RYNEK MEDYCYNY ESTETYCZNEJ
Zabiegi medycyny estetycznej zagościły w naszej rzeczywistości. Dzięki lekarzom zajmującym się tą dziedziną medycyny i mediom, społeczeństwo dowiaduje się, że medycyna estetyczna to nie tylko nieproporcjonalnie powiększone usta lub wystające policzki, ale szansa na usunięcie nieprawidłowości i poprawę stanu skóry. W efekcie uzyskujemy lepszy wygląd i wzrost samopoczucia. To wszystko przekłada się na nasze życie osobiste i zawodowe.
Zwiększone zapotrzebowanie na poprawę stanu skóry ma swoje odzwierciedlenie w liczbie gabinetów medycyny estetycznej. Z jednej strony jest to zrozumiałe, z drugiej zaś trudniej o zachowanie wysokiej jakości i możliwość zagrożeń zdrowotnych.
BEZPIECZEŃSTWO W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ
Poprawą stanu skóry zajmuje się wielu specjalistów. Wszystko zależy od zakresu i zaawansowania technik jakie stosujemy. Ze względu na niedoskonałości zapisów prawnych zabiegami medycyny estetycznej zaczęli zajmować się kosmetolodzy i inne osoby niemedyczne, uważając to za kolejny etap tego co robili wcześniej (dobieranie kosmetyków do stanu skóry, ocena typu skóry, stosowanie nowoczesnych technik bezinwazyjnej poprawy stanu skóry). O ile ustawodawca nie określił zakresu kompetencji kosmetologa, życie bardzo dobrze weryfikuje te kwestie. Korzystając z zabiegów medycyny estetycznej u innej osoby niż lekarz musimy liczyć się z możliwością powikłań i brakiem pomocy w przypadku ich powstania. Wielokrotnie przypominam o tym jako lekarz i Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”. W dobie dostępności informacji o tym gdzie wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, nie możemy już mówić o niewiedzy pacjentów w tym temacie. Reasumując, zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane przez lekarzy w odpowiednio do tego przygotowanych gabinetach.
DUŻA RÓŻNORODNOŚĆ ZABIEGÓW W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ
Medycyna estetyczna proponuje szeroki wachlarz zabiegów poprawiających stan skóry. Jeszcze kilka lat temu medycyna estetyczna ograniczała się do peelingów, toksyny botulinowej i wypełniaczy. W chwili obecnej poziom polskiej medycyny estetycznej jest bardzo wysoki i pacjenci zaczynają gubić się w liczbie dostępnych procedur. Gabinety medycyny estetycznej oferują szeroką ofertę zabiegową, od toksyny botulinowej począwszy, poprzez peelingi, różnego rodzaje wypełniacze tkankowe, terapie osoczem bogatopłytkowym, po zaawansowane techniki laserowe i ultradźwiękowe. Możemy teraz pracować na skórze różnymi metodami, które w efekcie prowadzą do lepszego wyglądu. Dodatkowo na rynku pojawiły się możliwości udziału pacjentów w szkoleniach, na których lekarze zdobywają umiejętności praktyczne. Jest to dobra propozycja dla osób, których nie stać na zabiegi; ma jednak swoją stronę ujemną – brak lekarza prowadzącego i logicznego planu rewitalizacji.
OCENA BIOLOGICZNEGO STANU ORGANIZMU
Każdy organizm starzeje się, a wykonywanie ciągle tych samych zabiegów daje z roku na rok nieco słabsze wyniki. Spowodowane jest to gorszą regeneracją oraz ujawnianiem się chorób przewlekłych i wiążącej się z tym terapii farmakologicznej. Pacjent chory reaguje gorzej na zabiegi medycyny estetycznej, nierzadko występują powikłania. Oczekiwania lekarzy i pacjentów, że ten sam organizm będzie reagował tak samo dobrze na zabiegi w miarę starzenia jest myśleniem życzeniowym i błędnym.
W chwili obecnej samo wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej bez oceny stanu biologicznego organizmu wydaje się być błędem w sztuce odmładzania. Wielu pacjentów nie wie o takiej możliwości i latami wykonuje tylko zabiegi, nie zdając sobie sprawy, że istnieje możliwość uzyskania lepszych i długotrwałych efektów przy zachowaniu wysokiego profilu bezpieczeństwa.
Obowiązkiem każdego lekarza medycyny estetycznej powinna być rzetelna informacja o możliwościach terapii przeciwstarzeniowych. Niestety dla niektórych medycyna estetyczna stała się życiowym biznesem a nie nauką. Na szczęście to pacjenci w tej dziedzinie medycyny wyznaczają potrzeby i jestem przekonany, że to co dziś robimy w Centrum Zdrowej Skóry będzie standardem w każdym gabinecie lekarskim.
OCENA STANU BIOLOGICZNEGO ORGANIZMU
Współczesne metody diagnostyczne dają możliwość głębszej analizy stanu naszego organizmu. Głębszej, bo już na poziomie zaburzeń komórkowych, które rzutują na funkcjonowanie całych organów i systemów, w tym również skóry. Możemy ocenić:
- stan odżywienia komórek
- parametry wpływające na budowę błon komórkowych
- stan ochrony przeciwrodnikowej
- stan układu immunologicznego
- aktywność hormonów i neuroprzekaźników
- stan flory układu pokarmowego
- stężenie mikroelementów i witamin
- ryzyko chorób cywilizacyjnych i wiele innych.
Zaletą jest uzyskanie konkretnych informacji na temat parametrów, które regulują wewnętrzną równowagę zdrowotną, czyli homeostazę. Dzięki takiej ocenie tworzony indywidualnie plan rewitalizacji organizmu nabiera logicznego uzasadnienia i pozwala na maksymalizację efektów terapii przeciwstarzeniowej skierowanej na konkretnego pacjenta.
Ocena stanu biologicznego wykonywana jest, podobnie jak badania standardowe, z krwi, moczu, kału czy śliny. Jest to propozycja dla każdego dla każdego i na każdym etapie życia, w szczególności dla pacjentów, którym zależy nie tylko na urodzie, ale również na zdrowiu. Wykonując bilans możemy bardzo wcześnie ocenić zaburzenia na poziomie komórkowym, a tym samym, wdrażając np. stosowną dietę czy suplementację, zapobiec rozwojowi patologii skutkującej chorobą.
Na podstawie uzyskanych wyników lekarz z łatwością dobierze nie tylko odpowiedni zabieg do aktualnego stanu organizmu, ale również zastosuje indywidualną terapię przeciwstarzeniową, która wyrówna wewnętrzną homeostazę, poprawi funkcjonowanie całości organizmu i wydłuży efekt zabiegów medycyny estetycznej. Wszystko razem wpłynie na zadowolenie pacjenta i wysoki stopień bezpieczeństwa wykonywanych procedur.
CZY KORZYSTASZ Z NOWOCZESNIEJ MEDYCYNY ESTETYCZNEJ?
Nowoczesna medycyna estetyczna nie istnieje bez zindywidualizowanej terapii przeciwstarzeniowej. Samo wykonywanie zabiegów to tylko niewielka część procesu odmładzania. Pamiętajmy o tym wybierając specjalistę w tym zakresie.
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii
Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”