginowanych zbrodni na autorach tych wszystkich uroczych zadań. Pamiętajcie to, co sami powtarzamy naszym dzieciom:

 • nie da się być we wszystkim najlepszym,
 • oceny nie są miarą człowieka,
 • nie trzeba mieć ze wszystkich przedmiotów szóstek i piątek.

Bądźmy fajnymi ludźmi dla siebie nawzajem. A wtedy szkoła wcale nie będzie dla nas taka straszna, i dla naszych dzieci też. Bo szkoła to nie tylko oceny.

Weź udział w naszej zabawie!

Zadanie ostatnie.

Napisz w komentarzu pod tym artykułem, czego już jako rodzić nauczyłeś się w szkole. Może być dowolnie zabawnie, albo poważnie. Czekamy! 🙂

REGULAMIN AKCJI KONKURSOWEJ „OH!SZKOŁO”


 

Informacje o produktach:

 • Materac Atena – lateksowy prozdrowotny materac dla dzieci i młodzieży. Lateks świetnie dopasowuje się do ciała, jest produktem o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Budowa lateksu sprzyja też zachowaniu wysokiej higieny snu i odpowiedniej temperatury – poprzez swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu. Materac jest produktem rehabilitacyjnym – bezpiecznym w użytkowaniu przez młode osoby, wspierającym kształtowanie zdrowej postawy kręgosłupa. Materac Atena znajduje się w pokrowcu do prania ze specjalną antybakteryjną powłoką Sanitized®. Wysokość materaca z pokrowcem: 14 cm. Cena od 973 PLN.
 • Poduszka Smart Latex profilowana – poduszka, która łączy zalety pianki termoelastycznej i lateksu. Stabilnie podpiera głowę i szyję, pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy kręgosłupa. Odpręża mięśnie w okolicy kręgosłupa szyjnego, niweluje bóle głowy i karku. Doskonała po całym dniu spędzonym przed komputerem lub przy biurku. Jest bezpieczna dla alergików. Poduszka znajduje się w delikatnym pokrowcu do prania. Rozmiary poduszki: 64x42x8/10 cm. Cena od 227 PLN.

1 x Drukarka wielofunkcyjna 3-w-1 Epson EcoTank L3151 

Świetna jakość druku dokumentów i zdjęć, koszt poniżej 1 gr za stronę mono i 2 gr za kolor, skanowanie, kopiowanie i pewność, że nie skończy Ci się atrament wtedy, gdy się tego najmniej spodziewasz! Takie rzeczy to tylko z Epson! A dokładnie z Epson L3151 – urządzeniem wielofunkcyjnym dla domu czy małej firmy. Oferuje ono najniższy koszt druku, a dzięki zastosowaniu technologii MicroPiezo (druk bez podgrzewania) oszczędza prąd i środowisko naturalne. Dodatkowo firma dorzuca do tego zapas atramentu na 3 lata i wydłużoną gwarancję na 36 miesięcy. Full wypas.

Więcej informacji o produktach EPSON: YouTube, Facebook, Instagram


Upominek od Mars Polska oraz zapas bezcukrowych gum do żucia obejmujący Orbit® Spearmint, Orbit® Peppermint oraz Orbit® for Kids, rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® od lat promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem od 2013 roku, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

Więcej na Facebooku i Instagramie Orbit.


10x Voucher o wartości 150 zł na zakupy we Frisco.pl. Uwaga! Realizacja vouchera możliwa wyłącznie przy zamówieniach o minimalnej wartości 250zł. 

Frisco.pl to działający od 14 lat największy supermarket internetowy w Polsce, będący nowoczesną i wygodną alternatywną dla dużych zakupów spożywczych w sklepach stacjonarnych. Oferuje szeroki asortyment produktów oraz ceny na poziomie hipermarketów. Dzięki temu zapewnia możliwość zaoszczędzenia czasu oraz zrobienia w jednym miejscu kompleksowych zakupów z dostawą, bez wychodzenia z domu.

Więcej na Facebooku, Instagramie, YouTube

Więcej na Facebooku, Instagramie, YouTube


2x Wyprawka szkolna od MSI

Zestaw zawiera:

 • Plecak MSI Air
 • Mysz MSI M92
 • Zestaw Fan Day Pack
 • Długopis MSI
 • Jajko MSI

 

Kiedy trzeba uwolnić swoją kreatywność albo zdobyć wiedzę na nadchodzącą klasówkę, wtedy laptop okazuje się najlepszym przyjacielem. MSI oferuje laptopy, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników:

 • Seria Modern łączy w sobie elegancki design z najnowocześniejszymi podzespołami. Wydajne procesory zapewniają wysoką produktywność, a niewielka waga pozwala zabrać laptop wszędzie tam, gdzie będziemy go potrzebować.
 • Seria Prestige zamyka w ultra smukłej i lekkiej obudowie najwyższą wydajność oferowaną przez procesory Intel. Laptopy z serii Prestige zostały stworzone po to, aby podkreślić styl i wyjątkowość właściciela, a zarazem zapewnić mu potrzebną do pracy i rozrywki moc i mobilność.

Więcej na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

REGULAMIN AKCJI KONKURSOWEJ „OH!SZKOŁO”


Pielęgnacja Uroda

Rak nerki – nowotwór, który długo nie daje objawów. Palenie papierosów szczególnie zwiększa ryzyko zachorowania

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 października 2021
Rak nerki - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania
Fot. iStock

Rak nerki to nowotwór stosunkowo rzadki, co roku w Polsce diagnozuje się ok. 5000 nowych przypadków choroby. Nowotwory złośliwe nerki we wczesnym stadium zaawansowania nie powodują dolegliwości bólowych ani innych objawów, dlatego rak nerki często diagnozowany jest już w stopniu zaawansowanym. A im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Co należy wiedzieć o raku nerki?

Rak nerki

Określenie „rak nerki” dotyczy grupy nowotworów złośliwych rozwijających się w nerce. Najczęstszym typem nowotworu nerki jest rak jasnokomórkowy (90% przypadków raka nerki), który cechuje się najwyższym stopniem zaawansowania, w tym obecnością odległych przerzutów oraz najwyższym stopniem złośliwości histologicznej w momencie wykrycia.

Rak nerki dotyczy 3% ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe, zajmuje 8. pozycję pod względem ilości zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn i 10. u kobiet.

Choć do grupy ryzyka zaliczamy przede wszystkim mężczyzn po 45 roku życia i kobiety między 55. a 74. rokiem życia, zaczynają się częściej pojawiać przypadki raka nerki poniżej 40 roku życia, oraz po wysokich dawkach chemioterapii.

Rak nerki - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Rak nerki

 • napromienianie miednicy;
 • styczność w pracy z substancjami takimi jak: azbest, kadm, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, trichloroetylen, perchloroetylen;
 • nadużywanie środków przeciwbólowych;
 • przewlekła choroba nerek i dializy — rak nerki częściej rozwija się u pacjentów dializowanych;
 • gdy krewny 1. stopnia chorował na tę chorobę;
 • obciążenie niektórymi zespołami genetycznymi (np. zespół von Hippla i Linadua)

Rak nerki — objawy 

Objawy raka nerki we wczesnym stadium

Jeśli chodzi o objawy, to trzeba wiedzieć, że rak nerki we wczesnym stadium rozwoju nie powoduje dolegliwości. Niekiedy odnotowuje się obecność krwi w moczu, ale zazwyczaj jest jej tak niewiele, że osoba chora nie zdaje sobie sprawy z obecności tego symptomu.

Rak nerki - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Rak nerki

Rak nerki — objawy w stadium zaawansowanym

Zaawansowany rak nerki daje objawy trudne do zignorowania, które powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza. U chorego może pojawić się:

 • guz na plecach w okolicy lędźwiowej;
 • ból w okolicy lędźwiowej pojawia się wtedy, gdy guz osiągnie znaczne rozmiary;
 • obecność krwi w moczu — objaw pojawia się u około 40-60% chorych i jest najczęściej bezbolesny;
 • osłabienie;
 • zmniejszenie masy ciała;
 • gorączka z nocnymi potami.

Klasyczna triada (krwiomocz, ból i wyczuwalny guz) pojawia się jedynie u 7-15% chorych. O wiele częściej powyższe objawy raka nerki pojawiają się odrębnie.

Rak nerki — przerzuty

W przypadku raka nerki przerzuty odległe pojawiają się u około 30% pacjentów z nowo rozpoznanym rakiem nerki. Najczęściej zlokalizowane są one w:

 • płucach (75%)
 • tkankach miękkich (33%)
 • kościach (20%)
 • wątrobie (18%)
 • centralnym układzie nerwowym (8%)

Diagnostyka w przypadku podejrzenia raka nerki

Podstawą diagnostyki jest zebranie wywiadu oraz przeprowadzenie badania u pacjenta. Lekarz może zlecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak:

 • badanie ogólne moczu;
 • morfologię krwi obwodowej;
 • oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego (CRP);
 • oznaczenie stężenia kreatyniny;
 • badanie USG jamy brzusznej.

Jeśli wyniki badania wskazują na obecność raka nerki, lekarz skieruje chorego na tomografię komputerową jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny, zdjęcie RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej, aby określić wielkość i położenie guza oraz wykluczyć obecność przerzutów odległych. Ocenia się również wydolności zdrowej nerki, gdy trzeba będzie usunąć chorą nerkę.

Rak nerki - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock

Rak nerki — leczenie i rokowania  

Jeśli specjalista zdiagnozuje raka nerki, decyduje o sposobie leczenia, co zależy od zaawansowania nowotworu i stanu chorego.

 • Pacjenci bez przerzutów odległych  poddawani są operacji wycięcia guza (co zależy m.in. od wielkości oraz umiejscowienia guza) lub całej nerki.
 • U chorych, którzy nie mogą zostać poddani operacji, stosuje się najczęściej leczenie objawowe, mające na celu zniszczenie guza z użyciem fal o częstotliwości radiowej lub bardzo niskiej temperatury.
 • U pacjentów z przerzutami odległymi obecnie stosuje się leczenie systemowe polegające na podawaniu leków wpływających na funkcjonowanie układu immunologicznego lub leków oddziałujących na komórki raka za pośrednictwem specjalnych receptorów. Czasem  pacjentom proponuje się również leczenie chirurgiczne. Jeśli typ raka nerki na to pozwoli, stosuje się także klasyczną chemioterapię.

Radioterapia stosowana jest wyłącznie w celu zmniejszenia natężenia bólu powodowanego przez przerzuty w kościach.

Rokowania w przypadku raka nerki zależą od stopnia zaawansowania zdiagnozowanego nowotworu

W przypadku:

 • chorych z rakiem w I stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycie wynosi 80-90%;
 • u chorych z nowotworem o II stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycie wynosi 50-70%;
 • dla chorych z nowotworem o III stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycie wynosi 20-30%;
 • dla chorych z nowotworem w najbardziej zaawansowanym stadium (stopień IV) przeżycie 5-letnie wynosi około 5%.

Szanse na wyleczenie maleją w przypadku obecności przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych lub obecności zatorów z komórek nowotworowych w naczyniach żylnych.


źródło: www.mp.pl,www.onkonet.pl

Zobacz także

Medycyna estetyczna kontra cellulit

Chcesz zapomnieć o bliznach, rozstępach i cellulicie? Sprawdzamy skuteczne sposoby medycyny estetycznej

Wygląd paznokci zdradza choroby i pielęgnacyjne zaniedbania. Sprawdź, co mówią o tobie twoje paznokcie

mydło siarkowe - zastosowanie, przeciwwskazania

Mydło siarkowe do walki z niedoskonałościami skóry. Kiedy warto je stosować?