Go to content

10 powodów, dla których warto jeść sushi

Istnieje wiele rodzajów sushi, a Polacy ze smakiem zajadają się każdym z nich. Zarówno to z krewetkami, owocami morza czy z samymi warzywami znajdzie wielu zwolenników. Sushi to nie tylko smaczne i „nowoczesne” danie, ale także pełnowartościowe i zdrowe. Oto najważniejsze powody, dla których warto jeść sushi.

10 powodów, by jeść sushi

  • Nori, czyli algi morskie, to jedne z najbardziej znanych wodorostów. Choć algi na Dalekim Wschodzie znane są od wiek wieków, to ostatnimi czasy podbijają cały świat. Nori stosowane są do przygotowania sushi i chyba w tym daniu jemy je najczęściej. Algi morskie są bardzo cennym źródłem jodu, będącego mikroelementem, którego ilości w diecie przeciętnego Polaka są znikome. Ponadto nori, ze względu na zawartość kwasów omega-3, może przyczyniać się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Także poprawia pamięć i koncentrację.
  • Choć sushi kojarzy nam się głównie z surową rybą, to można ją zastąpić pieczoną lub wędzoną. Tłuste ryby wykorzystywane do przygotowania sushi np. tuńczyk, łosoś zawierają kwasy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu. Wpływają korzystnie na pracę mózgu, serca i stan kości. Dodatkowo są dobrym źródłem cynku i białka. Znajdziemy w nich także witaminę E, D oraz witaminy z grupy B.
  • Podstawą sushi – obok ryb – są owoce morza, których wartości odżywcze są powszechnie znane. Krewetki to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka. Zawierają duże ilości selenu, witaminy D i witamin z grupy B.
  • Wasabi, czyli japoński chrzan o bardzo ostrym smaku, to kolejny niezbędny składnik do przygotowania sushi. Posiada działanie antybakteryjne, a jego spożywanie szczególnie polecane jest przy przeziębieniu i infekcji. Jest skarbnicą witamin i minerałów. Obfituje w potas, cynk i magnez, a także witaminę C. Wasabi pobudza wydzielanie soków trawiennych, jego stosowanie polecane jest osobom zmagającym się z niestrawnością.
  • Imbir pokrojony w cienkie plasterki, marynowany w słodko-octowej zalewie, stosowany jest w sushi jako neutralizator. Spożywany pomiędzy kęsami oczyszcza kubki smakowe. Proces marynowania nie wpływa na cenne właściwości imbiru, który doskonale wspomaga trawienie i pomaga w walce z przeziębieniem. Korzeń imbiru zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Jest bogatym źródłem witaminy B6, potasu, magnezu i miedzi.
  • Awokado, nazywane gruszką miłości, obfituje w cenne sterole roślinne – fitosterole, które w układzie pokarmowym „blokują” miejsce do wchłaniania cholesterolu. Dodatkowo zawiera potas, jest skarbnicą witamin A i E – związków posiadających działanie antyoksydacyjne, które utleniając się, chronią składniki komórek przed wolnymi rodnikami. Znajdziemy w nim także witaminę K oraz witaminy z grupy B,  a w szczególności kwas foliowy.
  • W sushi możemy niekiedy znaleźć pędy bambusa, które są bardzo popularne w krajach Azjatyckich. Pędy zawierają duże ilości błonnika odpowiadającego za uczucie sytości i potasu, korzystnie wpływającego na pracę układu krążenia.
  • Smak sushi wzbogaca także karczoch, uprawiany głównie w basenie Morza Śródziemnego. Karczoch od zawsze ceniony jest ze względu na korzystny wpływ na układ pokarmowy i wątrobę. Wspiera przemianę materii i może być pomocny w walce z odchudzaniem. Jest źródłem manganu, kwasu foliowego i witaminy B6.  Znajdziemy w nim również błonnik pokarmowy i inulinę czyli wielocukier wpływający na obniżenie poziomu cholesterolu i cukru. Karczoch zawiera cynarynę posiadającą działanie hepatoprokreacyjne, co oznacza, że obniża ryzyko stłuszczenia wątroby.
  • Nie sposób nie wspomnieć o ryżu, który bogaty jest w węglowodany będące głównym źródłem energii. Ryż jest produktem bezglutenowym, a tym samym może być bezpiecznie spożywany przez osoby z celiakią i nietolerancją glutenu. Dodatkowo jest źródłem witamin z grupy B, szczególnie kwasu foliowego.
  • I najważniejsze! Dobrze skomponowane sushi stanowi zbilansowany posiłek zawierający białko, węglowodany i dobrej jakości nienasycone kwasy tłuszczowe.

Tekst przygotowany wspólnie z dietetyk Kamilą Kielak – Biskupską. Współautorką publikacji na temat spożycia witamin i składników mineralnych z żywności wzbogacanej i suplementów diety przez młodzież.