Go to content

Wąchanie jedzenia tuczy! Amerykańscy naukowcy nie pozostawiają złudzeń

Jak policzyć BMI (Body Mass Index)
Fot. iStock / PeopleImages

Okazuje się, że nie tylko od jedzenia można przybrać na wadze. Najnowsze badania dowodzą, że także wąchanie smakołyków może spowodować przyrost masy ciała. Tak więc wdychanie pięknego zapachu świeżego pączka nie jest już bezkarne. Jak to możliwe?

Prestiżowy Uniwersytet Kalifornijski w Berkley przeprowadził badania na myszach, które zostały podzielone na trzy grupy. Jedna z nich ciągle przebywała w otoczeniu zapachu tłuszczy z Burger Kinga, drugą odizolowano od zapachów, a trzecią dopuszczano do nich sporadycznie. Co ważne dla wyników – wszystkie grupy dostawały regularne i te same posiłki.

Eksperyment pokazał, że myszy pozbawione jakichkolwiek woni, zmniejszyły masę ciała. Za to te, które przebywały w oparach, znacząco przybrały na wadze. Naukowcy wnioskują, że podobnie może być z ludźmi.

Dobre jedzenie prosto z internetu

Fot. iStock / gilaxia

Autorzy eksperymentu tłumaczą to tym, iż mocna woń jedzenia wpływa na metabolizm i go zwalnia, przez co masa ciała w dłuższym okresie ulega zwiększeniu. I nie jest to dobra wiadomość. Chyba każda z nas, która dba o linię, odmówiła sobie kiedyś spożycia pysznej potrawy, w zamian za powdychanie kuchennych aromatów. Okazuje się, że i tego zostaniemy pozbawione.


 

Źródło: independent