Go to content

„To tylko lampka wina przed snem”. 15 sygnałów, że masz problem z alkoholem

Fot. iStock / pogorelova

Zapadło mi gdzieś kiedyś w pamięć zdanie, że alkoholizm jest chorobą duszy. Jedną z najbardziej „samotnych”, jakie można sobie tylko wyobrazić. Pijąc nałogowo, jesteś sam, zawsze. Niezależnie od wsparcia jakie oferują ci najbliżsi, niezależnie od tego ilu znajomych masz w pobliżu. Jeśli sam nie podejmiesz próby rozwiązania tego problemu, nic cię nie uratuje. Pijąc, szukasz sobie usprawiedliwienia, powodu, przyczyny tego picia. Najczęściej na zewnątrz, rzadko w sobie. Czasem się upadlasz, bardzo często – oszukujesz się. A przede wszystkim oszukujesz tych, którym na tobie zależy.

Kobiecy alkoholizm jest inny. Głównie dlatego, że na kobietach w ogóle spoczywa w naszym społeczeństwie większa presja i ponadnormatywna odpowiedzialność. Pijąca matka spotka się z miażdżącą krytyką, pijący ojciec – co najwyżej ze smutnym pokiwaniem głową.

Czy wiesz, kiedy przekraczasz cienką granicę? Czy potrafisz rozpoznać, gdzie zaczyna się uzależnienie?… Poniżej znajdziesz 15 punktów krytycznych, które świadczą o tym, że powinnaś jak najszybciej ograniczyć alkohol lub wyeliminować go ze swojego życia.

15 sygnałów, że masz problem z alkoholem

1. Pijesz w sposób „nieprzewidywalny”

Co to znaczy? To znaczy, że umawiasz się z przyjaciółkami na kieliszek wina i na tym jednym kieliszku się nie kończy. Jest przyjemnie, jesteś zrelaksowana, łatwo dajesz namówić się na następny kieliszek i jeszcze jeden. Taki „łańcuszek” powoli staje się rutyną. Nie jesteś w stanie ograniczyć się do mniejszej dawki alkoholu.

2. Bez alkoholu nie zaśniesz

„To tylko jeden kieliszek przed snem” – mówisz sobie, co wieczór. Znajdujesz artykuły, w których lekarze mówią o zbawiennym działaniu owego jednego kieliszka wina dziennie. Tylko, że ty nie potrafisz już go nie wypić.

3. Denerwuje cię, gdy inni mówią ci, że możesz mieć problem

Podświadomie wiesz, że mają rację, ale nie chcesz tego głośno przyznać. Na komentarze reagujesz agresją.

4. Planujesz picie

Starasz się przewidzieć, kiedy następnym razem będziesz mogła się napić. Układasz pod to swoje picie spotkania z przyjaciółmi. Przesuwasz inne spotkania, żeby móc się napić.

5. Picie zaczyna mieć wpływ na twoje życie zawodowe i osobiste

Być może „nawaliłaś” w pracy, a może zawiodłaś partnera lub dzieci, ponieważ musiałaś się napić? Straciłaś kontrolę?

6. Pijesz, mimo że bliscy prosili cię, żebyś tego nie robiła

Partner, przyjaciele, rodzina – oni zauważyli problem. Przeprowadzili z tobą rozmowę, prosili o to, żebyś ograniczyła alkohol. Ich prośby do ciebie nie przemawiają. Uważasz, że to ty masz rację, że wciąż decydujesz.

7. Zdarzyło ci się znaleźć w niebezpiecznej sytuacji z powodu picia

Może to było jakieś nieciekawe miejsce, może nieciekawe towarzystwo, może niedwuznaczne okoliczności. Budzisz się następnego dnia i nie możesz uwierzyć, że do tego w ogóle doszło.

8. Masz bardzo wysoką tolerancję na alkohol

Szczerze mówiąc, nie ma się czym chwalić. Wysoka tolerancja powoduje, że często nie jesteś w stanie ocenić, kiedy pijesz za dużo.

9. Ukrywasz picie

Czyli masz poczucie wstydu. Wiesz, że nie kontrolujesz nałogu (czy istnieje w ogóle nałóg „kontrolowany”?) i nie chcesz, by inni się o tym dowiedzieli.

10. Rozpoznajesz u siebie syndrom odstawienia, gdy nie pijesz

Jesteś roztrzęsiona, zdenerwowana, wiesz, że brakuje ci alkoholu. Bolą cię mięśnie, jesteś pobudzona, może masz nawet drgawki. Myślisz tylko o tym, że objawy ustaną, gdy się napijesz.

11. Miewasz utraty pamięci

Zdarza ci się wypić tyle, że następnego dnia nie pamiętasz co się właściwie wydarzyło poprzedniego wieczora.

12. Jeden kieliszek to dla ciebie za mało

Jeden drink już nie pomaga Ci się zrelaksować. Potrzebujesz więcej, aby odczuć jakieś efekty. Wydajesz coraz więcej pieniędzy  na alkohol. Żartujesz, że to twoje hobby. Ale picie to już nie tylko zabawa. To sposób na życie i niezbędnik, by przetrwać dzień.

13. Unikasz miejsc, gdzie nie serwują alkoholu

Twoja rodzina idzie do kina.  Odmawiasz, bo wiesz, że nie dasz rady się zrelaksować bez drinka. Kiedy picie uniemożliwia rodzinne spędzanie czasu jest to znak, że masz problem z alkoholem. Twoje picie kontroluje twoje życie. Nie pozwól na to, szukaj pomocy – jak najszybciej.

14. Fantazjujesz o alkoholu

Możesz czuć się podekscytowana na myśl o wypiciu drinka. Innym razem masz zły dzień i czujesz, że potrzebujesz alkoholu – fizycznie i psychicznie. Alkohol uzależnia.

15. Masz problemy finansowe i problemy prawne

Twoja zdolność do kontrolowania swojego życia słabnie i potrzebujesz pomocy. Nie czekaj, aż sprawy będą wyglądać tak zle, że nie będziesz już mogła ich naprawić.


Na podstawie: powerofpositivity.com