„W Boże Narodzenie wszystkie drogi prowadzą do domu” – napisała kiedyś amerykańska powieściopisarka Marjorie Holmes. I tak właśnie dzieje się w ten wyjątkowy dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, jak to śpiewały Czerwone Gitary. Wtedy to wraz z bliskimi zasiadasz przy przykrytym śnieżnobiałym obrusem stole, by skosztować świątecznych przysmaków, podzielić się opłatkiem i celebrować wspólne chwile. Ale przecież ten bożonarodzeniowy stół to nie tylko tradycyjne potrawy i odświętny obrus. Nieodłącznym elementem dekoracji wigilijnego czy też bożonarodzeniowego stołu są ustawione na nim eleganckie i niesamowicie nastrojowe świece.
Wigilia w blasku świecy
Trudno wyobrazić sobie wigilijną wieczerzę bez barszczu z uszkami, opłatka, ukrytego pod obrusem sianka oraz ustawionej pośrodku świecy stołowej. Ten ostatni zwyczaj przybył do naszego kraju z Holandii. To tam właśnie zapalano przed domem świecę lub lampion jako znak zaproszenia w progi swojego domostwa Maryi i Józefa, by Jezus mógł się narodzić pod jego dachem. Pochodzące ze świec światło wskazywało drogę i rozświetlało wszechogarniającą ciemność.
W Polsce świecę zapala się nie na zewnątrz, ale na stole wigilijnym. Jej jasny blask i ciepły płomień towarzyszą ucztującym w ten wyjątkowy wieczór i przypominają o najważniejszych wartościach. Świeca wigilijna to symbol nowego życia, nadziei, dobra i miłości. Jasność świecy może również przywodzić na myśl światło gwiazdy betlejemskiej, która doprowadziła wędrujących Mędrców ze Wschodu do Betlejem.
Świece walce na stole wigilijnym
Wigilijne świece stołowe pełnią oczywiście nie tylko rolę symboliczną, ale też i dekoracyjną. Do zapalenia na czas wigilii najczęściej wybierane są świece walce. Ich klasyczny wygląd sprawia, że z nimi w roli głównej nakrycie stołu wygląda stylowo, elegancko i odświętnie. Możesz sięgnąć po tradycyjne świece walce w kolorze bieli bądź ecru lub wybrać kojarzące się z okresem bożonarodzeniowym takie barwy jak czerwień (klasyczna bądź w ciemniejszym odcieniu burgundu), złoto czy zieleń. Chętnie kupowane na tę okazję są również świece walce w kolorach srebrnym lub niebieskim.
Zamiast pojedynczej świecy, na stole wigilijnym możesz umieścić kilka świec w jednym lub w kilku rozmiarach. Połączywszy je z gałązkami świerku, szyszkami, bombkami czy współgrającym z kolorem świec łańcuchem choinkowym, stworzysz przepiękny stroik bożonarodzeniowy, który zachwyci przybyłych na wigilię gości. Jeśli gustujesz w minimalistycznych i oszczędnych w swej formie dekoracjach, świece walce również będą dla Ciebie idealne. Wystarczy postawić je na tacy rezygnując z większej ilości ozdób. I w jednym, i w drugim przypadku świece walce zaprezentują się równie wspaniale. A po ich zapaleniu blask ognia delikatnie oświetlał będzie twarze siedzących za stołem biesiadników, budując z jednej strony podniosły, a z drugiej – przytulny nastrój.
Boże Narodzenie i światło świec
Wieczerza wigilijna to dopiero początek świętowania, wspólne oczekiwanie na zbliżające się Boże Narodzenie. Kiedy nadejdzie ten uroczysty dzień, podobnie jak w wigilię, znów spotkasz się ze swoimi najbliższymi przy elegancko zastawionym stole, na którym również nie może zabraknąć nawiązujących do bożonarodzeniowej symboliki dekoracji. Świece stołowe, podobnie jak te zapalone dzień wcześniej, nadają rodzinnemu ucztowaniu metafizycznego wymiaru. Jasne światło świec rozprasza ciemności: tak w sensie dosłownym, jak i w metaforycznym. Podobnie jest z ciepłem ich płomienia, który ogrzewa nie tylko zziębnięte dłonie, ale i ludzkie serca.
Świece stołowe kojarzą się także z ciepłem domowego ogniska, które o wiele łatwiej stworzyć wprowadzając do wnętrz klimatyczne elementy wystroju. A bez wątpienia należą do nich zarówno stawiane na blacie świece walce, jak i świece stołowe umieszczane w świecznikach. Domowe ognisko to poczucie bezpieczeństwa, radość i wzajemne zaufanie i z tym wszystkim także mogą kojarzyć się świece. I na koniec: symbolizują one też zwycięstwo światła nad mrokiem oraz oczyszczenie, którą to moc kojarzy się z ogniem.
Świąteczne świece stołowe
W Boże Narodzenie na stołach prym wiodą dwa rodzaje świec stołowych. Po pierwsze są to, podobnie jak w wigilijny wieczór, grube i masywne świece walce w świątecznych kolorach. Mogą być one ustawione na eleganckiej paterze bądź też stanowić element stroika świątecznego. Tutaj ograniczać będzie Cię już tylko Twoja wyobraźnia. Możesz zatem sięgnąć po świece walce w jednym rozmiarze lub też takie o różnej wysokości. A kiedy dołożysz do nich kilka gałązek świerku, szyszki i parę bombek, a potem zapalisz świece, świąteczna aura udzieli się wszystkim zgromadzonym wokół stołu gościom.
Druga propozycja to długie, smukłe, niemal eteryczne świece stołowe wetknięte do dekoracyjnego kandelabru lub też umieszczone w centrum bożonarodzeniowego stroika. Jeśli podobają Ci się delikatne dekoracje w stonowanych barwach, wybierz świece stołowe w białym kolorze. A może zamiast nich przypadną Ci do gustu świece stołowe w żywej czerwieni? Obydwa te wybory będą równie trafne, a w Twoim domu zapanuje bożonarodzeniowy klimat. I kiedy na lśniące bielą pól kobierce, jak to napisał Tuwim, kłaść będzie się długa noc zimowa, Ty wpatrując się w ten grudniowy krajobraz za oknem, dostrzeżesz też… ciepłe, jasne, od czasu do czasu lekko drgające, płomienie świec stołowych odbijające się w szybie. I pomyślisz, że ta chwila mogłaby trwać wiecznie… A czyż nie o to właśnie chodzi w życiu, by cieszyć się takimi momentami?
Zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.sklep.bispol.pl/