Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce w lutym 2023 roku było aktywnych 4,3 mln działalności gospodarczych oraz 602 tys. spółek. To daje niemal 5 mln przedsiębiorców, którzy mogą chcieć się ubezpieczyć.
Polisa na życie dla przedsiębiorcy – co obejmuje?
Jednym z podstawowych rodzajów ubezpieczeń osobowych jest polisa na życie, która ma służyć zabezpieczeniu finansowemu wskazanych osób, nazywanych uposażonymi.
W najbardziej podstawowej formie ubezpieczenie na życie ma zabezpieczyć finansowo rodzinę danej osoby na wypadek jej śmierci. Określone świadczenie towarzystwo wypłaca, jeśli w okresie trwania ochrony dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej.
Jednak można rozszerzyć polisę o inne ryzyka. W takim przypadku ze świadczeń skorzystać może również ubezpieczony.
Wykupując na przykład ubezpieczenia na życie online w UNIQA, ubezpieczony ma polisę na życie i na zdrowie, która zapewnia mu świadczenie na wypadek śmierci, ale towarzystwo daje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony na wypadek pogorszenia stanu zdrowia ubezpieczonego. Ujęte w polisie umowy dodatkowe, np. ubezpieczenie zdrowotne, będzie obejmowało wypłatę wsparcia finansowego z powodu chorób czy nieszczęśliwych wypadków. Co więcej, przedsiębiorca może wybrać polisę na życie i dożycie z opcją gromadzenia kapitału.
Ubezpieczenie – jak wybrać?
Przed podpisaniem polisy na życie warto sprawdzić, co ona właściwie obejmuje? Źródłem pełnych informacji o ubezpieczeniu na życie, także przy polisach dla osób prowadzących działalność gospodarczą, są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Na szczególną uwagę zasługują w takim dokumencie wyłączenia odpowiedzialności. To wszystkie sytuacje, w których zgodnie z prawem towarzystwo ma prawo nie wypłacić świadczenia, pomimo wystąpienia danego zdarzenia.
Ponadto przy wyborze ubezpieczenia trzeba sprawdzić:
- wysokość sum ubezpieczenia – to najwyższa możliwa kwota, jaką towarzystwo wypłaci przy zaistnieniu zdarzenia objętego ochroną,
- zakres ochrony – czy jest to tylko ubezpieczenie na życie czy także na dożycie,
- wysokość składki – wynika ona z zakresu ubezpieczenia i sum gwarancyjnych, a także zależy od wieku ubezpieczonego czy stanu jego zdrowia.
Polisa na życie powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb ubezpieczonego. Jeśli decyduje się na rozszerzenie zakresu ochrony z tytułu umowy ubezpieczenia na życie i zdrowie, czy też o ubezpieczenie NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków, trzeba liczyć się z tym, że składka będzie wyższa.
Ochrona zawodowa – OC w działalności gospodarczej oprócz ubezpieczenia na życie
Przy prowadzeniu niektórych rodzajów działalności przedsiębiorcy muszą ubezpieczyć się w ramach obowiązkowego OC. Inni mogą to zrobić dobrowolnie. Przydaje się ono wówczas, gdy poszkodowany klient występuje z roszczeniem. Wysokość odszkodowania, jakie musiałoby zostać wypłacone przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą może być bardzo wysoka. Duże ryzyko występuje w wielu zawodach, m.in. w przypadku firm budowlanych, warsztatów samochodowych oraz myjni i nie tylko.
W wielu branżach polisa OC przedsiębiorcy może być obowiązkowa, np. w zawodach, których wykonywanie wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień i ze szczególną odpowiedzialnością. Zalicza się do nich m.in.:
- adwokatów,
- radców prawnych,
- architektów,
- inżynierów budownictwa,
- brokerów ubezpieczeniowych,
- agentów ubezpieczeniowych,
- zarządców nieruchomości,
- rzeczoznawców majątkowych,
- pośredników w obrocie nieruchomościami,
- osoby uprawnione do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej,
- audytorów efektywności energetycznej,
- doradców restrukturyzacynych (syndyków)
- komorników sądowych,
- organizatorów imprez masowych,
- organizatorów turystyki.
W zamian za składkę na polisę OC ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność względem osób trzecich za błędy, jakie popełnić może ubezpieczony w ramach prowadzonej działalności.