Go to content

Rondel – żeliwny, miedziany czy ze stali nierdzewnej? Jak wybrać ten najlepszy?

Jedną z pierwszych czynności po zakupie i wyremontowaniu mieszkania jest jego urządzanie. I chociaż każde z dostępnych w nim pomieszczeń jest równie ważne, to jedno z nich wydaje się szczególnie istotne dla życia rodzinnego. Tym pomieszczeniem jest kuchnia, w której nie tylko przygotowuje się posiłki, ale także spędza czas z najbliższymi, spotyka się z bliskimi czy prowadzi długie rozmowy przy gorącej kawie i ciastkach.

Dlatego też to miejsce powinno być nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale też przyjazne, ciepłe i kojące. A warunkiem spełnienia tych wszystkich cech jest odpowiednie wyposażenie, gdzie jedną z głównych ról pełnią garnki – i to nie tylko te podstawowe (będące w każdym zestawie), ale też te mniejsze, które służą do przyrządzania wielu potraw. Jednak ich wybór wcale nie jest taki prosty, bo mogą być wykonane z różnych materiałów i przeznaczone do różnych celów. Jak zatem wybrać ten najlepszy?

Rondelek – cechy charakterystyczne

Decydując się na zakup małego garnuszka warto przede wszystkim wiedzieć, czym jest taki rondel i jakimi cechami się charakteryzuje. Otóż rondelek to naczynie łączące w sobie cechy zarówno patelni, jak i garnka – swoim kształtem przypomina tą pierwszą (ale jest od niej nieco wyższy), a jednocześnie nie służy do smażenia, ale do gotowania (na przykład podgrzewania mleka lub przyrządzania sosów).

To co charakteryzuje ten typ garnuszka to długa rączka (podobna do tej umieszczonej przy patelni) i często dodatkowy uchwyt, który ułatwia szybkie i bezpieczne przenoszenie naczynia. Jednocześnie te stosunkowo tanie akcesoria kuchenne są bardzo praktyczne i mogą być wykorzystywane do bardzo wielu potraw. Dlatego tez trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię bez tego garnuszka.

Podstawowe rodzaje rondla

Decydując się na zakup rondla warto wybrać taki, który będzie praktyczny, bezpieczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dlatego też przy wyborze takiego naczynia należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ono wykonane. W tym przypadku do wyboru jest kilka wariantów.

1. Rondle żeliwne

Cechą charakterystyczną rondla żeliwnego jest doskonałe przewodzenie oraz długotrwałe trzymanie ciepła. Dodatkowo garnki wykonane z takiego materiału są trwałe i odporne na uszkodzenia, a dodatkowo bardzo estetyczne.

2. Rondle ze stali nierdzewnej

Małe garnuszki wykonane ze stali nierdzewnej charakteryzują się wyśmienitą trwałością i odpornością na uszkodzenia oraz wysoka estetyką. Ich niewątpliwą zaletą jest grube dno, dzięki któremu ciepło rozchodzi się równomiernie, a samo gotowanie jest szybsze i dużo prostsze. Dodatkowo są to modele lekkie, a tym samym wygodne w użytkowaniu.

3. Rondle ceramiczne

Rondelki ceramiczne charakteryzują się przede wszystkim wszechstronnością, ładnym wyglądem i stosunkowo niską ceną. Jednocześnie są dużo cięższe i bardziej masywniejsze niż rondle wykonane z innych materiałów. Jednak tego rodzaju naczynia nie są pozbawione wad. Garnki ceramiczne są podatne na uszkodzenia i całkowite zniszczenie, przez co ich codzienne użytkowanie może skutkować zarysowaniami, wyszczerbieniami i znacznie poważniejszymi uszkodzeniami.

4. Rondle miedziane

Małe garnki wykonane z miedzi nieco wpisują się w klimat retro, co jednocześnie wcale nie oznacza, iż nie mogą być używane do bardziej współczesnych potraw. Tym bardziej, iż są bardzo praktyczne – szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło, co czyni z nich naczynia bardzo ekonomiczne. Jednak decydując się na korzystanie z takiego rondla trzeba pamiętać o tym, iż nie można przygotowywać w nim potraw wydzielających dużo kwasu, gdyż grozi to zarówno zepsuciem smaku samej potrawy, jak i zniszczeniem naczynia.

Wśród innych rodzajów rondli można też wymienić te emaliowane i przystosowane do indukcji. Te ostatnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co wynika z dużej popularności płyt indukcyjnych.

Odpowiedni materiał wykonania rondla to oczywiście nie jedyne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy jego zakupie. Te najbardziej praktyczne powinny posiadać grube dno, pokrywkę w zestawie oraz powłokę zmniejszającą ryzyko przypalenia (na przykład teflon). Zakup właśnie takiego garnka sprawi, iż posłuży on przez wiele lat, a gotowanie stanie się dużą przyjemnością.

Artykuł partnera