Na początku jest ciekawość. Jaki jest ten nowy człowiek, któremu mama poświęca teraz tak dużo uwagi? Czy razem z jej czasem, zabrał mi również jej miłość? Potem przychodzi ulga – jest prawie tak, jak wcześniej, a nawet lepiej: można się razem pobawić, ścigać z wiatrem, przeskakiwać kałuże. Z czasem rodzi się świadomość: to moja siostra, już zawsze będziemy mieć siebie nawzajem. A razem z nią między dziewczynkami plecie się nierozerwalna nić porozumienia, sztama i cudowne wspomnienia dobrego dzieciństwa i młodości, które połączą je na całe życie.Ale bywa też inaczej, gorzej, wtedy, kiedy brak wzajemnej akceptacji, kiedy uczucia i relacje są skomplikowane, a do przyjaźni daleko. Między siostrami wywiązuje się rywalizacja o uczucie i uwagę rodziców, o sukcesy – najpierw te szkolne i towarzyskie, potem życiowe i te w miłości. To, co mogłoby dać siłę, niszczy i osłabia. Dwie, potencjalnie najbliższe sobie osoby stają się swoimi wrogami. Ale to ciągle nic straconego.
Jak (od)budować dobre stosunki z siostrą
1.Dopuść do siebie myśl, że ona może nie chcieć bliższej relacji
I dowiedz się jakie są tego prawdziwe przyczyny. Nie myśl o tym jako o odrzuceniu, nie bój się. Podłoże tego konfliktu może leżeć zupełnie gdzie indziej, niż się tobie wydaje. Być może w waszej wspólnej przeszłości wydarzyło się coś, do czego nie przywiązujesz wagi, ale dla niej to zdarzenie, które zaważyło na waszej relacji? Nie mów: jesteśmy rodziną, powinnyśmy się tolerować, powinnyśmy się spotykać, tak wypada. Powiedz: spróbujmy się zrozumieć.
2. Nigdy nie wiń jej za swoje nieudane relacje z rodzicami
Nie rób z niej „kozła ofiarnego”, nie kieruj w jej stronę wszelkich negatywnych emocji wynikających z twoich nieporozumień z rodzicami. Wasza sytuacja jest skomplikowana, bo to wy nie potraficie usiąść i porozmawiać o tym, co wam leży na sercu. Nie myśl „gdyby nie ona, wszystko byłoby inaczej”. Pomyśl „to dobrze, że ją mam”.
3. Patrz na nią jak na potencjalną… przyjaciółkę
To nic, że się od siebie tak bardzo różnicie (czy na pewno?…), przecież różnice mogą tylko wzbogacić wasze relacje, otworzyć oczy na sprawy, na które ty nigdy nie popatrzyłabyś w taki sposób jak ona. Nie chodzi o to, żeby się na siłę tolerować, chodzi o to, by twój emocjonalny związek z siostrą wnosił do waszego życia coś dobrego.
4. Zmień perspektywę
Bądź bardziej otwarta, staraj się rozumieć, akceptuj. Do kłótni, jak do tanga, trzeba dwojga. Przeszłość nie powinna was dzielić, ani wpływać na wasze postrzeganie siebie dziś: obie się zmieniłyście, obie zrozumiałyście wiele rzeczy i obie patrzycie na życie inaczej niż kiedyś. Skup się na sobie, na swoim zachowani i emocjach: to na nie masz największy wpływ. Nie patrz na jej wady przez pryzmat swoich doświadczeń. Choć wychowałyście się w jednym domu, obie odebrałyście inne życiowe lekcje i wyciągnęłyście z nich odmienną naukę.
5. Daj tej relacji czas
Nie spodziewaj się fajerwerków i uścisków po latach milczenia lub ograniczonych kontaktów. Żeby naprawić siostrzaną relację trzeba wiele czasu, wiele wylanych łez i wielu rozmów do świtu.
6. Zawsze jasno komunikuj swoje potrzeby
Bo tego wymaga relacja dwóch dorosłych kobiet. Nie manipuluj i nie bądź sarkastyczna, nie stosuj także słownej agresji. Staraj się zawsze rozwiązywać konflikty na bieżąco. Szanuj swoją siostrę za to, kim ona jest. Ona może mieć zupełnie inne podejście do różnych spraw, ale to nie znaczy, że jest gorsza czy lepsza. Po prostu nie jest tobą.
7. Nigdy nie pozwól, by ktoś wszedł „pomiędzy was”
Żadna, nawet najbliższa osoba nie wie, co tak naprawdę was dzieli lub łączy, jakie macie za sobą doświadczenia, jakie emocje przeżywacie jeśli wasza relacja jest trudna. Nie pozwól by konflikt pogłębił się z powodu kogoś, kto jest w twoim życiu obecny o wiele krócej niż twoja siostra. Nie rywalizuj też nigdy z twoją siostrą o miłość tego samego człowieka.
8. Pozwól jej się poznać, buduj wspólne wspomnienia
Mów jej o swoich uczuciach, o tym, co cię boli i jakiej relacji dla was pragniesz. Nie wstydź się, w gruncie rzeczy na pewno są takie momenty, kiedy jesteście do siebie bardzo podobne, kiedy odczuwacie podobne emocje. Wasze wspomnienia nie muszą być szalone i radosne. Wystarczy pamięć o wspólnej kawie w knajpce na rogu, czy ważnej rozmowie, dzięki której zrozumiałaś, że możecie na siebie liczyć. To wy nadajecie sens takim wydarzeniom, wy sprawiacie, że są wyjątkowe.
9. Nie kontroluj jej życia, nie oceniaj
Tak postępują przyjaciółki, one po prostu są obok, bez względu na wszystko. A twoim celem jest przyjaźń, nie kontrola, nie udowadnianie, że jesteś „tą lepszą”. To samo działo w drugą stronę: nie oczekuj od siostry, że naprawi twoje życie.
Siostrzana miłość bywa trudna. Nie zawsze pojawia się już na początku wspólnej drogi. Czasem rodzi się w bólach i wymaga od obu stron wiele dobrej woli i chęci niepamiętania o dawnych żalach. A bywa, że nie zjawi się wcale. Trudne relacje rodzinne między dwiema dorosłymi kobietami mogą przynieść w ich życiu wiele komplikacji i napełnić serca nienawiścią. Jeśli chcecie się dowiedzieć do czego może doprowadzić tyle negatywnych emocji i nieświadomość motywów postępowania drugiej strony, koniecznie obejrzyjcie film: „Łowca i Królowa Lodu”. Premiera na DVD już 11. sierpnia.