Go to content

Szafa kapsułowa – co się zmieni jeśli będziesz ją mieć?

szafa kapsułowa - co sę zmieni gdy będziesz ją mieć
fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Celem garderoby kapsułowej jest zmniejszenie liczby ubrań w szafie do tych najbardziej niezbędnych, które można łączyć ze sobą na kilka sposobów. Szafa kapsułowa łączy w sobie spodnie, bluzki, sukienki czy płaszcze, które nigdy nie wychodzą z mody. Jakie korzyści daje nam utrzymanie szafy w odpowiednim, ściśle określonym stylu?

Szafa kapsułowa – czym jest?

Garderoba kapsułowa to nic innego jak garderoba dopasowana do danej osoby i stylu życia. Często utożsamiana jest z minimalizmem. To uniwersalne kroje, neutralne kolory i niezawodne połączenia. Podstawą szafy kapsułowej jest stworzenie bazy ubrań pasujących do pozostałych części garderoby. To doskonały sposób, by zawsze mieć się w co ubrać, a do tego wyglądać dobrze i stylowo. Stworzenie „szafy marzeń” wymaga czasu i zaangażowania.

Zalety szafy kapsułowej

Oszczędność miejsca i czasu

Mniej ubrań jest równoznaczne z mniejszą ilością czasu spędzaną na zastanawianiu się, co danego dnia na siebie założyć. Problemy związane z tym, że nie mamy się w co ubrać nagle znikają. Kiedy szafa staje się bardziej kompletna, wybory stają się o wiele łatwiejsze. Garderoba kapsułowa to nie tylko oszczędność czasu, ale i miejsca.

Więcej pieniędzy

Wbrew temu co może wydawać się na początku, capsule wardrobe wiąże się z oszczędnością pieniędzy. Prawdą jest, że lepsze jakościowo ubrania są droższe. Jednak trwałość i ponadczasowość z pewnością to wynagrodzą. Zamiast kupić kilka bluzek, które po kilku praniach stracą fason, lepiej wybrać droższą i lepszą jakościowo, która mimo upływu czasu będzie wyglądać doskonale. Dobrze dobrana szafa kapsułowa to inwestycja na lata.

Zobacz również: Szafa kapsułowa – jak stworzyć idealną garderobę?

szafa kapsułowa

Większa świadomość

Zmniejszenie liczby ubrań w szafie wiąże się z rozsądniejszym podejściem do robienia zakupów. To bardziej świadome dokonywanie wyborów, także w kontekście jakości ubrań. Wybierając ubrania do szafy kapsułowej zwracamy uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane. Lepiej kupić jeden wełniany sweter niż trzy akrylowe. Mniejsza ilość ubrań, niepodążanie za trendami mody jest nie tylko wygodnym, ale i bardzo ekologicznym rozwiązaniem.

Więcej pewności siebie

Odpowiednio dobrane ubrania dodają pewności siebie. Kompleksy nagle przestają mieć znaczenie, stają się nieistotne. Dzięki dobrym stylizacjom czujemy się lepiej sami ze sobą. Dobrym czyli jakim? Takim, które sprawiają, że zaczynamy siebie postrzegać lepiej. Takim, w których czujemy się dobrze. Takim, dzięki którym mamy ochotę spojrzeć w lustro.

Więcej kreatywności

Mniejsza ilość dobrze skomponowanych i pasujących do siebie ubrań to większa kreatywność w doborze stylizacji. Szafa kapsułowa wypełniona jest ubraniami, nad którymi mamy kontrolę. Ubraniami, które dają nam wiele możliwości. Z kilku, dobrych jakościowo ubrań można stworzyć dużo różnych zestawów, które sprawdzą się na różne okazje.

Zobacz również: 7 sprawdzonych sposobów, by ubrania po wyjęciu z szafy nadal pięknie pachniały

Wprowadzenie zasad slow life

Slow life to w dosłownym tłumaczeniu powolne życie. Nie chodzi jednak o to, by wszystko wykonywać w zwolnionym tempie, ale by dokonywać rozsądnych wyborów, a temu co ważne poświęcać więcej uwagi. To zwolnienie, zbudowanie równowagi, nie poświęcanie uwagi rzeczom mało ważnym. Szafa kapsułowa oszczędzi nam niepotrzebnych nerwów, wprowadzi ład i porządek. Ubrania, które w niej znajdziemy zostały wyprodukowane z poszanowaniem praw człowieka i środowiska.