Zaczyna się lekkim rozdrażnieniem i uczuciem wewnętrznego niepokoju. Im bliżej do wieczora, tym trudniej zapanować nad myślami. Zamiast cieszyć się wolnym dniem, nie potrafisz skupić się na czasie spędzanym z bliskimi, na radości z popołudniowego spaceru. Dopadł w końcu i ciebie – syndrom niedzielnego popołudnia istnieje naprawdę, i potrafi być wyjątkowo dokuczliwy, przyznaj.
Wydaje się, że te 62 godziny między 18-tą po południu w piątek, a 8 rano w poniedziałek to wystarczająco, żeby porządnie odpocząć po stresującym tygodniu pracy. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a ty szybko dajesz się dominować przez ten dołujący stan: za chwilkę koniec weekendu, żegnaj beztrosko.
Blisko 80 % z nas odczuwa “niedzielnego bluesa”, połowa przechodzi go naprawdę ciężko
Czym jest syndrom niedzielnego popołudnia? Trochę uświadamianiem sobie, że weekend się kończy i przed nami kolejne 5 dni napięcia, odczuwalnego nawet przez tych, którzy lubią swoją pracę. Trochę nieumiejętnym planowaniem wolnego czasu, które ma zawsze negatywne konsekwencje dla naszej psychiki.
Oto siedzisz sobie wygodnie na kanapie, po skończonym obiedzie, dzieci układają klocki na dywanie, a ty – ni stąd ni zowąd zaczynasz czuć niepokój, lęk, a może nawet złość. Luz i błogostan ustępują, twój mózg jest zajęty analizowaniem zadań, które wpisałeś do biurowego kalendarza. Projekty, spotkania, sprawy do załatwienia, wizyty kontrolne u lekarza, pilne zakupy… Wszystko nagle nakłada się na siebie tworząc przytłaczające wrażenie gigantycznej góry obowiązków do wykonania.
Dobry nastrój momentalnie pryska. Patrzysz na swoje mieszkanie i drażni cię bałagan, który po wczorajszym spotkaniu ze znajomymi. Irytuje cię stos prania, pusta lodówka, beztroski śmiech dzieci. Zaczynasz przeglądać służbową pocztę i kłócisz się o to z partnerem. A potem jeszcze, jakby tego było mało, o podział zadań na następny tydzień. Wieczorem nie możesz zasnąć albo budzisz się co godzinę, dwie, trzy, nerwowo zerkając na zegarek. Skąd to się, u licha wzięło?
Psychologowie mówię o kilku głównych przyczynach „niedzielnego bluesa”, wynikających najczęściej z naszej… niefrasobliwości
Na pewno zgodzicie się z faktem, że mamy w zwyczaju planowanie „radosnych”, pozytywnych wydarzeń (kino, wieczorne wyjście ze znajomymi) na sobotę, a obowiązków – na niedzielę. Z góry ograniczamy sobie radość z tych dwóch, wolnych dni, a to tylko wzmacnia nasz syndrom niedzielnego popołudnia. Zamiast bawić się do upadłego w sobotę i przeżywać ją zgodnie z zasadą „pomyślę o tym później” (czyli w niedzielę), zorganizuj sobie te mniej przyjemne zajęcia na samym początku weekendu.
Ta sama zasada dotyczy prac domowych, odrabianych przez dzieci. Badania wykazały, że dzieci są bardziej wypoczęte i w lepszym nastroju zaczynają nowy tydzień w szkole, kiedy zadania domowe wykonają w sobotnie przedpołudnie, albo nawet jeszcze w piątek.
Innym powodem złego samopoczucia w niedzielę, jest nasza… głowa. Z końcem weekendu zaczyna przypominać sobie o wszystkich niedokończonych sprawach, niezamkniętych projektach nieumówionych spotkaniach. Warto zaoszczędzić sobie stresu i czasem dłużej posiedzieć w pracy w piątkowe popołudnie, ale zakończyć wszystko zgodnie z planem zamiast nieustannie myśleć, o tym, czego nie zdążyliśmy zrobić i bez czego „nie ruszymy” w poniedziałek.
A wiecie dlaczego godzina 19-ta w niedzielę to jak 23-cia w środku tygodnia? Bo nasza koncepcja „nic nierobienia”, nie jest dobrym lekarstwem na łagodzenie niedzielnego bluesa. Dużo lepiej sprawdzi się aktywny wypoczynek, zaplanowany i zorganizowany relaks. To one dadzą nam poczucie, że działamy z korzyścią dla siebie samych, że efektywnie wykorzystaliśmy ten czas. Inaczej godziny przeciekają nam przez palce, a wieczorem wcześniej odczuwamy zmęczenie, choć nie potrafimy określić jego przyczyny.
Jeśli często dopada was syndrom niedzielnego popołudnia, weźcie sobie do serca 7 wskazówek, zaproponowanych przez Joyce Marter, psycholog z ponad 20- letnim stażem w leczeniu stanów i zaburzeń depresyjnych.
Jak pozbyć się niedzielnego bluesa
1. Nie zaprzeczaj, nie wypieraj, „syndrom niedzielnego popołudnia” istnieje
Postaw sprawę jasno: to jest realny problem i nie jesteś w nim odosobniony. Może naprawdę nie ma sensu wszczynać teraz w głupich kłótni o jakieś nic nieznaczące szczegóły. Nie wyolbrzymiaj, nie „czepiaj się”, tak naprawdę chodzi przecież o twoją pracę. Odrzuć negatywne myślenie, zaoszczędzisz w ten sposób trochę energii.
2. W niedzielne popołudnie przygotuj się mentalnie na cały tydzień pracy
A powinno ci to zająć nie więcej niż 30 minut. Sprawdź kalendarz, zdecyduj od czego zaczniesz w poniedziałek, co jest priorytetem na najbliższe dni. Dodatkowo zaplanuj to, co dotyczy domu: sprzątanie, zakupy, ustal, kto jest odpowiedzialny za odprowadzenie i odebranie dzieci ze szkoły, czy przedszkola. Te działania dadzą ci poczucie kontroli i gotowości na nadchodzący tydzień.
3. Uprawiaj aktywność fizyczną
To pozwoli ci się pozbyć tego drażniącego niepokoju i zwiększy poziom endorfin w organizmie. Nie zaniedbuj niedzielnego treningu. Ćwiczenia to naturalny antydepresant, a dodatkowo pomoże ci poprawić jakość snu.
4. Dokonuj zdrowych wyborów
Kieliszek wina może wydawać się dobrym sposobem na „rozluźnienie”, ale tak naprawdę alkohol sprzyja stanom depresyjnym. Oprócz tego, z całą pewnością sprawi, że rano wstaniesz w pogorszonym nastroju. Poniedziałek jest najczęstszym dniem, w którym bierzemy zwolnienia z powodu choroby. Zamiast więc sięgać po to, co odbije się negatywnie na twoim zdrowiu, przygotuj zdrowy posiłek i zaparz sobie zielonej herbaty, albo wypij wodę z cytryną.
5. Miej niedzielne rytuały
Na przykład zajęcia z jogi w niedzielny wieczór, które pozwolą ci oczyścić umysł I pozytywnie nastroić się na cały tydzień. Ale to może być także popołudnie z „planszówkami”, albo spacer w parku z dziećmi. Wszystkie te rzeczy odwracają twoje myśli od rzeczy, nad którymi nie masz kontroli. Wybierz coś, co na ciebie działa najlepiej zrób z tego cotygodniowy rytuał.
6. Zrelaksuj się, zanim pójdziesz do łóżka
Naucz się medytować, weź kąpiel z pianą, porozciągaj się, posłuchaj relaksującej muzyki, zrób sobie maseczkę… Nie zasypiaj z laptopem i stosem papierów z pacy. Niech twoja sypialnia będzie miejscem przeznaczonym tylko do odpoczynku.
7. Oprzyj się pokusie, aby pominąć te wszystkie porady i … „troszkę” popracować
Choć może ci się wydawać, że jeśli weźmiesz się do roboty, zmniejszysz swój lęk i niepokój, w rzeczywistości to prosta droga do pracoholizmu i wypalenia. Zaufaj, odpuść. Inaczej w poniedziałek wstaniesz jeszcze bardziej zmęczony i przygnębiony. Pamiętaj, 30 minut starczy, by przygotować się na następny tydzień.