Skóra pełni niezwykle istotną rolę dla naszego organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest więc bardzo ważne dla zdrowia. Jeśli dodatkowo jest sucha i wrażliwa – nieodpowiednia jej pielęgnacja może szybko doprowadzić do poważnych problemów. Jak zadbać o suchą skórę zwłaszcza latem?
Sucha skóra charakteryzuje się mniejszą ilością gruczołów łojowych i brakiem bariery ochronnej. Tracąc odpowiednie nawilżenie jest bardziej narażona na podrażnienia, zmiany alergiczne, a jeśli z nadmiaru wysuszenia pęka, wzrasta ryzyko przedostania się przez nią groźnych wirusów i bakterii.
Problem z suchością skóry może być przypadłością wrodzoną, jednak coraz częściej jest to także efekt nieprawidłowej pielęgnacji lub zaniedbań. Nieodpowiednia pielęgnacja tego typu skóry, może doprowadzić do utraty nawilżenia, a w konsekwencji do poważniejszych schorzeń, takich jak AZS, grzybica, drożdżaki, liszajec czy gronkowiec. Eksperci firmy Ziołolek, producenta serii kremów dermo recepturowych do skóry z problemami przekonują, że konieczna jest odpowiednia pielęgnacja zewnętrzna, ale warto też pamiętać o działaniu od wewnątrz. Podpowiadają jak, zwłaszcza w okresie letnim, dbać o skórę suchą i wrażliwą, aby pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych nie doprowadzić do jej poważnych chorób.
Otoczenie ma znaczenie
Latem częściej przebywamy na zewnątrz budynków. W gorące dni unikajmy miejsc o dużym stężeniu zanieczyszczeń. Znajdujące się w powietrzy cząsteczki pyłu, kurzu i spalin mają negatywny wpływ na stan naszej skóry, zwłaszcza jeśli jest wrażliwa, sucha, czy pękająca. Z badań przeprowadzonych w największych europejskich metropoliach wynika, że poziom nawilżenia skóry u osób żyjących w najbardziej zanieczyszczonych dzielnicach jest o wiele mniejszy, niż osób mieszkających na przedmieściach. Unikajmy również mocno klimatyzowanych pomieszczeń oraz tych słabo wentylowanych, pełnych papierosowego dymu, gdyż wrażliwa skóra na pewno to odczuje. Przy częstych latem spotkaniach towarzyskich i grillach. Unikajmy nadmiernej ilości alkoholu i palenia tytoniu. Osoby z problemami skórnymi powinny ograniczyć to do minimum.
Bezpieczne opalanie
Słońce jest niezbędne dla naszego życia i zdrowia. W małych dawkach wpływa korzystnie na nastrój oraz syntezę witaminy D, niezbędnej do odkładania się wapnia w kościach. Wystarczy 15 minut pobytu na słońcu dziennie, aby wykorzystać dobroczynne działanie słońca. Należy jednak pamiętać o szkodliwym promieniowaniu UV. Najkrócej powinny przebywać na słońcu osoby o jasnej karnacji, mające najczęściej skórę cienką, wrażliwą i suchą. Latem słońce wysusza ją jeszcze bardziej. Szybko traci wilgoć z naskórka, ulega poparzeniom słonecznym (rumień), fotodermatozom (pokrzywki), zaburzeniom barwnikowym (plamy), opryszczkom czy uczuleniom. Dlatego ważne jest, by chronić naszą skórę przed promieniowaniem używając kremów z wysokim filtrem około 20 minut przed wyjściem z domu i kilka razy w ciągu dnia. Pamiętajmy również o tym, że szyba samochodowa lub okno biurowe nie ochronią nas przed działaniem promieni UV. Ochrona skóry jest także konieczna w pochmurne czy deszczowe dni, gdyż promienie UV docierają do ziemi nawet przez nie.
Codzienna pielęgnacja suchej skóry
Kremy do skóry suchej, wrażliwej czy atopowej, powinny mieć prosty skład wzbogacony o substancje czynne dedykowane konkretnym zmianom chorobowym jak mocznik czy cholesterol. Odpowiednio nawilżają i natłuszczają skórę, przywracają jej prawidłowe funkcjonowanie oraz poprawiają wygląd.
Eksperci wyjaśniają, że kremy z mocznikiem absorbują cząsteczki wody i nie dopuszczają do jej wyparowania, utrzymując nawilżenie nawet do kilkunastu godzin. Cholesterol natomiast stosuje się wspomagająco przy leczeniu wielu problemów skórnych, takich jak AZS czy łuszczyca. Poza właściwościami nawilżającymi, idealnie natłuszcza, zmiękcza i wygładza naskórek poprawiając jego elastyczność. Takie kremy dermo recepturowe dostępne są w aptekach, gdyż są często wykorzystywane pomocniczo w leczeniu dermatologicznym. Można je kupić także bez recepty.
Działanie od wewnątrz
Skóra sucha potrzebuje odpowiednio dobranej diety bogatej w witaminę A, która łagodzi stany zapalne, zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka i chroni skórę przed przesuszeniem.
Bogatym źródłem witaminy A jest marchew, szpinak, morele, wątróbka, żółtka jaj i sery. Drugim ważnym składnikiem jest witamina E. Występuje w orzechach, olejach roślinnych czy kiełkach. Hamuje ona proces starzenia, uelastycznia skórę i poprawia jej nawilżenie.
Do menu warto dodać również pestki dyni, nasiona słonecznika, ziarna sezamu, a także ryby. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, odpowiadające za natłuszczenie naskórka. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.
Powinno się pić przynajmniej 6 szklanek płynów dziennie. Nie wszystkie są jednak korzystne dla naszej skóry i wpływają na jej nawodnienie. Słodkie napoje zawierają dużo cukru i pozbawione są cennych składników mineralnych. Kawa czy czarna herbata także nie nawadniają organizmu. Dobrym wyborem jest woda mineralna wzbogacona o większe ilości magnezu w porównaniu z ilością sodu. Można do niej dodać łyżkę miodu lub trochę soku z cytryny lub limonki. Raz dziennie warto wypić szklankę wody mineralnej ze szczyptą soli morskiej. Dobrym rozwiązaniem są także herbaty ziołowe czy owocowe.