Go to content

„Ode mnie się nie odchodzi”, czyli co się dzieje, kiedy zrywasz z Panem Narcyzem

Kiedy zrywasz z narcyzem, musisz być przygotowany na emocjonalną przejażdżkę kolejką górską. W żadnym razie, nie będzie to łatwe zadanie. Wiesz przecież, powiedział ci, od niego się nie odchodzi, jego się nie zostawia. To przecież on podejmuje decyzje. Nie da ci tak po prostu odejść. Najlepszym sposobem byłoby  natychmiast odciąć wszelkie łączące was więzi, zapaść się pod ziemię, zniknąć i zmienić numer telefonu.

Oczywiście, że będą konsekwencje. Narcyz uzależnia się od pobudzania jego ego, jeśli mu to zabierzesz, zacznie odczuwać objawy „odstawienia”. I albo natychmiast zacznie szukać „kogoś nowego”, albo będzie cię nieustannie ścigać, przekonany, że cię w końcu odzyska. On nie potrafi poradzić sobie z samotnością. Stale musi mieć przy sobie kogoś,  kto będzie potwierdzał swoje uczucia w stosunku do niego i utrzymywał go w przekonaniu, że jest najlepszy i wyjątkowy.

Zerwanie jest dla niego zagrożeniem

Może atakować, zrobić coś szalonego, ale uważa, że jest najlepszy facetem na świecie i będzie się zniżał do takiego poziomu jak szantażowanie cię groźbami („coś sobie zrobię”), jeśli nic innego nie zadziała. Narcyz będzie wracał, jeśli uważa, że istnieje choćby najmniejsza szansa na to, że mu znowu uwierzysz. Uspokoi go, jeśli zauważa, że jego działania wywołują taką reakcję, o jaką mu chodziło. On wie, że cie ranił, wie, że cię rani. Ale chodzi mu jedynie o własny komfort psychiczny.

Nie lekceważ jego cierpliwości

Narcyz nie będzie miał nic przeciwko temu, żeby na ciebie „czekać”,  jeśli tylko myśli, że może wrócić do tego, co było. Nie spodziewaj się jednak przyznania do winy i przeprosin. Tak sprytnie cię zmanipuluje, że poczujesz się winna, że w ogóle chciałaś go zostawić. Dla niego świadomość, że wciąż ma nad tobą emocjonalną władzę, to miód na jego serce. Jeśli jednak „po drodze” pojawi się ktoś, kto się nim zainteresuje, Narcyz zacznie cię unikać, w obawie, że ujawnisz jego prawdziwą naturę potencjalnej, kolejnej jego ofierze.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Od Narcyza się nie odchodzi

Staniesz się jego wrogiem, mimo, że będzie udawał, że jest miły

Przygotuj się na dłuższą walkę, jako konsekwencję twojej decyzji o zerwaniu. Nie spodoba mu się to, jak to wpłynie na jego pozycję społeczną, jego wizerunek w oczach innych. Nie podoba mu się również to,  że teraz będzie musiał znaleźć kogoś innego, kto zająłby twoje miejsce. Nagle stanie się więc dla ciebie bardzo miły i nawet uda że się zmienił. Będzie chciał się spotkać „tylko po to, żeby porozmawiać” pod taki, czy innym pretekstem, ale to tylko manipulacja. Tak naprawdę jesteś jego wrogiem.

Dla niego rozpad związku to tylko część cyklu jego życia, o ile to on decyduje o odejściu

Zaraz po tym upadku, jakim jest byłoby jego odejście, nastąpi „wzlot”, czyli jego powrót. Tego nie da się uniknąć, jeśli jesteś w związku z narcyzem. Nawet jeśli odejdzie, wróci. Jeśli cię skrzywdzi, włoży tyle wiele wysiłku, ile trzeba, by cię odzyskać i znowu skrzywdzić. Jest oczywistym, że nikt normalny tego nie wytrzyma, nawet jeśli bardzo kocha.

Pamiętaj, że jesteś dla niego jak narkotyk

Bez względu na to, jak długo jesteście razem, Narcyz zawsze będzie zachowywał się tak samo – jakby chciał kontrolować wszystko, co robisz. Bez względu na to, jakie granice postawisz, przekroczy je i ewentualnie potem poprosi o przebaczenie. Miło jest wierzyć, że zrobił tak, ponieważ naprawdę cię kocha i chcą być z tobą. Ale naczęściej jesteś po prostu pożywką dla jego uzależnienia.

Podsumowując …

Przygotuj się na emocjonalne szaleństwo, gdy z nim zerwiesz. Jeśli pozostaniesz silna i konsekwestna, ostatecznie się podda i prawdopodobnie wyruszy na poszukiwanie  kolejnej ofiary.

Przypomnij sobie, że jesteś godna miłości, której on nie może ci zapewnić, ponieważ nie dba o nikogo innego poza sobą samym. Nie zasługuje na ciebie i nie ma powodu, abyś dalej cierpiała.


Na podstawie: themindsjournal.com