Go to content

Regeneracja paznokci – to musisz wiedzieć

Fot. iStock

Paznokcie na pokaz

Moje paznokcie i skóra dłoni nie wyglądają najlepiej, łatwo zauważyć na nich ślady po upalnym lecie. Słońce zapewnia ładną opaleniznę, ale nadmierne promieniowanie UV powoduje też żółknięcie paznokci, nie służą im używane latem kolorowe lakiery, ani morskie kąpiele. Najczęstszy problem to przesuszone paznokcie – łatwo się łamią, rozdwajają, kolejny – depigmentacja płytki, wtedy na paznokciu można zauważyć kremowo-żółte plamy lub „pęcherzyki”. Postanowiłam właśnie teraz, przed zimnymi dniami, zregenerować i odżywić swoje dłonie i stopy.

Kuracja na miarę

Jeśli paznokcie są bardzo zniszczone najlepiej oddać się pod opiekę manikiurzystce. Jeden ze świetnie działających zabiegów, to japoński p-shine, odżywiający i wzmacniający paznokcie, idealny, gdy mamy problemy z łamaniem, rozdwajaniem lub cienką płytką. Zabieg polega na wcieraniu energicznymi ruchami pasty w naturalną płytkę oraz naniesienie na nią warstwy pudru. Technologia p-shine pobudza krążenie krwi, wzmacnia, przyspiesza wzrost, poprawia ukrwienie i zapewnia naturalny wygląd paznokci Zapobiega też rozdwajaniu się płytki.

Kuracja rewitalizująca to z kolei seria około pięciu wizyt u manikiurzystki, podczas których stosuje na całe dłonie maski, peelingi i masaże. Skutek to usunięcie przebarwienia płytki paznokciowej, rozjaśnienie i wygładzenie. W trakcie kuracji zalecany jest mniej inwazyjny manicure „na ciepło” lub spa, który zwiększa efekt nawilżenia płytki paznokciowej i skóry rąk. Bardzo pomocne są też zabiegi parafinowe dla dłoni i stóp, które intensywnie nawilżają, zatrzymują wodę w skórze i paznokciach. 

Noś klapki!

Jeśli jesienią wciąż chodzisz  na basen, pamiętaj,  że w takich miejscach łatwiej o zakażenie grzybicą. Gdy zauważysz przebarwienia skórne, pieczenie i swędzenie, stany zapalne bądź niepokojące zmiany na płytce paznokciowej (np. brunatnienie paznokcia, nienaturalne bruzdy, oddzielenie się płytki od łożyska – pusta przestrzeń pod płytką) powinnaś, jak najszybciej pójść do dermatologa. W przypadku grzybicy lekarz przepisze leki hamujące rozwój grzybów, bakterii i drobnoustrojów. W aptekach dostępne są preparaty profilaktyczne chroniące przed grzybicą: pianki, żele, aerozole, płyny i kremy. Pamiętaj też o noszeniu na basenie własnych klapków.( klapek?) 

Na cytrynowo

Chcesz sama zintensyfikować efekty kuracji, nie zaszkodzi, gdy wspomożesz ją domowymi sposobami. Do miseczki zetrzyj ma tarce świeży ogórek, dodaj połówkę pokrojonej drobno cytryny i dwie łyżki startego jabłka. W przygotowanej mieszance mocz palce około 15 minut, zabieg powtarzaj co kilka dni przez miesiąc. Efektem będą dużo jaśniejsze, elastyczne i odżywione paznokcie. Przy poważniejszych uszkodzeniach takich, jak rozwarstwienia, czy brak elastyczności, korzystaj z witaminowych suplementów, zawierających A, B7, C i E. Pamiętaj też o dawce protein (duża zawartość białka w diecie) oraz cynku. W salonie takie uszkodzenia usuwane są mechanicznie pilnikiem i peelingiem, następnie nawilżane i natłuszczane. Po takim zabiegu powinno się stosować odżywki nawilżające z serii hydro-therapy, indywidualnie dobrane do typu paznokci.

Nie zapominaj o pielęgnacji dłoni i stóp nawet, jeśli nie masz problemów. Regeneracja paznokci przyda się każdemu. Podstawowe zasady codziennej pielęgnacji to: tłuste kremy, emulsje do nawilżania skórek, kremy i maści z witaminą A. Wcieraj w płytkę paznokciową i skórki oliwkę (olej rycynowy, oliwa z oliwek, oliwa z dodatkiem olejków eterycznych, np. cytryna, grejpfrut) i zrezygnuj z metalowego pilnika.