Lifestyle

Sposób, w jaki przytulamy, może oznaczać wiele różnych rzeczy

Karolina Krause
Karolina Krause
9 grudnia 2016
Fot. iStock/AleksandarNakic
Następny

Zastanawiałyście się kiedyś, co ktoś próbuje nam przekazać, kiedy nas przytula? Albo przytulając się do kogoś miałyście wrażenie, że coś jest nie tak? Teraz możecie to sprawdzić. Zobaczcie co mówi o nas te 7 sposób przytulania.

Uwaga: nie wszystkie znaczenia są do końca poważne 🙂


Źródło: ridiculously.com

Lifestyle

Czy w sercowych sprawach powinnyśmy polegać na radach przyjaciółek?

Karolina Krause
Karolina Krause
9 grudnia 2016
Czy w sercowych sprawach powinnyśmy polegać na radach przyjaciółek?
Fot. iStock/martin-dm
 

Jest źle. Bardzo źle. Tym razem to ty powiedziałaś o to jedno słowo za dużo i otworzyłaś puszkę wszelakich nieszczęść. Wyrzuciłaś mu brak miłości do dzieci i to, że kompletnie się nie stara, a on tobie jeszcze więcej. Jednym słowem pokłóciliście się tak, że nie wiesz, jak to teraz odkręcić i czy ta historia w ogóle znajdzie swój happy end. Zalana łzami, jedną ręką, bez patrzenia na klawiaturę, wykręcasz już, znany na pamięć, numer do najlepszej przyjaciółki. Zanim jednak to zrobisz, poczekaj. Zatrzymaj się i pomyśl przez chwilę, jakie konsekwencje dla całej waszej szczęśliwej trójki wynikną z tego, co za chwilę ma się wydarzyć.

Królowa dramatu

Załóżmy przez chwilę, że to robisz – dzwonisz do niej i wylewasz na nią całą swoją falę goryczy. W złości i żalu mówisz jej, jaki to z niego cham i prostak, że w ogóle cię nie szanuje i w ogóle zastanawiasz się co ty takiego w nim widziałaś, bo chyba nie kasę (z tym zawsze było u was krucho). Oczywiście dodajesz do tego odrobinę melodramatu, wspominając, że pewnie z Krzyśkiem, to by tak nie było (Krzysiek – twoja poprzednia miłość, facet którego zostawiłaś, bo bałaś się emocjonalnie zaangażować). No i nie byłabyś sobą, gdybyś na wstępie nie dodała, że znowu zapomniał o waszej rocznicy. Ok, może tym razem nie byłaby to do końca, ale jak już wylewać smutki to na całego.

Przekonana o  całkowitej niewinności, jaką w sobie skrywasz, przyjaciółka staje po twojej stronie. Współczuje, pociesza, doradza, a w myślach sama zaczyna wieszać psy na twoim partnerze. O czym nie piśnie tobie ani słowa, rzecz jasna. W końcu jaka byłaby z niej przyjaciółka, gdy jawnie nie akceptowała twojego partnera?

Konflikt interesów

Po całej rozmowie dziękujesz jej za wszystko i pomału wracasz do swojego życia. Mija kilka dni, wy już dawno zdążyliście się pogodzić. A ona nagle dzwoni i mówi, że chce się spotkać. Rozanielona od ucha do ucha, dajesz mężowi krótkie wskazówki, dotyczące planów waszych dzieci, na resztę tego wspaniałego dnia, a zakładając buty ( skacząc przy tym na jednej nodze), wyrzucasz z siebie urywkowe zdania – Anka. Nie wiem kiedy wrócę. Nie czekaj z kolacją!

Cudem udaje ci się dotrzeć na miejsce w zaledwie półgodziny. Ściskasz ją, całujesz i już chcesz jej opowiadać jaka to jesteś szczęśliwa, ale widzisz, że ewidentnie coś nie gra. No bo, jak mogłoby grać skoro dopiero co ocierała ci łzy przez telefon? Chwilę temu wspólnie wymieniłyście hipotetyczne konsekwencje twoje przyszłego rozwodu. A ty teraz z twarzą zakochanej nastolatki, chcesz jej tu opowiadać, jaka to jesteś spełniona w swoim małżeństwie? Zapomnij.

Kilka tygodni później znowu dzwonisz, tym razem zapraszając ją na przyjęcie, z okazji niespodziewanego awansu w pracy, a ona wykręca się jakąś tanią wymówką. Przyciśnięta do ściany mówi w końcu, że zwyczajni nie w smak jej patrzeć na twój cały mezalians. Na co ty jeszcze bardziej się wściekasz, zarzucając, że nie potrafi cieszyć się twoim szczęściem. I tak tworzy się kolejny impas. Tylko, że z tego nie uda ci się tak łatwo wykaraskać. Bądź co bądź, nie mieszkacie w końcu, tym samym domu i nie musicie siebie codziennie oglądać. A to znacznie utrudnia sprawę.

Emocjonalny filtr

Często wydaje nam się, że przyjaciółka to najlepsza osoba, do której mogłybyśmy się zgłosić po poradę w sercowych sprawach. W końcu przyjaźnicie się od lat, macie do siebie wzajemnie zaufanie i w każdej innej sprawie zawsze mogłyście na sobie polegać. Zapominamy jednak, że nasza powierniczka sekretów też ma swoje uczucia. A jej opinia o naszym partnerze może ulegać zmianie, w zależności od tego, co na jego temat usłyszy z naszych ust. W złości mówimy czasem różne rzeczy, choć często wcale tak nie myślimy. Nawet, jeśli przyjaciółka zdaje sobie z tego sprawę, to podświadomie może przyjmować nasz negatywny punkt widzenia. Może to powodować w niej mieszane uczucia w stosunku do naszego partnera, a czasami nawet wewnętrzną niechęć.

Większości z nas zdarzyło się popełnić ten błąd, w taki lub inny sposób. Dobrze byłoby choć odrobinę „przecedzić” część negatywnych uczuć zanim podzielimy się z nimi dobrym przyjacielem. Aby nie nadwyrężać naszej przyjaźni i uniknąć kolejnych powtórek z wątpliwej rozrywki. Następnym razem, gdy między tobą a twoim partnerem znowu porządnie się zagotuje, zastanów się, czy powinnaś powiedzieć jej absolutnie wszystko. Może warto prześledzić swoje myśli i emocje, a nawet je zapisać, zanim podzielimy się tym z innymi.

Prawdziwy przyjaciel to rzadki skarb. Jeśli właściwie będziemy się z nim obchodzić możemy zdecydowanie więcej zyskać niż stracić. Chociażby obiektywny feedback, a obiektywność to coś, czego bardzo dzisiaj potrzebujemy, by widzieć świat takim, jaki rzeczywiście jest.


Lifestyle

6 powodów innych niż ciąża, przez które spóźnia ci się okres

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 grudnia 2016
Fot. iStck / pixdeluxe

Miesiączka to jedna z tych stałych w życiu kobiety, która wcale wybitnie nas nie cieszy, gdy pojawia się raz w miesiącu (w dodatku komplikując plany). Nie da się ukryć, że większość z nas cierpi z powodu nieprzyjemnych objawów PMS , a także bólu i złego samopoczucia podczas okresu. 

Fakt, że krwawienie miesięczne wyłącza wiele kobiet z normalnego funkcjonowania sprawia, że przyjmujemy jej regularność, jako konieczną przykrość. Ale gdy w oczekiwanym terminie nie pojawia się krwawienie, pierwsza myśl jaka do głowy przychodzi, to ciąża! I owszem, ciąża wyłącza normalne miesiączkowanie na wiele miesięcy, ale nie jest jedyną, tak oczywistą przyczyną jego braku. Więc co się z nami dzieje, gdy nie jesteśmy w ciąży, a miesiączka nadal się nie pojawia?

6 najczęstszych przyczyn opóźnień i braku miesiączki

1. Silny stres i życie w napięciu emocjonalnym 

Kobiety poddane silnemu, długotrwałemu stresowi mogą zaobserwować u siebie zatrzymanie się miesiączki. Wynika to z faktu, że nadnercza wydzielają hormony stresu takie, jak kortyzol i adrenalina, które pomagają nam radzić sobie z zagrożeniami. Przy okazji nadnercza wpływające na podwzgórze mózgu, opowiadają za regulację produkcji ilości hormonów. Podczas silnego napięcia, poziom kortyzolu wzrasta, opóźniając owulację lub zatrzymując ją zupełnie.

2. Problemy z tarczycą

Tarczyca jest częścią układu hormonalnego, ściśle związanego z układem rozrodczym. Jeśli poza brakiem okresu pojawia się nadmierne tycie lub chudnięcie, suchość skory, zmęczenie, ospałość lub nadpobudliwość, należy zwrócić się do endokrynologa. Te objawy wskazują na problemy z tarczycą, które wymagają kontroli lekarskiej i leczenia. Z zaburzeniami tarczycy może wiązać się również PCOS, który charakteryzuje się m.in. zaburzeniami miesiączkowania.

3. Zbyt niska masa ciała

Odchudzanie lub intensywne ćwiczenia fizyczne mogą doprowadzić do osiągnięcia zbyt niskiej masy ciała (BMI). Jego spadek poniżej 18 lub 19 może spowodować problem z okresem, z powodu zbyt małej ilości tkanki tłuszczowej. Estrogen jest przechowywany właśnie w niej, szczególnie w biodrach i piersiach. Gdy kobieta chudnie za bardzo, poziom hormonu ulega zmniejszeniu, stąd problemy.

4. Zbyt intensywne ćwiczenia

Poza redukcją masy ciała, intensywny wysiłek fizyczny wpływa na wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu, który wpływa na zatrzymywanie miesiączki. Poza tym, organizm ma za mało energii dla wszystkich funkcji, w tym. np. pracy układu rozrodczego, który przestaje produkować odpowiednią ilość hormonów.

5. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej

Podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych, zmienił się poziom hormonów i proporcje pomiędzy nimi. Tuż po odstawieniu hormonów, organizm musi mieć czas, by samodzielnie od nowa podjąć wydzielanie poszczególnych hormonów. Przez jakiś czas cykle mogą być nieregularne.

6.Korzystanie z antykoncepcji awaryjnej

Tabletko „po” opóźniają owulację. Jej zastosowanie może wpłynąć na cykl menstruacyjny, opóźniając miesiączkę nawet do tygodnia.

Poza tym, istnieją jeszcze inne powody kłopotów z okresem – uboga dieta, przyjmowanie leków, praca na zmiany, podróżowanie czy menopauza. Najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który ustali przyczynę problemów.


źródło: www.medicaldaily.comkobieta.wp.pl


Zobacz także

Kiedy twój syn się zakocha, czyli jak nie oszaleć na widok wybranki jego serca

6 warzyw i owoców, których nie powinnaś jeść zimą. Wiemy, czym je zastąpić

Myślą o nas stereotypami, że menele, że ćpuny. A nas tylko nie stać na mieszkanie, pomimo tego, że pracujemy