Go to content

Kiedy trzeba wyrzucić biustonosz czy deskę do krojenia? Te rzeczy mają datę przydatności!

Wszyscy doskonale wiemy, czym grozi spożycie przeterminowanego jedzenia, dlatego uważnie czytamy etykiety i pilnujemy daty na opakowaniu. Zapominamy jednak o tym, że otaczamy się przedmiotami, które również po pewnym czasie należy wyrzucić, ponieważ tracą swoje właściwości lub zaczynają nam szkodzić.

Każdy z nas ma w domu przedmioty i akcesoria, kupione wiele lat temu. Nie zastanawiamy się nad tym, czy nadszedł czas, by się ich pozbyć. Chyba, że po prostu się rozwalą i w żaden sposób nie można ich naprawić. Rzeczy, których używamy, z biegiem lat ulegają zniszczeniu – mogą np. się odkształcić, przez co przestają spełniać swoje funkcje. Mogą też stać się siedliskiem zarazków. Zastanawiałaś się kiedyś, po jakim czasie należy pozbyć się stanika? Albo szczotki do włosów? Może się okazać, że po przeczytaniu tego tekstu przeprowadzisz w swoim domu prawdziwą rewolucję.


Źródło: Deccoria

jak wybrać stanik Fot. iStock/razyph

1/7 Biustonosz

Aby odpowiednio podtrzymywał piersi, musi być idealnie dopasowany. Dlatego też nie powinno się zbyt długo używać jednego stanika. Przyjmuje się, że po upływie 1,5 roku biustonosz należy wyrzucić. Oczywiście trzeba się z nim rozstać wcześniej, gdy obwód stanie się zbyt luźny, a ramiączka się rozciągną. Noszenie niedopasowanego stanika powoduje przede wszystkim bóle pleców. Poza tym zniekształca biust i sprawia, że ubrania źle się układają.

Fot. iStock/Ivanko_Brnjakovic

2/7 Buty

Buty do biegania (nawet te drogie) tracą swoje właściwości po przebiegnięciu około 400-500 kilometrów. Klapki i japonki, których używamy w miejscach publicznych do ochrony przed grzybicą, powinniśmy wymieniać co pół roku. W tym czasie nie wolno jednak zapomnieć o regularnej dezynfekcji obuwia. Zwykłe buty należy wyrzucić do kosza, gdy się odkształcą, będą dziurawe lub zaczną brzydko pachnieć.

Fot. iStock/Imgorthand

3/7 Kołdry i poduszki

Już po 2-3 latach codziennego korzystania z kołdry i poduszki, przedmioty te stają się siedliskiem różnych, chorobotwórczych drobnoustrojów. Wszystko przez stały kontakt z różnymi wydzielinami, ale także przez martwy naskórek, okruchy (jeśli jemy w łóżku), obecność zwierząt. Ręczniki trzeba wymienić na nowe po 2 latach.

4/7 Szczotka do włosów

Niektóre z nas korzystają z jednej szczotki przez całe życie. Wyrzucamy je wtedy, gdy zaczynają się rozpadać. To duży błąd! Jeżeli korzystamy ze szczotki z naturalnego włosia, powinnyśmy kupować nową co 7 miesięcy. W przypadku zwykłych – raz w roku. Co więcej, minimum raz w tygodniu należy dokładnie myć szczotkę. Zastanawiasz się, co ze szczoteczką do zębów? Wymień ją na nową po 2-3 miesiącach. Nie czekaj, aż włosy zaczną się wyginać.

Fot. iStock/DmitriyTitov

5/7 Perfumy

Wody toaletowe i perfumy nadają się do użycia tylko przez dwa lata od momentu otwarcia. Po tym czasie olejki eteryczne nie są już tak intensywne. Poza tym wyparowuje alkohol. Okres przydatności może jednak minąć znacznie szybciej, jeśli nie trzymamy perfum w chłodnym, zaciemnionym miejscu.

Fot. iStock/Anchiy

6/7 Deska do krojenia

Ponieważ styka się z różnymi produktami spożywczymi, na jej powierzchni aż roi się od zarazków. Warto regularnie traktować ją wrzątkiem. Drewnianą deskę należy wyrzucić, gdy zacznie zmieniać kolor (pociemniałe miejsca mogą świadczyć o gniciu). Lepiej rozstać się też z deską, która na powierzchni ma wiele rys. Standardowo przedmiot ten nie powinien gościć w naszej kuchni dłużej niż rok, ewentualnie półtora.

Fot. iStock/courtneyk

7/7 Przyprawy

Niektórzy latami przechowują w szafkach otwarte przyprawy. To duży błąd, ponieważ tracą swoje właściwości (a przede wszystkim zapach) po około 6 miesiącach. Podobnie jest z mąką – ją też potrafimy chować przez wiele miesięcy, tymczasem już po 3 (maksymalnie 5) powinna wylądować w koszu.