Ta urocza i inspirująca książka o różowej czapeczce upamiętnia Marsze Kobiet z 2017 roku. To mądra opowieść, w której podążamy śladem różowej czapeczki wydzierganej przez starszą panią, której czapeczka przez jakiś czas dobrze służyła. Czapeczkę czekają jednak różne przygody, zabiera ją psotny kociak, podmuch silnego wiatru porywa na drzewo, a wreszcie zostaje wykorzystana jako przytulny śpiworek dla maluszka. W końcu (dzięki niesfornemu psu) trafia w ręce młodej dziewczyny idącej na marsz równości kobiet.
Książka jest zainspirowana Marszami Kobiet, które odbyły się, aby dać wyraz poparcia dla prawa – równego dla wszystkich!
Z dedykacją dla wszystkich dziewczyn (starszych i młodszych), które idą do przodu. Wydawnictwo przygotowane na rocznicę Marszu Kobiet.
Rekomendacje:
www.publishersweekly.com
Książka ta skupia się na jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów z protestów: różowej dzianinowej czapce. Australijski ilustrator Joyner („Bear Make Den”) wyobraża sobie jedną z możliwych historyjek dla takiej czapeczki: starsza kobieta robi ją na drutach, strzela sobie z nią selfie, a następnie używa jej do ogrzania stóp. Czapka nie pozostaje przy niej na długo. „To była różowa czapeczka. Przytulna różowa czapeczka. Dopóki…” – pisze Joyner, a potem kot chwyta za czapeczkę i bawi się nią. Czapeczka trafia kolejno do niemowlęcia, psa i dziewczyny, która używa go jako rękawicy bokserskiej, torby z materiałami plastycznymi, aby wreszcie dołączyć do ogromnej grupy maszerujących, ubranych w różowe czapki, którzy niosą plakaty z hasłami: „Prawa kobiet to prawa człowieka „i” Przyszłość jest kobietą”. Delikatne, akcentowane jedynie różem rysunki Joynera są eleganckie, a treść koncentruje się na kobietach i dziewczynkach.
Kathie Meizner, www.washingtonpost.com
Opis podróży różowej czapki przygotowany przez Andrew Joynera to hołd dla mocy symbolu, koloru i dla milionów ludzi, którzy demonstrowali w imię solidarności na całym świecie w styczniu zeszłego roku. „Najpierw nie było czapeczki”, zaczyna się ta opowieść, a następnie, dzięki drutom starszej kobiety, w jej mieszkaniu powstaje czapka. To śliczna, intensywnie różowa, wręcz szokująco różowa, czapka a’la Schiaparelli. Jaskrawy róż czapki stanowi jedyny kolor w zabawnych czarno-białych kreskówkach Joynera. Czapka ogrzewa głowę, czajniczek i palce, zanim zostanie zabrana przez zabawnego kota. Po wyjściu w świat różowa czapka zapewnia przytulność dziecku, potem porywa ją szybki pies, zanim wreszcie uratuje ją towarzyszka psa, młoda dziewczyna. Umyta i osuszona, różowa czapka zdobi głowę dziewczyny, gdy ta maszeruje w obronie praw kobiet w tłumie mężczyzn i kobiet – wszyscy mają różowe czapki. Uważni czytelnicy zauważą, że zdjęcie tej samej młodej dziewczyny leży na stole obok dziergającej czapkę starszej kobiety. Ta prosta i radosna opowieść podkreśla znaczenie opieki oraz wsparcia, jakie kobiety zapewniają sobie od pokoleń.
Andrew Joyner jest australijskim ilustratorem i autorem książek dla dzieci, którego prace zostały opublikowane w ponad 25 krajach. Zilustrował m.in. serię książek „Borys” o przemiłym i żądnym przygód guźcu. Jego autorski debiut to „Różowa czapeczka”. Więcej o autorze: www.andrewjoyner.com.au
Różowa czapeczka
Andrew Joyner
Tytuł oryginału: The Pink Hat
Data wydania: 01.03.2018
Format: 229 mm x 254 mm
Liczba stron: 32
Cena detaliczna: 29,90 zł
Oprawa: twarda