Go to content

Spierzchnięte usta – przyczyny problemów i domowe sposoby na poprawę kondycji skóry ust

Spierzchnięte usta - przyczyny, hormony, domowe sposoby
Fot. iStock

Spierzchnięte usta to problem, który nasila się zazwyczaj i jesienią i zimą. Niesprzyjająca aura na zewnątrz przesusza usta i wpływa na pogorszenie kondycji i wyglądu ich skóry. Istnieje kilka innych czynników wpływających na pojawienie się problemu, a na wiele z nich mamy wpływ. Co należy robić, a czego unikać, by spierzchnięte usta odeszły w zapomnienie?

Spierzchnięte usta — przyczyny

Wpływ na spierzchnięte usta mają wspomniane już czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz, ale także wysokie temperatury, które wpływają na przesuszenie delikatnej skóry ust. Na tę dolegliwość często skarżą się osoby, które wiele godzin przebywają w klimatyzowanym i bardzo ciepłym pomieszczeniu. Suche powietrze, które tam krąży, mocno wysusza skórę. Przyczyną problemu mogą być także niedobory witamin, szczególnie witaminy A, witamin z grupy B, a także cynku i żelaza. Może to wynikać z niewłaściwej diety, ubogiej w substancje odżywcze, lub z niedostatecznej ilości wypijanej wody.

Źle dobrane kosmetyki, szczególnie zawierające w składzie wysuszający alkohol, mogą przyczyniać się do powstania lub pogłębiać istniejący problem. Ustom nie służy także spożywanie dań zbyt gorących, ostrych lub słonych. Pierzchnięcie skóry mogą powodować także nieświadome działania, na przykład oddychanie przez usta, skubanie skórek ust, przygryzanie zębami i oblizywanie ich językiem, zwłaszcza na mrozie i wietrze.

Spierzchnięte usta - przyczyny, hormony, domowe sposoby

Fot. iStock/Spierzchnięte usta

To wszystko może sprawić, że skóra traci dobrą kondycję, jest szorstka, nieprzyjemna, może się łuszczyć. W nasilonych objawach często dochodzi do pękania skóry i powstawania drobnych ranek. Niestety o spierzchnięte usta nietrudno. Skóra na nich nie posiada gruczołów  łojowych, których wydzielina mogłaby w sposób naturalny chronić usta przed szkodliwymi czynnikami.

Spierzchnięte usta a hormony i choroby

Na spierzchnięte usta wpływają także poważniejsze przyczyny, których nie wolno ignorować. Jedną z nich jest alergia kontaktowa, która często pojawia się przy stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych lub do makijażu (np. szminka). Wiele zależy także od poziomu hormonów, które wpływają na wygląd włosów, paznokci i skóry. Widać to często przy niedoczynności tarczycy, lub u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. Na spierzchnięte usta wpływają także hormony, których poziom zmienia się tuż przed miesiączką. Warto wiedzieć, że spierzchnięte usta pojawiają się często przy różnych stanach zapalnych organizmu, obniżonej odporności, a także w wynikuj chorób takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, które powodują niedobór składników odżywczych w organizmie. W przypadku, gdy problem spierzchniętych ust jest trudny do usunięcia lub stale nawraca mimo właściwej pielęgnacji, należy udać się do lekarza po poradę. Jeśli przy tym występują inne niepokojące objawy ze strony zdrowia, nie należy odkładać wizyty na później.

Spierzchnięte usta — domowe sposoby na pożegnanie problemu 

Istnieją liczne domowe sposoby na spierzchnięte usta, które przynoszą dobre rezultaty. Jeśli usta mają tendencję do pierzchnięcia, należy zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację. Często wyeliminowanie błahego czynnika pozwala zażegnać problem.

Pij dużo wody i przyjrzyj się diecie 

Odpowiednie nawodnienie organizmu ma ogromny wpływ na  stan skóry, także tej na ustach. Picie odpowiednich ilości wody w ciągu dnia, przynajmniej 1,5-2 litry, pozwoli utrzymać jej odpowiednie nawilżenie. Zadbaj również o to, by w diecie nie zabrakło soczystych warzyw i owoców (arbuzy, melony, jabłka, ogórki, cukinie, itd.), które poza wodą, dostarczają witaminy i minerały niezbędne dla zdrowej skóry. Wprowadź do diety zdrowe tłuszcze, które dobrze wpływają na stan skóry. Jedz tłuste ryby morskie, orzechy, nasiona, sięgaj po olej lniany czy oliwę z oliwek. W diecie nie powinno zabraknąć pokarmów bogatych w witaminy A i E, które wzmocnią osłabioną skórę.

Fot. iStock/Spierzchnięte usta

Nawilżaj powietrze 

Suche powietrze, które towarzyszy nam zazwyczaj jesienią i zimą, gdy kaloryfery grzeją mocno, jest częstą przyczyną suchości ust. W takim wypadku warto kupić nawilżacz powietrza, który zadba o to, by poziom wilgotności był odpowiedni. Zamiast profesjonalnego sprzętu można rozwiesić mokre ręczniki lub naczynie kamionkowe z wodą. Przy okazji pamiętaj też o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, by zapewnić właściwą cyrkulację powietrza.

Złuszczaj przesuszoną skórę ust

Peeling, czyli złuszczenie martwego naskórka, jest konieczny, aby pozbyć się problemu. Regularne stosowanie delikatnych peelingów poprawi ukrwienie i wygładzi skórę ust. Peeling do ust można kupić w drogerii lub w aptece, lub prostym sposobem przygotować go w domu. Łyżeczkę miodu zmieszaj z cukrem trzcinowym lub zwykłym i delikatnie wymasuj nim usta. Taki masaż i złuszczanie możesz wykonać zwykłą, nieużywaną szczoteczką do zębów — namocz ją i delikatnymi ruchami wymasuj wargi. Do tego możesz wykorzystać oleje takie jak kokosowy czy arganowy, które przy okazji natłuszczą delikatny naskórek. Unikaj stosowania do ust gruboziarnistych peelingów do ciała, ponieważ ich działanie jest zbyt agresywne i może podrażniać delikatny naskórek. I nigdy nie obrywaj łuszczącego się naskórka z ust. Takie domowe sposoby na spierzchnięte usta szybko przyniosą poprawę.

Spierzchnięte usta - przyczyny, hormony, domowe sposoby

Fot. iStock/Spierzchnięte usta

Sięgaj po regenerujące maski i balsamy

Przy bardzo suchej skórze ust regenerujące maski są niezastąpione. Możesz kupić gotowe produkty, dostępne w aptekach lub drogeriach, lub zajrzeć do kuchni. Jeśli masz pod ręką miód, nałóż go grubą warstwą na usta i poczekaj kilkanaście minut. Sięgnij po schłodzone w lodówce plastry ogórka, które świetnie nawilżą skórę ust. W roli domowej maseczki sprawdzi się aloes, oleje (arganowy, lniany, oliwa z oliwek), masło shea, a nawet tłusta śmietana położona na usta.

Kilka razy dziennie sięgaj po szminki ochronne lub balsamy do ust. Regularne stosowanie kosmetyków pozwoli zadbać o stałe nawilżenie, natłuszczenie ich skóry. Dzięki temu będą lepiej znosić szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, mróz, czy upał. Zwróć uwagę na to, by kosmetyki do ust zawierały choć jedną z ochronnych substancji — lanolinę, glicerynę, witaminy A i E, olejki i wyciągi roślinne, kwas hialuronowy.  Noś pomadki ochronne przy sobie. By o nich nie zapominać, kup dwie — jedną zostaw w domu, a druga niech będzie w torebce, gotowa do użycia poza domem.

Fot. iStock/Spierzchnięte usta

Pamiętaj o demakijażu

Domowe sposoby na spierzchnięte usta dadzą lepsze rezultaty, gdy skóra ust będzie odpowiednio oczyszczana. Pamiętać o tym powinny panie, które na co dzień sięgają po szminki. Demakijaż skóry twarzy (a więc i ust) jest konieczne, by skóra mogła swobodnie oddychać i się regenerować. Przy tym zadaniu sprawdzą się żele micelarne, nawilżane chusteczki do demakijażu lub odpowiednie płyny. Po wieczornym demakijażu nałóż na usta odżywczy preparat — nocą będzie działał skuteczniej.


źródło: mojacera.pl