Niekiedy zdarza się tak, że mimo wielu godzin spędzonych w pracy, przed komputerem, przy biurku, nie zrobisz tego, co miałaś zaplanowane. Czas ucieka ci między palcami. Nie potrafisz temu zaradzić? Chciałabyś pracować bardziej efektywnie? Mamy na to sposób.
Technika Pomodoro – czym jest?
Technika Pomodoro to narzędzie do zarządzania czasem, które polega na dzieleniu zadań zawodowych na 25-minutowe interwały z przerwami między nimi. Wykonywanie zadań na czas i skreślanie ich z długiej listy, będzie bardzo satysfakcjonujące. Technika Pomodoro została opracowana w 1987 roku przez Francesco Cirillo, który miał trudności ze skupieniem się podczas przygotowywania się do egzaminów. Użył minutnika kuchennego w kształcie pomidora, a za cel wziął sobie pełną koncentrację podczas 2 minut. Kiedy zobaczył, że to działa, zaczął ustawiać dłuższe interwały, co bardzo pomagało mu się skupić na zadaniu. Koniec końców stwierdził, że idealne połączenie to 25 minut pracy i 5-minutowa przerwa.
Jak ćwiczyć technikę Pomodoro?
- Wybierz zadanie
- Ustaw stoper na 25 minut
- Pracuj nad zadaniem, dopóki stoper się nie wyłączy
- Następnie zrób 5 minut przerwy
- Powtórz cały proces
Co cztery interwały zrób dłuższą przerwę trwającą od 15 do 30 minut.
Technika Pomodoro – cenne wskazówki
Użyj stopera – korzystanie ze stopera pomoże ci kontrolować czas i uniknąć przekraczania interwałów.
Zaplanuj zadania – bardzo pomocne będzie zaplanowanie zadań na dany dzień i oszacowanie, ile mniej więcej czasu na każde z nich potrzebujesz. Podziel zadania, by z łatwością podzielić je na interwały.
Maksymalnie wykorzystuj przerwy – podczas przerw, odpocznij. Wykorzystaj przerwę na napicie się wody, zjedzenie przekąski, wyprostowanie się czy krótki spacer. Dzięki tym prostym czynnościom poczujesz się „odświeżona” i gotowa na powrót do pracy.
Dostosuj interwały – jeśli stosowałaś już technikę Pomodoro i czujesz, że 25-minutowe interwały lub 5-minutowe przerwy nie są dla ciebie odpowiednie, dostosuj czas do siebie. W tej technice chodzi głównie o to, aby wyznaczyć czas na pracę i skupić się wówczas wyłącznie na niej, a następnie by zrobić przerwę, która pozwoli się w pełni zrelaksować.
Zobacz także: Praca, dzieci, zakupy, życie – jestem mistrzynią ogarniania. Dlaczego wcześniej tego nie widziałam?
Technika Pomodoro – korzyści
Stosowanie techniki Pomodoro niesie za sobą szereg korzyści:
- Pomaga skoncentrować się na pracy – wyznaczanie okresu przeznaczonego na pracę pomaga się skoncentrować na zadaniu i zapobiega rozpraszaniu się przez inne rzeczy.
- Pomaga w rozpoczęciu pracy – czasami masz tak dużo zadań do wykonania, że nie wiesz, od czego zacząć. Wszystko wydaje się być tak przytłaczające, że zamiast działać, rozmyślasz się i zastanawiasz. Technika Pomodoro pomaga w organizacji. Dzięki niej, duże zadanie dzielisz na mniejsze części, które wydają się mniej przytłaczające.
- Poprawia wydajność – jeśli masz tendencję do odkładania zadań na później lub łatwo się rozpraszasz, technika Pomodoro może pomóc ci lepiej zarządzać czasem. Sprawi, że twoja wydajność się poprawi i łatwiej będzie ci osiągnąć cel.