Dobór odpowiedniego kremu do twarzy to dosyć trudne zadanie. Trzeba bowiem dopasować go do typu cery, problemów z jakimi się borykamy (wypryski, rozszerzone naczynka itp.), wieku, pory dnia i roku, no i trzeba się przebić przez miliony produktów, od których aż uginają się sklepowe półki. Do wyboru mamy tańsze i droższe, polskie i zagraniczne, każdy podobno jest skuteczny, no ale jak wybrać ten jeden spośród tylu kandydatów?
Krok 1 – Ustal typ cery
Jest to podstawowe kryterium, od którego zależy skuteczna pielęgnacja. Poniżej przedstawiam więc króciutką charakterystykę poszczególnych rodzajów skóry.
Cera normalna jest różowa, gładka i jędrna. Nie widoczne są na niej żadne defekty. Występuje tylko u dzieci do okresu dojrzewania.
Cera sucha jest cienka, mało elastyczna, może się łuszczyć, reaguje zaczerwienieniem na wodę, mydło i warunki atmosferyczne. Często towarzyszy jej uczucie ściągania. Pojawiają się na niej plamy pigmentacyjne i rozszerzone naczynka krwionośne. Cera ta szybko się starzeje. Pielęgnacja cery suchej polega głównie na nawilżaniu i natłuszczaniu – ponieważ niedobór tłuszczy prowadzi do nadmiernej utraty wody.
Cera tłusta jest dość gruba, słabo ukrwiona i błyszcząca. Widoczne są na niej rozszerzone pory i zaskórniki. Często towarzyszy jej trądzik. Pielęgnacja polega na regulacji wydzielniczej gruczołów łojowych i poprawy ukrwienia.
Cera mieszana ma cechy dwóch typów skóry – najczęściej suchej i tłustej. W pielęgnacji należy postępować tak jak z dwoma rodzajami cery. Zazwyczaj w okresie letnim zaleca się stosowanie lekkich kremów nawilżających, zaś zimą można pozwolić sobie na nieco bogatszą, półtłustą konsystencję.
Cera naczyniowa współtowarzyszy skórze suchej i wrażliwej. Widoczne są na niej rozszerzone naczynka krwionośne i rumień. Często daje uczucie pieczenia, rozgrzania i swędzenia. Pielęgnacja polega głównie na uszczelnianiu ścian naczyń krwionośnych, m. in. za pomocą witaminy C, ruty, arniki czy kasztanowca.
Cera wrażliwa jest bardzo trudna w pielęgnacji ponieważ źle reaguje na wodę i wiele kosmetyków. Towarzyszy skórze suchej, naczyniowej i alergicznej. Objawia się uczuciem pieczenia, swędzenia i ściągania. Często widoczny jest na niej rumień. W pielęgnacji zaleca się stosowanie delikatnie działających kosmetyków, pozbawionych sztucznych barwników. Istotna jest również ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, głównie przed promieniowaniem UV.
Krok 2 Sprecyzuj cel i funkcje kremu
Po ustaleniu swojego typu cery, zastanów się w jakim żyjesz środowisku – gdzie pracujesz, ile czasu spędzasz na świeżym powietrzu, jak się odżywiasz, itp. – pozwoli Ci to ustalić jakie funkcje powinien pełnić Twój krem, czy ma on: nawilżać, odżywiać, dotleniać, likwidować zmarszczki, chronić przed słońcem, etc.
Krok 3 Nie oszukuj zegara biologicznego
Pamiętaj, aby krem do twarzy dobierać z uwzględnieniem wieku, ponieważ inne wymagania ma skóra 30-latki, a inne 40-latki.
Krok 4 Wybieraj świadomie i rozważnie
Nie sugeruj się tylko i wyłącznie popularnością oraz opinią koleżanek. Dobór odpowiedniego kremu to kwestia indywidualna, zależna zarówno od potrzeb skóry, jak również od własnych upodobań dotyczących konsystencji czy zapachu produktu.
Nie przywiązuj też zbytnio uwagi do ceny ponieważ jej wartość nie zawsze oznacza, że dany kosmetyk jest lepszy od tańszego. Często koszt produktu jest wyższy ponieważ niesiony jest sławą marki lub czyjegoś nazwiska.
Zamiast dywagować nad tym czy lepiej jest kupić krem za 30 zł, bądź za 300 zł, warto zastanowić się jakie składniki powinny się w nim znaleźć.
Tak więc co powinien zawierać podstawowy krem na dzień?
Filtry przeciwsłoneczne – ponieważ słońce działa na nas przez cały rok i bez wątpienia przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia oraz powstawania przebarwień, filtry przeciwsłoneczne to niezbędny element, każdego kremu na dzień.
Witaminy – w kosmetyce największe znaczenie mają witaminy: A, C, E i witaminy z grupy B. Korzystnie wpływają one na włosy, skórę i paznokcie. Stanowią broń w walce ze zmarszczkami, nawilżają, poprawiają elastyczność, chronią przed wieloma chorobami (trądzik, łuszczyca, łojotok, alergie) i niekorzystnymi czynnikami, m. in. przed promieniami UV.
Przeciwutleniacze (antyoksydanty) – substancje, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek człowieka. W przemyśle kosmetycznym stosowane są do walki z wolnymi rodnikami oraz do ochrony i przedłużania trwałości kosmetyku. Najbardziej popularne antyutleniacze to: witamina A, C, E, koenzym Q10, flawonoidy i ekstrakty roślinne. Z kolei do konserwacji produktów najczęściej stosuje się: tokoferole, butylohydroksyanizol (BHA), palmitynian askorbylu oraz wspomniane już ekstrakty roślinne.
Składniki nawilżające – najpopularniejsze to: kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, aminokwasy, pantenol, kompleks NMF, ceramidy, oleje roślinne, kwasy tłuszczowe, fitosterole, kwasy owocowe, elastyna, kolagen, lanolina oraz NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Woski, tłuszcze i oleje – stanowią doskonałą bazę do produkcji kremów, ponieważ nie ulegają szybkiemu jełczeniu, mają dobre właściwości natłuszczające i ochronne, są również dobrze tolerowane przez skórę. Nadają się do pielęgnacji każdego typu cery.
Kiedy zacząć używać kremów pielęgnacyjnych?
Stan naszej skóry oraz procesy w niej zachodzące zależne są nie tylko od wieku i cech dziedzicznych, ale również od klimatu i środowiska w jakim żyjemy. A ponieważ ciągle jesteśmy narażeni na różnego rodzaju zanieczyszczenia, promieniowanie UV, stres i sztuczną żywność, która ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz wygląd skóry, warto by pielęgnację cery zaczęły już nastolatki. Na początek wystarczą lekkie kremy nawilżające (zatrzymujące wodę w naskórku), z filtrami przeciwsłonecznymi, koniecznie przeznaczone do ich wieku – na rynku dostępne są serie kosmetyków dla nastolatków.
Reasumując, przy wyborze kremu kieruj się typem cery i jej potrzebami oraz swoim wiekiem. Nie wierz ślepo w sławę i cenę produktu, bo nie zawsze musi iść ona w parze z jakością i efektywnością. Wspieraj polski rynek, który dysponuje równie dobrymi kosmetykami, co te zagraniczne, ale w przeciwieństwie do nich, nie zrujnuje Twojego portfela. Godne polecenia są takie marki jak: Bielenda, Ziaja, Dr Irena Eris, Pharmaceris, Dermika, Ivostin, Jadwiga czy Norel.