Go to content

Jak rozpoznać i pielęgnować swój rodzaj cery?

Rodzaje cery - sucha, normalna, tłusta i mieszana.
Fot. iStock

Rodzaje cery, a dokładniej poszczególne jej typy, wpływają na sposób pielęgnacji urody. Wiedząc, jaki typ cery przypadł każdej z nas w udziale, łatwiej nie popełniać błędów pielęgnacyjnych, które mogą skutkować podrażnieniami, łuszczeniem się skóry czy przedwczesnym starzeniem się i powstawaniem zmarszczek. Jakie są rodzaje cery i czym się charakteryzują?

Chyba każdy potrafi wymienić poszczególne rodzaje cery, ale nie każdy wie, co wpływa na konkretny wygląd skóry i jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja. Wiadomo, że rodzaje cery uwarunkowane są przede wszystkim genami, jednak błędy dietetyczne i pielęgnacyjne mają realny wpływ na kondycję i wygląd skóry. Rozróżniamy cztery podstawowe typu cery: cera normalna, sucha, tłusta i mieszana. Każdy z tych typów może posiadać także cechy cery wrażliwej (tendencje do pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia) w reakcji na kosmetyki czy czynniki zewnętrzne.

Rodzaje cery — cera normalna

Cera normalna to najmniej problemowy typ cery. Nie tylko zazwyczaj nie sprawia problemów, ale także ładnie wygląda — jest jędrna, miękka i gładka, ma niewidoczne pory. Próżno na niej szukać zaskórników, a i zmarszczki pojawiają się na niej nie za szybko. Cera normalna najczęściej z wiekiem przechodzi w cerę suchą.

Do pielęgnacji normalnej skóry należy wybierać łagodne preparaty do pielęgnacji. Skórę, by jak najdłużej zachowała zdrowy, młodzieńczy wygląd, należy nawilżać i odżywiać jednocześnie. Latem poleca się stosowanie kremów nawilżających z filtrami UV, a zimną chroniącymi przed wiatrem i mrozem. Wygląd poprawią odpowiednie peelingi i maseczki odżywiające skórę twarzy.

Rodzaje cery - sucha, normalna, tłusta i mieszana.

Fot. iStock/rodzaje cery

Rodzaje cery — cera sucha

Sucha cera może sprawiać kłopoty. Nie tylko powoduje swędzenie, ale może też się łuszczyć, wykazuje tendencję do podrażnień i powstawania zaczerwienionych miejsc, co szczególnie na twarzy nie wygląda najlepiej. Jest wrażliwa na wpływ mrozu czy wiatru. Bywa też błyszcząca i mocno napięta, w dodatku szybciej pojawiają się na niej oznaki upływającego czasu. Zmarszczki i kurze łapki pojawiają się na niej szybciej, niż w przypadku lepiej chronionej skóry tłustej. Sucha skóra może dotyczyć skóry głowy, twarzy oraz reszty ciała.

Rodzaje cery - sucha, normalna, tłusta i mieszana.

Fot. iStock/rodzaje cery

Problem wynika z  nadmiernego złuszczania się zewnętrznej warstwy skóry, co powoduje problemy z utrzymaniem właściwego poziomu nawilżenia. Ponieważ sucha skóra nie produkuje wystarczającej ilości sebum, powstaje problem zbyt słabego płaszcza lipidowego na jej powierzchni. Niedostateczna ochrona nie działa prawidłowo, powoduje utratę wody i nadmierne rogowacenie.

Skóra może być także czasowo przesuszona, co wywołane jest ubogą w witaminy i minerały dietą, zamiłowaniem do gorących kąpieli, opalania się, czy godzin spędzonych na basenie z chlorowaną wodą. Niedostatek wody wypijanej w ciągu dnia oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry również przyczyniają się do powstania lub zaognienia problemów. Inną przyczyną ciągłych problemów z nawilżeniem skóry może być obciążenie genetyczne i życie w długotrwałym stresie, który fatalnie wpływa nie tylko na kondycję skóry, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Sucha cera, której nie pomaga wprowadzona pielęgnacja, może sygnalizować istnienie chorób przewlekłych, takie jak łuszczyca, cukrzycazaburzenia pracy tarczycy, czy atopowe zapalenie skóry.

Cera sucha wymaga łagodnej pielęgnacji. Konieczne są delikatne kosmetyki, które zawierają w składzie łagodzące i nawilżające substancje. Warto wybierać takie, które mają wyciąg z aloesu, kwas glikolowy, algi, kwas mlekowy, mocznik, glicerynę, alantoinę, kwas hialuronowy, biotynę, ceramidy, witaminy A, B5, C i E. Suchej skórze zdecydowanie nie służy zwykłe mydło i gruboziarniste, zbyt mocno działające peelingi.

Rodzaje cery — cera mieszana

To typ cery, który pojawia się najczęściej, w dodatku sprawia kłopoty podczas pielęgnacji. Cera mieszana wykazuje jednocześnie cechy skóry suchej lub normalnej oraz tłustej. Zazwyczaj w strefie T (czoło, nos i broda) mamy do czynienia ze skórą tłustą. Na suche partie składa się linia żuchwy i policzki. Z tego powodu konieczna jest złożona pielęgnacja. Konieczne bywa stosowanie kosmetyków dedykowanych skórze mieszanej, albo jednocześnie preparatów do pielęgnacji suchej skóry (żuchwa, policzki), a kosmetyki matujące, zapobiegające zatykaniu się porów skóry, na strefę T. Na ten rodzaj cery wpływ mają przede wszystkim geny, jednak niewłaściwa dieta lub pielęgnacja może pogłębić poszczególne problemy ze strefą suchą/mieszaną, lub tłustą.

Rodzaje cery - sucha, normalna, tłusta i mieszana.

Fot. iStock/rodzaje cery

Rodzaje cery — cera tłusta

Cera tłusta to zmowa wielu dojrzałych kobiet. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także miewa tendencje do podrażnień. Nietrudno ją rozpoznać — niedługo po umyciu skóra zaczyna się błyszczeć, szczególnie mocno na czole, brodzie i nosie. Z powodu nadprodukcji sebum i  przytkanych gruczołów łojowych, na jej powierzchni często pojawia się trądzik i rozszerzone pory, czarne zaskórniki. Ale mimo że cera tłusta jest kłopotliwa, a świecenie się jej może popsuć efekt najbardziej starannego makijażu, ma także swoje zalety. Jest bardziej odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne (wiatr, mróz), więc trudniej o podrażnienia. Co więcej, wolniej się starzeje i później pojawiają się niej zmarszczki, które są mniej widoczne, niż np. przy cerze suchej.

Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować

Fot. iStock/tłusta cera

Problemy z tłustą cerą najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, a po nim często tłusta cera przechodzi w cerę mieszaną. W wieku nastoletnim taki stan rzeczy wynika z aktywności hormonów androgenowych, które pobudzają gruczoły łojowe do pracy. W przypadku dojrzałych kobiet nadprodukcja sebum może być efektem zbyt dużego stężenia progesteronu. Do pojawienia się problemów z tłustą cerą mogą się także przyczynić inne zależności. Wpływ na to mają predyspozycje genetyczne, niewłaściwa dieta, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, palenie papierosów, czy długotrwały stres.

Tłusta cera wymaga zahamowania nadmiernego wydzielania sebum. Zalecane jest  oczyszczanie twarzy regularnie, rano i wieczorem. Na dzień sprawdzi się krem nawilżająco-matujący, na noc z kolei krem regulujący wydzielanie sebum. Kosmetyki do tłustej skóry powinny ją ściągać, działać antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, a w dodatku zapobiegać powstawaniu zaskórników. Warto szukać produktów z zieloną glinką, zieloną herbatą, węglem aktywnym, lub cynkiem w składzie.

Domowy sposób na określenie typu cery

Jeśli nadal trudno określić rodzaje cery po opisie, można to zrobić w niego inny sposób. Potrzebujesz żelu do mycia twarzy (beztłuszczowego) oraz ręcznika papierowego (chusteczki). Aby wykonać test, umyj twarz żelem, nic na nią nie nakładaj, a po upływie godziny przyłóż do niej papierowy ręcznik (chusteczkę). Jeżeli  na całym papierze zostanie tłusty ślad, masz do czynienia z cerą tłustą. Jeśli odbije się sebum w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), wskazuje to na cerę mieszaną. Brak śladów, a do tego widok gładkiej, nieściągniętej cery oznacza, że jest ona normalna. Jeśli skóra jest sucha, ściągnięta, lub łuszcząca się, posiadasz skórę suchą.

To oczywiście jedynie orientacyjne i subiektywne badanie. Jeżeli nadal nie jesteś pewna, co do rodzaju cery, jaki posiadasz, wybierz się do kosmetologa lub dermatologa. Specjaliści rozwieją wątpliwości i zalecą właściwą pielęgnację.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl