Lifestyle

Kiedy spotykasz jego przyjaciół pierwszy raz. Krótki poradnik towarzyski

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 listopada 2017
Mówią, że przyjaźń miedzy kobietą a mężczyzną to fikcja...
Fot. iStock / Petar Chernaev
 

Ta relacja jest już na innym etapie. Właśnie zaprosił cię na spotkanie z przyjaciółmi. Jego przyjaciółmi. Trochę się stresujesz, trochę nie wiesz, jak się zachować. Mamy dla ciebie kilka porad, naprawdę pomocnych.

1. Nie bądź tym, kim nie jesteś.

Bądź sobą. Jeśli udajesz, aby spodobać się innym, nie zrobisz nikomu przysługi, sobie również.

2. Nie przesadzaj z wyobrażaniem sobie, że wszyscy cię oceniają

Pewnie, że są ciebie ciekawi. Ale ty również masz w sobie ciekawość, prawda? Pierwsze wrażenie może być ważne w przypadku miłości twojego życia, ale nie jej znajomych.

3. Nie twórz sztucznego dystansu

Nie musisz ostentacyjnie zaznaczać, że relacje, które was łączą to coś „ważniejszego”.

4. Ale nie staraj się również na siłę zaprzyjaźnić ze wszystkimi

Oni naprawdę NIE muszą cię lubić. Jeśli tak się zdarzy, to dobrze. Ale nic na siłę.

5. Nie rób rzeczy niezręcznych

Zbyt osobiste pytania, dziwne gesty, buziaki na „dzień dobry”, zbyt dużo alkoholu…

6. Nie obrażaj ich

Nawet jeśli żartujesz, przy pierwszym spotkaniu nie znasz jeszcze wystarczająco dobrze ich poczucia humoru.

7. Nie przejmuj się tym, że mają jakiś swój „wewnętrzny język”

Znają się długo, wiele ich łączy. Historie, wyjazdy w których nie uczestniczyłaś. Odpuść i ciesz się ich radnością.

No i – baw się dobrze!

 

 


Lifestyle

Ignorowanie to przemoc. Ciche dni krzywdzą emocjonalnie i niszczą fizycznie

Redakcja
Redakcja
21 listopada 2017
Fot. iStock / sankai
 

Cisza w związku po zwykłej kłótni nie jest niczym niezwykłym. Zazwyczaj po opadnięciu emocji partnerzy znów rozmawiają ze sobą i wraca normalność. Jednak, gdy między dwojgiem ludzi zapada długotrwała cisza i niszczący dystans, generowane są nowe problemy. Czasem cisza, ignorowanie, stosowane jest jako kara lub sposób kontroli nad drugą osobą…

Brak informacji zwrotnej, że to, co robimy jest dobre i potrzebne, jest niczym innym, jak pośrednią formą agresji, wykluczenia.

Ignorowanie — gdy ofiara traktowana jest jak powietrze

Ignorowanie polega na okazaniu obojętności, niezwracaniu uwagi. Ofiara emocjonalnego chłodu czuje się gorsza, mniej wartościowa i odnosi wrażenie, że poniosła klęskę w budowaniu danej relacji. Traktowanie ofiary jak powietrze zagraża poczuciu przynależności i może zdarzyć się w różnych rodzajach relacji — w związku, między przyjaciółmi, w rodzinie lub wśród znajomych.

Ignorowanie może zwiastować początek jakiegoś konfliktu, choć  ofiara może nie być tego świadoma. Odmawianie prowadzenia rozmowy z kimś, puszczanie mimo uszu słów drugiej osoby, unikanie towarzystwa  czy ignorowanie potrzeb, ma na celu sprawić, że ta osoba stanie się niewidoczna. Takie zachowania są bardzo szkodliwe i mogą wynikać z niedojrzałości emocjonalnej, braku inteligencji emocjonalnej lub też zwykłej podłości, jednak to ofiara zawsze ponosi tego konsekwencje.

Emocjonalny chłód rani ciało i duszę

Osoba ignorowana czuje, że nic nie jest warta i że tak naprawdę jej istnienie nie ma żadnego znaczenia. Ludzie traktowani jak powietrze odczuwają przygnębiający smutek i poczucie winy. Można powiedzieć, że taka próba pomijania jest niczym innym, jak wskazanie w sposób pośredni na czyjąś winę lub sposobem oskarżenia. Niestety ofiara nie wie co robi źle, bo brak komunikacji utrudnia zrozumienie sytuacji.

Nie nie ma tu ani krzyku, ani fizycznych razów, ale ignorowanie jest równie szkodliwą formą przemocy, która  powoduje zmiany w mózgu, niszczy poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Pojawiają się również objawy fizyczne takie jak ból głowy, problemy z trawieniem, zmęczenie czy bezsenność. Długotrwałe ignorowanie sytuacji może powodować rozwój cukrzycy, nadciśnienia, a także chorób np. serca, ze względu na wysoki poziom stresu, z którym trudno sobie poradzić.


 

źródło: exploringyourmind.comwiecjestem.us.edu.pl


Lifestyle

Edutainment sercem Akademii Duckie Deck

Redakcja
Redakcja
20 listopada 2017
Fot. Materiały prasowe

Edukacja poprzez zabawę sprzyja rozwojowi dzieci od dziesięcioleci. Psycholodzy niejednokrotnie dowiedli, że edutainment pozwala dzieciom najlepiej przyswoić wiedzę oraz, co ważne w tym procesie, wywołuje pozytywne emocje. W Polsce od ponad dwóch lat organizatorzy Akademii Duckie Deck – kompleksowego projektu edutainmentowego – dostarczają edukacyjnej rozrywki dzieciom i rodzicom.

Historia edutainmentu liczy sobie kilkadziesiąt lat. Początek tej metody sięga lat 50. A najbardziej znanym i rozpoznawalnym przykładem jej zastosowania była „Ulica Sezamkowa” – nadawany do dziś telewizyjny program, na którym wychowało się już kilka pokoleń na całym świecie. Pierwotnie celem telewizyjnego show było uczenie najmłodszych rozpoznawania liter i słów oraz liczb i podstawowych zagadnień matematycznych. Z czasem dodawano kolejne elementy edukacyjne kształtujące podstawowe umiejętności i zachowania dzieci, takie jak na przykład bezpieczne przechodzenie przez ulicę, zdrowe odżywianie czy komunikowanie się i współdziałanie w grupie. Dzięki wykorzystaniu humoru, który naturalnie wplatany jest w fabułę każdego odcinka, program przyciąga przed telewizory także rodziców. Ten prosty zabieg powoduje włączenie opiekunów w proces uczenia dziecka. Idea ta przyświeca także Akademii Duckie Deck – projektowi dedykowanemu edukacji i rozwojowi dzieci poprzez kreatywne i interaktywne zabawy.

Akademię Duckie Deck, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy dzieci i rodziców, w najbliższych miesiącach będzie można odwiedzić m.in. w Poznaniu (25-26 listopada), Warszawie (2-3 grudnia), Szczecinie (9-10 grudnia) i Wrocławiu (16-17 grudnia).Już 2 i 3 grudnia w Warszawie przygotowaliśmy:

  • 2 dni pełne wspólnego doświadczania, twórczej zabawy, inspirujących technologii i majsterkowania
  • 8 kreatywnych warsztatów (m.in. animacja poklatkowa, druk 3D, dźwięk), w tym aż 4 nowe propozycje warsztatowe, m.in. rodzinne konstruowanie samochodów wyścigowych, rodzinne warsztaty fotograficzne z Fujifilm oraz kreatywne warsztaty z firmą Energizer
  • warsztaty rodzinne dla dzieci już od 4 roku życia 
  • sesje warsztatowe dla małych grup: tylko 10 dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami
  • kilkadziesiąt gier i interaktywnych zabaw dla rodzin
  • konkurs fotograficzny dla rodziców

Istotę edutainmentu dobrze oddaje powiedzenie „uczyć bawiąc”. A powodzenie tej metody wynika w dużej mierze z nieformalnego charakteru przekazu edukacyjnego. Psycholodzy już dawno udowodnili, że zabawa ma istotny wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci. Mimo iż zabawa zajmuje tak znaczną część życia dziecka, dorośli często nie doceniają jej znaczenia. Dlatego sercem naszych aktywności jest wyważony edutainment. Łączenie edukacji z rozrywką we właściwych proporcjach daje zaangażowanie dziecka oraz merytoryczną wartość, którą chcemy mu przekazywać. A rodzicom poczucie, że czas przeznaczony na zabawę nie będzie czasem zmarnowanym.
ULA MŁODNICKA – KORNAŚ, PSYCHOLOG, POMYSŁODAWCZYNI AKADEMII DUCKIE DECK

Akademia Duckie Deck to miejsce pełne roześmianych dzieciaków, które bawią się bez ograniczeń, rozwijają w sobie ciekawość świata i pobudzają kreatywność. A wszystko pod okiem przeszkolonych animatorów z najlepszym podejściem do najmłodszych.
1080x1080_Akademia_Duckie_Deck

Program Akademii Duckie Deck obejmuje:

– oparte na autorskich scenariuszach, różnorodne tematycznie warsztatyskierowane do dzieci w wieku od 4 do 12 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Uwaga! Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji, a liczba miejsc jest ograniczona: www.akademia.duckiedeck.com

– strefę otwartą – wypełnioną interaktywnymi stanowiskami i obiektami przestrzeń do twórczej zabawy i nauki poza regularnymi warsztatami. Wszystkie atrakcje odbywają się przez cały dzień, a dzieci wraz z rodzicami mogą dołączać o dowolnej porze

– strefę malucha – pełną klocków, kolejek, puzzli i kredek przestrzeń, gdzie najmłodsi spędzają czas z rodzicami, kiedy ich starsze rodzeństwo uczestniczy w warsztatach

Od blisko dziesięciu lat zajmujemy się edutainmentem, czyli łączeniem edukacji z zabawą. Stwarzamy dzieciom warunki sprzyjające efektywnemu przyswajaniu wiedzy. Nasze projekty – warsztaty, aplikacje i gry oparte są na autorskich scenariuszach i tworzone we współpracy z psychologami. Poprzez zabawę najmłodszych uczymy m.in. doświadczania, kombinowania, programowania, logicznego myślenia, konstruowania, pracy w grupie czy ciekawości poznawczej.
MAREK PRZYSTAŚ, ZAŁOŻYCIEL DUCKIE DECK

Wszystkie aktywności odbędą się w sobotę i niedzielę, 2 i 3 grudnia między 11:00 a 17:00 w Centrum Kreatywności Targowa 56. Tym samym budząca wielką sympatię dzieciaków i powszechne zaciekawienie tysięcy warszawian wielka żółta kaczka Duckie Deck ponownie zawita do stolicy.
Zabierz całą rodzinę i przyjaciół, by wspólnie odkryć najlepszy pomysł na spędzenie weekendu w Warszawie. 

Zobacz także

Chcesz pomagać innym? To naprawdę nic trudnego!

Jeśli kochasz silną kobietę, zawsze o tym pamiętaj

Jeśli kochasz silną kobietę, zawsze o tym pamiętaj

Jak przetrwać żałobę, nie oszaleć i pamiętać?