Go to content

Paznokcie – żelowe, hybrydowe czy tytanowe? Czym się charakteryzują oraz jakie mają zalety i wady te rodzaje manicure?

Paznokcie żelowe, hybrydowe, tytanowe - wady, zalety
Fot. iStock

Zadbane paznokcie to ozdoba dłoni i wizytówka w jednym. Obgryzione, połamane i słabe nie prezentują się najlepiej, dlatego chętnie sięgamy po różne metody wzmacniania i przedłużania paznokci. Nieustanną popularnością cieszą się paznokcie hybrydowe, żelowe i tytanowe – każde z nich pozwalają uzyskać efekt, o jakim się marzy. Na czym polegają te metody zdobienia paznokci?

Paznokcie żelowe

Paznokcie żelowe to propozycja trwałego i doskonale prezentującego się manicure, po który chętnie sięgają kobiety. Profesjonalnie wykonany manicure żelowy nie uszkadza płytki, nadając paznokciom ładny, trwały i naturalny wygląd oraz wygodę noszenia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez BEAUTY ACADEMY ŁÓDŹ (@stylizacjakarolinawiatr)


Manicure żelowy wykonuje się przy pomocy specjalnego żelu nakładanego na płytkę paznokcia, utwardzanego w wyniku naświetlania lampą UV przez ok. 2-3 minuty. Paznokcie żelowe umożliwiają pokrycie żelem naturalnej płytki paznokcia, by ją wyrównać i nadać odpowiedni kolor manicure. Metoda żelowa pozwala też na przedłużenie długości paznokcia na szablonie lub przy pomocy tipsa.

Metoda z tipsami wymaga zastosowania plastikowych, wyprofilowanych nakładek przyklejanych na brzeg paznokcia. Gdy opiłowana uzyska pożądany kształt i długość, nakłada się na nią warstwy żelu. Sposób z szablonem polega na umieszczeniu pod brzegiem paznokcia formy, na którą nakłada się żel. Po utwardzeniu pod lampą UV szablon usuwa się, a warstwie żelu nadaje się odpowiedni kształt. Czas do przygotowania tego rodzaju manicure nie jest najkrótszy – profesjonalista poradzi sobie w 1,5 godziny, jednak samodzielne przygotowanie paznokci żelowych w domu może zabrać znacznie więcej czasu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Aleksandra I paznokcie Lublin (@pazurkownia_lublin)


Prawidłowo nałożone paznokcie żelowe trzymają się na płytce paznokcia nawet kilka tygodni (4-5). Pojawiający się tzw. odrost wymaga uzupełnienia żelem lub zdjęcia manicure z paznokcia.

Paznokcie hybrydowe

Paznokcie hybrydowe to połączenie techniki żelowej ze zwykłym lakierem do paznokci. Żel hybrydowy nakłada się nakłada się tak jak klasyczny lakier, ale należy go utwardzić w lampie UV. Dobrze nałożona hybryda nie uszkadza płytki paznokci, ale błędy popełniane zarówno przy nakładaniu jak i ściąganiu hybrydy, mogą wpływać na osłabienie naturalnej płytki paznokcia.

Paznokcie hybrydowe zachowują trwałość i estetyczny wygląd bez odprysków nawet do 3 tygodni. Dobrej jakości produkty do manicure hybrydowego (baza, lakier i top) są odporne na ścieranie się z paznokci. Paznokcie hybrydowe są chętnie wybierane, ze względu na wytrzymałość takiego manicure i naturalny wygląd, bez widocznego pogrubienia paznokcia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez ⓏⓊⓏⓀⒶ (@suzix_)


Jego przygotowanie zajmuje mniej czasu, niż w przypadku manicure żelowego – paznokcie hybrydowe wymagają przeciętnie ok. 1 godziny pracy na uzyskanie wymarzonego efektu. Samodzielne wykonanie hybrydy może zająć więcej czasu. Manicure hybrydowy można wykonać samodzielnie w domu, przy zastosowaniu odpowiednich produktów do stylizacji paznokci oraz lampy UV/LED.

Paznokcie tytanowe

Paznokcie tytanowe (akryl sypany lub system DIP) to ciekawa i trwała alternatywa dla paznokci żelowych i hybrydowych. Manicure tytanowy jest łatwiejszy do wykonania, ponieważ zajmuje mniej czasu i nie trzeba korzystać z lamy UV lub LED do utwardzania paznokci – wystarczy samo powietrze, by puder stwardniał. Paznokcie tytanowe pozostają w dobrej kondycji, ponieważ puder w składzie zawiera witaminy A, E, D3, B5 oraz wapń. Z kolei nadtlenek benzoilu odkaża płytkę paznokcia w trakcie nakładania, co czyni zabieg bardziej higienicznym.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez BEAUTY ACADEMY ŁÓDŹ (@stylizacjakarolinawiatr)


Paznokcie tytanowe mają naturalny wygląd bez wyraźnego pogrubienia, a mnogość kolorów pozwala na osiągnięcie różnorodnych efektów. Tego rodzaju manicure bez problemu można wykonać samodzielnie w domu, w czasie krótszym, niż w przypadku innych metod stylizacji paznokci. Całość u kosmetyczki, od nałożenia do wyschnięcia, przeciętnie zajmuje od 45 do 60 minut. W domu nieco dłużej, co zależy głównie od wprawy osoby wykonującej manicure. Paznokcie tytanowe nie mają wielu wad – niekiedy użytkowniczki uczucie sztywności paznokci. Jeszcze rzadziej może się zdarzyć także reakcja alergiczna na nadtlenek benzoilu.

Paznokcie – wzory, czerwone czy ombre?

Paznokcie, niezależnie od tego, czy są żelowe, hybrydowe czy tytanowe, pozwalają na piękne ozdobienie dłoni. Z mody nie wychodzą zarówno klasyczne kolory np. paznokcie czerwone czy french, ale i nieco świeższe podejście do niego – ombre (cieniowanie kolorem) lub BabyBoomer.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Büsra Tanislar Nails (@nails_by_bt)


Na urlopie czy na imprezie można pozwolić sobie na wyraziste kolory i wzory odmienne, niż stonowane, chętnie noszone na co dzień do pracy. Lato to dobry czas na żywe nasycone kolory, które nie sposób ominąć wzrokiem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Nail Designer (@ws_inspo)


Dodatkowego uroku paznokciom mogą nadać umiejętnie wklejone kryształki czy perełki, trójwymiarowy efekt z wykorzystaniem folii holograficznej, wzory graficzne, motywy kwiatowe oraz inne ozdoby. Niezależnie od tego, czy paznokcie są żelowe, hybrydowe czy tytanowe, najczęściej ogranicza nas jedynie wyobraźnia i posiadane umiejętności.

 

FB/ohmepl