Pielęgnacja Uroda

Tłusta cera – jak ją pielęgnować, by nie sprawiała problemów?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 października 2020
Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować
Fot. iStock
 

Tłusta cera to problem wielu kobiet. Nie wygląda ona zdrowo, zazwyczaj nieestetycznie się błyszczy, co potrafi zepsuć nawet najbardziej staranny makijaż. Dodatku miewa tendencję do wyprysków i zaskórników, co sprawia dodatkowy kłopot posiadaczkom tego typu cery. Czym charakteryzuje się tłusta cera i jak ją pielęgnować, by wyglądała jak najlepiej?

Może się wydawać, że tłusta cera to zazwyczaj problem dotyczący młodzieży w okresie dojrzewania. Tymczasem wiele dorosłych kobiet, ale i mężczyzn, miewa z nią problem.

Tłusta cera — przyczyny

Problemy z nadmiernym przetłuszczaniem się cery zazwyczaj pojawiają się w okresie dojrzewania.  Wówczas tłusta cera jest efektem aktywności hormonów androgenowych, które pobudzają je do pracy. W przypadku dojrzałych pań zbyt intensywna produkcja sebum może wynikać z nadmiernego stężenia progesteronu. Ale powodów kłopotów z przetłuszczającą się cerą jest więcej. Duże znaczenie mogą mieć predyspozycje genetyczne, problemy z układem pokarmowym, niewłaściwa dieta, palenie papierosów, czy długotrwały stres i wreszcie nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Zbyt intensywna praca gruczołów łojowych powoduje, że niedługo po umyciu skóra zaczyna się bardzo nieestetycznie świecić, błyszczeć. Może pojawiać się z powodu przytkanych gruczołów łojowych trądzik i rozszerzone pory, zwane zaskórnikami. Najczęściej problem szczególnie uwidacznia się na czole, brodzie i nosie. Dyskomfort powoduje świadomość, że nieestetyczne błyszczenie przyciąga uwagę innych osób.

Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować

Fot. iStock/tłusta cera

Ale nawet jeśli się wydaje, że tłusta cera nie ma dobrych stron, trzeba przypomnieć, że jest ona odporniejsza na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W sposób mniej widoczny od innych typów cery, tłusta skóra wolniej się starzeje i później również uwidaczniają się na niej głębokie zmarszczki.

Dieta a tłusta cera

Zbilansowana dieta to klucz do doskonałego wyglądu skóry. Jeśli problemem jest tłusta cera, ważne, by nie brakowało w codziennych posiłkach witamin ważnych dla jej kondycji — z grupy B, A, C oraz E, cynk. Pomocne będą świeże owoce i orzechy, pełnoziarniste produkty oraz drożdże. Szczególnie pomocne są przy tłustej cerze drożdże, będące bogatym źródłem witamin z grupy B, a także: fosforu, magnezu, cynku, żelaza, selenu, potasu, chromu. Zawierają także witaminę H (zwana także B7 lub biotyną), która doskonale wpływa na skórę, pomagając pozbyć się z niej niedoskonałości.  Ważne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Dlatego codziennie należy pić przynajmniej 1,5 – 2 litry wody. Z diety należy wyrzucić używki takie jak: alkohol, papierosy, czekoladę, czy bardzo pikantne potrawy. Wykluczone są także produkty przetworzone, fast foody, jedzenie „napakowane” chemią, nasycone konserwantami i sztucznymi barwnikami.

Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować

Fot. iStock/tłusta cera

Pielęgnacja cery tłustej

Tłusta cera wymaga właściwiej pielęgnacji, która ograniczy problem nadmiernego wydzielania sebum. W aptekach, jak i drogeriach, bez problemu można kupić całe serie kosmetyków dedykowanych tłustej cerze. Najlepiej, by były łagodne, jeśli na skórze uwidaczniają się stany zapalne. Warto sięgać po odpowiednią piankę lub emulsję do mycia twarzy regularnie, rano i wieczorem. Dobrze jest stosować na dzień krem nawilżająco-matujący, który załagodzi problem zbyt szybkiego i nadmiernego połysku na skórze. Na noc najlepiej sprawdzi się krem regulujący wydzielanie sebum. Doskonale sprawdzą się przy tłustej skórze kosmetyki, które mają za zadanie ściągnąć skórę, wykazują działanie antybakteryjne, przeciwłojotokowe, łagodzące, i hamujące tendencję skóry do tworzenia zaskórników. Tłusta cera będzie wyglądała lepiej po nałożeniu odpowiedniej maseczki na twarz. Szczególnie pomocne są preparaty z leczniczą zieloną glinką, oczyszczającym węglem aktywnym, zieloną herbatą, czy cynkiem.

Fot. iStock/tłusta cera

Na pewno trzeba unikać produktów opartych na ciężkich olejkach naturalnych, które mogą prowadzić do zatykania i tak obciążonych już porów. Kosmetyki pielęgnacyjne nie powinny także zawierać alkoholu, powodującego przesuszanie skóry, co może źle wpływać na jej kondycję.

Sięgając po kosmetyki kolorowe do makijażu, najlepiej wybierać kosmetyki naturalne, mineralne, które nie obciążają skóry, a w wielu przypadkach działają na jej korzyść. Konieczne jest także wykonywanie dokładnego demakijażu na noc, oraz powstrzymywanie się przed wycieraniem tłustych partii skóry dłonią, by nie przenosić bakterii.

Tłusta cera a wizyta u specjalisty

Jeśli mimo zmian w diecie, oraz przestrzegania reguł pielęgnacyjnych problem się nie zmniejsza, lub też dochodzą do niego kłopoty z trądzikiem, warto porozmawiać ze specjalistą. Być może za kłopotami z cerą stoi nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca, np. przy niedoczynności. To jednak można stwierdzić jedynie po wykonaniu odpowiednich badań. Najlepiej zgłosić się do lekarza dermatologa, który, jeśli zaistnieje taka konieczność, pokieruje pacjenta dalej.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl

Pielęgnacja Uroda

Rusza 9 edycja kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM 2020

Redakcja
Redakcja
12 października 2020
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

W tym roku głównym przesłaniem kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM jest „Biustopozytywność – jako sposób na zdrowie piersi”. – Dbanie o siebie zaczyna się od pozytywnej relacji ze swoim ciałem – mówi Izabela Sakutova, inicjatorka kampanii. A Polki wciąż  nie postrzegają swoich piersi jako ważnej części swojego ciała i nie umieją o nie dbać – jak wskazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez Fundację Wsparcie na Starcie wśród ponad 3000 kobiet. Do biustopozytywności i dbania o siebie namawiają tegoroczni ambasadorzy kampanii, DOTYKAM=WYGRYWAM a wśród nich: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Kinga Zawodnik, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Anna Iberszer, Anna Męczyńska, Paulina Koziejowska oraz dwóch panów: Qczaj i Michał Piróg. W gronie ambasadorek kampanii znalazły się także influencerki: Ola Nowak, Siostry ADiHD, Laura Ogrodowczyk, Karolina Cwalina, Anna Jaworska (MumMe.pl) oraz Miss Polonia Karolina Bielawska.

Fot. Materiały prasowe

W październiku, jak co roku w ramach kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM ruszy także akcja reCYClingu, czyli zbiórki biustonoszy, która odbywać się będzie w ponad 160 sklepach bieliźnianych w całej Polsce. W poprzednich edycjach kampanii udało się zebrać prawie 100 tys. staników. Środki uzyskane z ich reCYClingu, podobnie jak w latach poprzednich, zostaną przekazane na wsparcie działalności statutowej Stowarzyszenia Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji Wsparcie na Starcie.

Dbanie o siebie zaczyna się od pozytywnej relacji ze swoim ciałem

– Od ponad 20 lat w Polsce organizowane są kampanie prozdrowotne i promujące profilaktykę raka piersi. Zwykle mają one bardzo poważny wydźwięk. Nasze zdrowie to bardzo ważna sprawa, ale łatwiej wdrażać zdrowe nawyki, gdy rozmawiamy o nich bardziej empatycznie i ludzko. Wiemy, że strach przed chorobą bywa wystarczającą barierą przed zmianami i zadbaniem o siebie. Nie chcemy, by kobiety bały się samobadania, by myślały o nim jak o czymś trudnym, strasznym stąd pomysł na książkę cegiełkę „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam” i film #mojewdotykusą. Wszystko, co robimy w ramach akcji DOTYKAM=WYGRYWAM ma służyć odczarowaniu relacji z naszym biustem – mówi Izabela Sakutova organizatorka kampanii, międzynarodowa ekspertka brafittingu. Budowanie zdrowych nawyków zaczyna się w młodym wieku, bo wtedy mamy większą pewność, że staną się one częścią życia dojrzałych kobiet – dodaje na koniec.

Fot. Materiały prasowe

Co polskie nastolatki wiedzą o zdrowiu piersi?

W ankiecie zrealizowanej przez fundację Wsparcie na Starcie, aż 78% dziewcząt stwierdziło, że ich Mamy nie rozmawiały z nimi nigdy na temat zdrowia piersi. Blisko 50% dziewcząt, które wzięły udział w badaniu, nie akceptuje swoich piersi i uważa, że ich piersi są albo za małe, albo za duże. A 40% badanych dziewcząt myśli, że rak piersi powstaje wskutek działania antyprespirantów, opalania, ran, siniaków, fal emitowanych przez telefon komórkowy, noszenia niewłaściwie dopasowanego biustonosza czy posiadania większego rozmiaru piersi.

Jak dbają o zdrowie swoich piersi polskie Mamy?

Wg wyników zrealizowanej ankiety – prawie 50% mam, które mają córki, nie akceptuje swoich piersi. Aż 61% z nich przyznało, że rozwój piersi wpływał na ich poczucie pewności siebie, gdy były nastolatką. I niestety 82% Mam, które wzięły udział w ankiecie, nie wykonuje samobadania piersi (raz w miesiącu), z czego 65% albo w ogóle go nie wykonuje, albo nie pamięta, kiedy ostatnim razem wykonywało.

Fot. Materiały prasowe

Książka CEGIEŁKA

– Dlatego napisałam książkę, która w moim odczuciu może wpłynąć za zmiany w zakresie dbania o zdrowie piersi wśród nastolatek i ich mam. Celem, który mi stawiam sobie jest zachęcenie kobiet do tego by wzięły 100% odpowiedzialność za swoje zdrowie i życie, jednocześnie dając dobry przykład swoim córkom. Mam też nadzieję, że uświadomione nastolatki mają szanse zmienić podejście do tematu profilaktyki i zdrowia u swoich Mam – dodaje Izabela Sakutova.

Fot. Materiały prasowe

„Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam” to książka cegiełka napisana charytatywnie, przez organizatorkę kampanii i ekspertkę brafittingu sponad 20 letnim doświadczeniem – Izabelę Sakutovą. Stanowi ona dodatkowe wsparcie 9 edycji kampanii Dotykam=Wygrywam i Fundacji Wsparcie na Starcie, budującej zdrowe nawyki dotyczące piersi wśród nastolatek. Książka jest kompletnym, praktycznym przewodnikiem dla zdezorientowanych nastolatek i ich mam, obalającym mity związane z rozwojem piersi, profilaktyką raka piersi i doborem biustonosza. To wiedza podana w łatwo przyswajany sposób, tworząca w młodych kobietach zdrowe nawyki na przyszłość i wspierająca w nich poczucie pewności siebie przez biustopozytywne podejście do życia przez podjęcie rozmowy na temat uczuć i emocji związanych z piersiami. Przemawiające do wyobraźni ilustracje do książki wykonała Magda Danaj Porysunki.

Książkę można kupić w przedsprzedaży pod linkiem bit.ly/PokochajSwojePiersi, a od października biustopozytywna książka będzie dostępna w profesjonalnych sklepach brafittingowych, których adresy znajdą się na stronie www.dotykamwygrywam.pl

Całościowy zysk ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na stworzenie przez fundację Wsparcie na Starcie mobilnej aplikacji, która służyć będzie jako pomoc edukacyjna dla nastolatek. Głównym zadaniem aplikacji będzie promowanie profilaktyki raka piersi poprzez naukę samobadania oraz poznanie i zapobieganie symptomom źle dobranego biustonosza.

6 ton staników z reCYClingu

Kampania DOTYKAM=WYGRYWAM organizowana jest od 9 lat z inicjatywy Izabeli Sakutovej, międzynarodowej ekspertki brafittingu we współpracy z bieliźnianą marką Panache, która specjalizuje się w produkcji bielizny w zakresie rozmiarów D plus. W ramach kampanii, od 9 lat organizatorzy namawiają Polki do oddawania w salonach brafittingowych do reCYClingu swoich niepasujących biustonoszy, które są w dobrym stanie użytkowym i którym w ramach nurtu eco zero waste można nadać drugie życie. Zebrane biustonosze przekazywane są firmie recyklingowej 3R Recycling Solutions, a uzyskane środki wspierają charytatywne działania związane z walką z rakiem piersi. W sumie w trakcie 8 edycji kampanii w ramach reCYClingu zebrano 96.699 staników, czyli prawie 6 ton!!!! W tym roku od 1 do 31 października w sklepach bieliźnianych w całej Polsce będzie można ponownie oddać biustonosze do reCYClingu. Jak w latach ubiegłych wszystkie środki uzyskane w ramach reCYClingu zasilą konta dwóch organizacji: Stowarzyszenia Amazonki Ruch Społeczny i Fundacji Wsparcie na Starcie. Adresy sklepów biorących udział w akcji reCYClingowej znajdują się na www.dotykamwygrywam.pl.

Fot. Materiały prasowe

#mojewdotykusą

Jak wynika z przeprowadzonej przez fundację Wsparcie na Starcie ankiety, na grupie blisko 3000 dziewcząt i kobiet, mają one trudności ze znalezieniem słów, które mogłyby opisać ich piersi. Nie wiedzą jakie są ich piersi w dotyku, nie znają  ich, bo ich nie dotykają.

Jak gąbeczki, galaretki, sprężynki czy puchowate?

Jakie są Twoje piersi?

Na potrzeby tegorocznej akcji powstał film promujący hashtag #mojewdotykusą. Możemy w nim zobaczyć ambasadorów tegorocznej kampanii. Okazuje się, że każdy z nich znalazł inne, oryginalne i inspirujące określenie biustu, wynikające z posiadania pełnej świadomości własnych piersi i ich regularnego samobadania. Do nagrania filmu organizatorzy zaprosili także przedstawicielki młodego pokolenia. Wystąpiły w nim m.in.: Katarzyna Bajor – Maćkowiak (hellokejti), Michalina Ryznarek (ryznarek), Karolina Wiśniewska (wisniewska_karoolina), Ula Sitarz (ula.si), Marta Waluk (marta.waluk.stylist), Sylwia Zabost (dandymilady) i Magda Marcinkowska (curvy.batman), które także namawiają swoje rówieśniczki do wzięcia odpowiedzialności za zdrowie swoich piersi.

Celem towarzyszącego kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM 2020 hashtaga #mojewdotykusą jest zachęcenie kobiet do samobadania, czyli dotykania i poznania własnych piersi.

– Chcemy zachęcić wszystkie kobiety, by śmielej poznawały swój biust i samobadały go regularnie. Tylko wtedy będą świadome tego, co dla ich piersi jest normalne i będą w stanie na wczesnym etapie wyłapać ewentualne zmiany. Moim marzeniem jest, aby dziewczęta oraz kobiety bez skrępowania rozmawiały o swoich piersiach, by ta kampania dała im odwagę do poznawania swoich piersi, bo dotyk może uratować ich życie – mówi Izabela Sakutova, organizator kampanii.

Fot. Materiały prasowe

LOKALNA EDUKACJA W SKLEPACH BRAFITTINGOWYCH

Co roku kampania DOTYKAM=WYGRYWAM nie toczy się tylko w mediach. To przede wszystkim edukacja kobiet w ponad 160 profesjonalnych sklepach brafittingowych na terenie Polski, które w październiku organizują spotkania uświadamiające i budujące zdrowe nawyki dotyczące dbania o zdrowie piersi oraz zbiórkę biustonoszy tzw. reCYClingu. Aby sprawdzić datę spotkań i adresy sklepów zaangażowanych w kampanię, wystarczy wejść na stronę www.dotykamwygrywam.pl i włączyć się w biustopozytywną akcję.

Fot. Materiały prasowe

TROCHĘ STATYSTYK – NOWOTWÓR PIERSI W POLSCE

W Polsce, pomimo wielu lat prowadzenia działań edukacyjnych, rak piersi znajduje się na pierwszym miejscu wśród diagnozowanych nowotworów (prawie 25%). W ciągu ostatnich trzech dekad zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi wzrosła ponad dwukrotnie. Ponad 18.000 kobiet co roku słyszy diagnozę: „Ma Pani nowotwór złośliwy piersi” wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów. Ponad 5 000 kobiet, co roku umiera. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia niekiedy nawet w 100 proc. A według lekarzy najlepszym sposobem na jego wczesne wykrycie jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Mimo wielu lat działań edukacyjnych wciąż tylko 2-3% kobiet wykonuje je poprawnie i regularnie (co miesiąc).

Więcej informacji:

www.dotykamwygrywam.pl

www.wsparcienastarcie.edu.pl

www.ruchspoleczny.org.pl

 

Poznaj historię kampanii na stronie www.dotykamwygrywam.pl


Pielęgnacja Uroda

W co się ubrać na jesienną wycieczkę w góry?

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
12 października 2020
Fot. Materiały prasowe

Jesień to wspaniały czas na górskie wędrówki. Widoki zapierają dech w piersiach. Wiele osób wybiera tylko tę porę roku na wyjazd w góry, ponieważ jest tam wtedy niesamowicie kolorowo, a szlaki są znacznie mniej zatłoczone niż w sezonie.

Podczas jesiennych wycieczek górskich najlepiej sprawdza się strój “na cebulkę”. Kilka warstw ubrań znacznie lepiej będzie chroniło ciało przed przegrzaniem i wyziębieniem niż jeden wełniany sweter, który po przemoczeniu wyschnie może w czerwcu.

Strój trzeba też dobrać do intensywności aktywności. Odzież termoaktywna i termiczna sprawdzi się z pewnością najlepiej, ale jeśli jej nie masz i nie zamierzasz kupować, ten fakt nie dyskwalifikuje Cię z pieszych przechadzek.

Podstawa, czyli buty trekkingowe

Wygodne obuwie to podstawa udanej przechadzki lub trekkingowej wyprawy. Na jesienną eskapadę warto wybrać model nieprzemakalny – jeżeli akurat nie złapie Cię deszcz, to raczej na pewno trafisz na rosę. Nie wszystkie buty trekingowe sa nieprzemakalne – muszą mieć wodoodporna membranę.

Zapytaj sprzedawcę, czy wybrany przez Ciebie model będzie odpowiedni na jesienne przechadzki. Przegrzana lub wychłodzona stopa to bardzo duży dyskomfort. Buty powinny też usztywniać kostkę – w ten sposób ograniczysz do minimum ryzyko uszkodzenia stawu skokowego, np. w razie poślizgnięcia na mokrym kamieniu.

Fot. Materiały prasowe

Pamiętaj też o skarpetkach. Zwykłe bawełniane będą szybko przemakać i niestety długo schnąć. Termoaktywne skarpetki to nieduży wydatek, bardzo poprawiający komfort w czasie chodzenia i również po nim, gdy po kilku godzinach wreszcie wyciągniesz z nich stopę.

Podsumowując: buty muszą być nieprzemakalne, stabilizować kostkę, nie przegrzewać stopy i mieć antypoślizgową podeszwę.

Ubranie na górskie wędrówki – termiczne a termoaktywne

Terminy bielizna termoaktywna i termiczna często bywają stosowane zamiennie, co jest błędem. Odzież termoaktywna to taka, która reguluje komfort cieplny.

Z pewnością w tego rodzaju tkaninach nie zmarzniemy po intensywnym wysiłku, tak jak np. w bawełnianym t-shircie, który po tym jak nasiąknie potem, będzie bardzo długo schnąć. W czasie pobytu na zewnątrz jest to bardzo niekomfortowe i szybko może doprowadzić do nadmiernego wyziębienia organizmu.

Odzież termiczna z kolei pomaga zachować ciepło i chroni przed wyziębieniem organizmu. Termiczna bielizna, koszulka czy spodnie doskonale sprawdzą się podczas przebywania na zewnątrz, gdzie panują niskie temperatury, a my nie będziemy za bardzo aktywni, np. podczas kuligu, wydarzenia muzycznego na świeżym powietrzu czy spokojnego spaceru.

Jeżeli planujesz spokojne przechadzki po górach jesienią, wybierz ubrania termiczne. Gdy jednak chcesz przemierzać szlaki w tempie co najmniej trekkingowym, pomyśl o termoaktywnym wdzianku.

Warto też rozważyć zakup ubrania lub bielizny czy skarpet z wełny merino. Te naturalne włókna nie tylko doskonale chronią przed zimnem, ale też świetnie odprowadzają wilgoć – zatem łączą zalety termoaktywności i termiczności.

Kurtka i plecak w góry

Kurtka, którą kupisz na jesienne przechadzki po górach, sprawdzi się też wiosną na rowerze i latem nad morzem. Dobrym wyborem będzie taka z membraną chroniącą od wody i wiatru.

To dosyć uniwersalny zakup, z którego z pewnością będziesz wiele razy korzystać, z tego względu warto zainwestować w dobrej jakości produkt. Najlepiej, żeby taka kurtka była dłuższa z tyłu, miała kaptur i rękawy zaczepiane na nadgarstkach. Przydadzą się też sporo kieszeni oraz elementy odblaskowe.

Fot. Materiały prasowe

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku plecaka. Lekki plecak, w który spakujesz wszystkie niezbędne rzeczy na 2- lub 3-dniową wycieczkę, nie musi mieć większej pojemności niż 30 litrów. Ważne jest, aby nie przemakał.

Jeżeli chcesz z nim chodzić po górach, wybierz model, który nie zrobi rozgrzanego piekarnika pomiędzy Twoimi plecami a tylną ścianką. Każdy, kto kiedykolwiek chodził lub jeździł na rowerze z plecakiem na plecach (na długie dystanse, a co gorsze w czasie upałów), wie, o co chodzi.

Na rynku można znaleźć modele wyposażone w rozwiązania, dzięki którym jest w tym obszarze obieg powietrza, co w rezultacie znacznie podnosi komfort noszenia plecaka. Spakuj go w taki sposób, żeby ciężar rozkładał się równomiernie.

Sprawdź jesienne wyprawy Travelduck:

Materiał Prasowy Travelduck


Zobacz także

Intraceuticals

Intraceuticals zabieg gwiazd

Jak zadbać o włosy? Wskazówki nie tylko pielęgnacyjne

Damskie perfumy – ikony. Te zapachy musisz znać!