Depilacja dla większości kobiet, to obowiązkowa część pielęgnacji ciała. Fakt, gładkie ciało z nawilżoną skórą wygląda estetycznie. Niestety nasze starania mogą zaprzepaścić wrastające w skórę włoski.
Włoski mogą wrastać i tworzyć stan zapalny, który szpeci, ale przede wszystkim sprawia ból. Po depilacji włoski nie przebijają się przez skórę i stają się przyczyną kłopotów. Gdy stan zapalny się pogłębia, a włosy nadal rosną pod skórą, formują się cysty. Można ich się pozbyć, ale jeszcze lepiej nie dopuszczać do ich powstawania.
Pozbądź się wrośniętych włosków krok po kroku
1. Strumień ciepłej wody
Ciepły prysznic doskonale oczyści skórę, rozszerzy pory i przygotuje skórę do zabiegu. Zmiękczona skóra jest bardziej podatna na usuwanie cyst i włosków, ponieważ część naskórka, w której pojawia się stan zapalny, staje się słabsza i bardziej przepuszczalna.
2. Złuszczanie naskórka
Peeling doskonale złuszcza martwy naskórek oraz pobudza krążenie krwi w skórze. Nie szoruj skóry preparatem, ale delikatnie nanieś go na rękawice do kąpieli i masuj. Regularny peeling (raz w tygodniu) pobudzi proces odnowy, rozjaśni i wygładzi skórę oraz ułatwi wchłanianie aktywnych składników balsamów. Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych specyfików, wypróbuj sposób na szybki domowy peeling
z kawą i miodem:
- 2 łyżki kawy mielonej
- 1/3 szklanki wody
- łyżka miodu naturalnego
Kawę zalej wrzątkiem z 1/3 szklanki → Po 20 min naciągania naparu pod przykryciem, odcedź fusy i wymieszaj z łyżką miodu naturalnego → Gotowym peelingiem delikatnie masuj szyję i dekolt okrągłymi ruchami → Spłucz peeling chłodnym prysznicem.
3. Olejki eteryczne
Po ciepłym prysznicu i peelingu osusz skórę, a następnie nałóż za pomocą patyczka do uszu jeden z wybranych olejków eterycznych:
- z drzewa herbacianego – to najlepszy naturalny środek antybakteryjny. Zmniejsza infekcje, wysusza rankę, dzięki czemu wrastające włosy łatwiej wychodzą na powierzchnię skóry.
- z oczaru wirginijskiego – leczy oraz zapobiega stanom zapalnym podbiegłym krwią lub ropą. Wykazuje skuteczne działanie ściągające oraz jest bogaty w garbniki, które pobudzają krążenie krwi.
Aby zabieg był skuteczny, delikatny masaż powtarzaj dwa razy dziennie.
4. Usunięcie włosa
Po przeprowadzeniu powyższej pielęgnacji, gdy włosek jest widoczny przez skórę i gotowy do usunięcia, czas się go pozbyć.
- Pamiętaj o higienie i umyj ręce. Nie próbuj rozdrapywać krostki i wyciągać włoska paznokciami.
- Weź dobrze wyprofilowaną i ostrą pęsetę, odkaź ją.
- Złap go i usuń zdecydowanym ruchem.
- Po usunięciu włoska, nałóż trochę żelu aloesowego, by przyspieszyć proces gojenia.
Na przyszłość, powtarzaj ciepły prysznic i peeling przed depilacją, a zmniejszysz szanse na ponownie pojawienie się kłopotów z wrastającymi włoskami.
źródło: krokdozdrowia.pl