Go to content

Oblicz, ile powinnaś ważyć. To banalnie proste

Fot. Flickr / <a href="https://www.flickr.com/photos/heavyweightgeek/2334939683/" target="_blank" rel="noopener">Rodrigo Gianesi </a>/ <a href="" target=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/"_blank">CC BY</a>

Jak policzyć BMI (Body Mass Index)
Fot. iStock / PeopleImages

Dieta, odchudzanie, zdrowe życie. Lubimy poprawiać jakość swojego życia i chętnie uczymy się coraz więcej o zdrowym odżywianiu. Ale z dietami ciągle nam coś nie wychodzi. Desperacko sięgamy po kolejne diety cud i nie bardzo wiemy, czy w ogóle diety jako takiej potrzebujemy. Zacznijmy więc od podstaw. Czy wiecie jak określić, czy macie prawidłową masę ciała? Jak policzyć BMI?

BMI – Co to jest?

BMI  (Body Mass Index)  – czyli wskaźnik prawidłowej masy ciała. To najbardziej popularny i najprostszy sposób określenia, czy nasza waga jest prawidłowa. Uwaga wskaźnik BMI jest stosowany tylko w przypadku osób dorosłych (wagę i wzrost dzieci określa się za pomocą odpowiednich siatek centylowych).

Jak policzyć BMI?

Pamiętajcie o tym, aby poprawnie się zważyć – instrukcję znajdziecie tutaj.

BMI, czyli stosunek masy ciała do wzrostu podniesionego do kwadratu, obliczmy według następującego wzoru:

BMI

Masę ciała podajemy w kilogramach, natomiast wzrost w metrach. Czyli dla osoby o wzroście 168 cm (czyli 1,68 m) i wadze 62 kg działanie będzie wyglądało następująco:

bmi-przykład

Sprawdź, czy twoja waga jest prawidłowa

Interpretacja wyniku (klasyfikacja Światowej Organizacji Zdrowia):

< 16,0 – skrajna niedowaga/wygłodzenie

16,0–16,99 – wychudzenie

17,0–18,49 – niedowaga

18,5–24,99 – waga prawidłowa

25,0–29,99 – nadwaga

30,0–34,99 – I stopień otyłości

35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)

≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Wiele zależy również od naszego typu sylwetki – ten nazywany jest somatycznym typem ciała. Pamiętaj, że żadna restrykcyjna dieta nie przynosi korzyści, a skutki potrafią być bardzo dotkliwe. Jeśli twoje BMI jest za wysokie i wskazuje na nadwagę lub otyłość – wybierz się do lekarz i dietetyka. Zdrowy, racjonalny plan żywienia i aktywność fizyczna – pomogą ci uporać się z nadprogramowymi kilogramami.

Somatyczny typ sylwetki

Zgodnie z typologią Sheldona, różne typy sylwetki, to nie tylko odmienne proporcje ciała, ale i jego budowa, metabolizm czy polecanej dla danej sylwetki diety.

Zobaczcie, który z przedstawionych typów jest najbliższy waszej budowie ciała.

Ektomorfik, to osoba wysoka, smukła.

Mezomorfik to osoba postawna, umięśniona.

Endomorfik to osoba niska, krępa.