Go to content

Wojna to nie miejsce dla kobiet? Ukrainki stanowią aż 20 proc. armii tego kraju

Ukrainki walczą o wolność ojczyzny

Wojna na terenie Ukrainy trwa. Ukraińcy walczą, bronią ojczyzny z ogromną determinacją i odpierają siły wielkiej Rosji. Wiedziałyście, że w szeregach tej armii walczy też mnóstwo kobiet? Według szacunków to ok. 20 proc. ukraińskich żołnierzy. Od tygodni kobiety zapowiadały, że będą bronić swojego kraju i walczyć o przyszłość dla swoich dzieci.

„Albo zabijesz wroga, albo wróg może zabić twoje dziecko” – mówiła w rozmowie z mediami 51-letnia Marta Juzkiw, naukowczyni i żołnierka rezerwy ukraińskiej armii. Opowiadała, że co tydzień jeździ do jednostki uczyć się strzelać, obsługiwać punkty kontrolne. Kobiet takich jak ona są tysiące.

Jak traktują je żołnierze? Przyznają, że nie czują się ani gorsze, ani lepsze – mężczyźni traktują je na równi z sobą.

Pod koniec 2021 r. ukraińskie władze znowelizowały przepisy i teraz również kobiety otrzymują wezwania do stawienia się przed komisjami wojskowymi. Rozszerzono też listę zawodów, które zobowiązane są do gotowości bojowej. Wcześniej obowiązywała ona głównie zawody medyczne. Według nowych przepisów dołączyły do tej listy m.in. księgowe, finansistki, kobiety z branży budowlanej, kucharki, kelnerki, a nawet dziennikarki i fotografki.

 

Do wojska wstąpiła Anastasia Lenna, była ukraińska królowa piękności. W jednym z postów na Instagramie napisała, że każdy Rosjanin, który będzie atakował jej kraj zostanie zabity.

„The Christian Science Monitor” opublikował materiał, w którym Ukrainki pod nazwiskiem opowiadają o swoich motywacjach do chwycenia za broń. Nadia Babych jest strażniczką w punkcie kontrolnym w pobliżu miasta Zołote we wschodniej Ukrainie. Ma dwoje dzieci. — Jesteśmy tutaj, aby chronić nasz kraj, nasze rodziny — mówi.

 

„Na dziś mamy wszystkie otwarte stanowiska szeregowców, akt, sierżantów i sierżantów. Trudeau planuje zwiększyć liczbę kobiet w armii kanadyjskiej nawet o 25% dla kobiet-żołnierzy… Siły Zbrojne mają coraz większą tendencję do wzrostu odsetek kobiet, co jest dziś znaczące. Na przykład w 2014 r. odsetek kobiet w siłach zbrojnych wynosił 6,5% kobiet-żołnierzy. Dziś na Ukrainie liczba kobiet służących i pracujących w siłach zbrojnych sięga prawie 22,5%.”- powiedziała Ljubow Humeniuk, główna specjalistka Departamentu Edukacji Wojskowej, Nauki, Polityki Społecznej i Humanitarnej Ministerstwa Obrony.