Go to content

Nie daj się jesieni! Jak szybko polepszyć sobie samopoczucie

Fot. iStock

Po upalnym lecie trudno mi się przestawić na jesienny tryb. Nie jestem wyjątkiem. Ratunku poszukałam u swojej kosmetyczki. Co robić, by mimo okropnej pogody za oknem wciąż mieć energię i dobre samopoczucie? Wypróbuj nowe rytuały, które szybko poprawią nie tylko twój wygląd, ale i nastawienie.

1. Nawet o północy zmyj makijaż

Wieczorem, bez względu na to, jak bardzo jesteś zmęczona, zawsze oczyść dokładnie twarzJeśli pozostawisz makijaż na noc, skóra nie będzie oddychać normalnie ani się dobrze nie zregeneruje. Szybkie oczyszczenie mleczkiem, a potem tonikiem, przywróci skórze naturalne pH.  

2. Śpij słodko

Zamiast drogich kremów skorzystaj z natury i pamiętaj, że najlepszym kosmetykiem jest sen. W nocy skóra się regeneruje, poprawia się jej ukrwienie, jest lepiej odżywiona i szybciej pozbywa się toksyn. Idealnie byłoby, gdybyś spała około ośmiu godzin. Jeśli to niemożliwe, staraj się być w łóżku około jedenastej. Lepiej zrezygnować z późnego siedzenia przy komputerze i oglądania kolejnego odcinka serialu, bo przed północą skóra regeneruje się najlepiej.  

3. Oddychaj głęboko

Po przebudzeniu zostań kilka minut w łóżku, porozciągaj się jak kot, to dobrze wpływa na cały układ kostno-stawowy, a szczególnie twój kręgosłup. Potem delikatnie usiądź i wykonaj parę głębokich wdechów i wydechów. To  stara chińska medycyna mówi: „Dobra jakość oddechu, to wysoki poziom życia, niska jakość oddechu, to jego brak”. Niestety oddychamy płytko i krótko. Naucz się głęboko oddychać, a to szybko poprawi twoje samopoczucie, humor i dobrze dotleni skórę, która stanie się bardziej świetlista.

4. Woda życia doda

Wstajesz rano, myjesz twarz ciepłą wodą i najczęściej wklepujesz krem na dzień. Gdy jednak budzisz się ze spuchniętymi powiekami, spróbuj czegoś innego: spryskaj twarz strumieniem zimnej wody. Możesz użyć do tego wód termalnych, źródlanych, ale jeśli ich nie masz, wystarczy pochlapać twarz zwykłą. Taki prosty zabieg zamyka pory, likwiduje opuchliznę, działa pobudzająco i ujędrnia skórę.

5. Ice, ice baby

Zapas lodowych kostek w zamrażarce przyda ci się nie tylko do koktajli i soków, ale i do twarzy. Lekki masaż lodem ściąga pory, odświeża, wygładza, poprawia ukrwienie  i ujędrnia skórę. Pamiętaj: aby nie podrażniać cery, lód owiń chusteczką higieniczną i w ten sposób przykładaj punktowo na policzki i pod oczy. Jeśli twoja skóra jest delikatna lub naczynkowa – nie stosuj takiego lodowego zabiegu.

6. Masaż frotte

Dwa, trzy razy w tygodniu, rano przed makijażem lub wieczorem przed spaniem, zrób masaż twarzy ostrzejszym ręcznikiem lub szmatką frotte. Najpierw zmocz tkaninę letnią wodą, potem kolistymi ruchami masuj twarz. To pobudza skórę i usuwa  martwe komórki.  

7. Bez papierosa

Drażni cię cera palaczki, czas rzucić palenie. Próbowałaś kilka razy, ale się nie udawało, więc jesteś zniechęcona. Istotny czynnik, to dobra  motywacja. Postaraj się zrozumieć, jaką potrzebę zaspokajasz papierosem i czym możesz ją zastąpić. Najsilniejszy wpływ ma wiara w poprawę zdrowia i przekonanie, że rzucenie palenia jest możliwe. Po odstawieniu nikotyny organizm niemal automatycznie rozpoczyna naprawiać wyrządzone szkody, oczyszcza się i detoksykuje. Jeżeli zwracasz uwagę na argumenty finansowe, pomyśl, ile zaoszczędzisz. Po kilku miesiącach za te oszczędności możesz kupić nową, drogą torebkę.


Konsultacja: Julita Węcławowicz, kosmetyczka